Itt a lista: milyen ásványkincseket és mennyi pénzt követel Trump Ukrajnától, még szigorítottak is a korábbi feltételeken
Ukrajna a hírek szerint komolyan fontolgatja, hogy elfogadja Trump követeléseit, amivel jelentős befolyást biztosítana az Egyesült Államoknak az ukrán természeti erőforrások felett. A New York Times megszerezte az amerikaiak követeléseit. A dokumentum a lap szerint lényegében ugyanazokat a feltételeket tartalmazza, amelyeket Kijev korábban elutasított, sőt, néhány pontban még szigorítottak is.
A február 21-i keltezésű tervezet szerint Ukrajna köteles lenne a természeti kincseiből – például ásványokból, gázból és olajból – származó bevételeinek felét, valamint kikötői és egyéb infrastrukturális bevételeinek felét átengedni az Egyesült Államoknak. Ez a követelés már a február 14-i verzióban is szerepelt. Ugyanakkor a mostani tervezetben van egy új szám is.
Az 500 milliárdos követelés mindenesetre több mint négyszerese az Ukrajnának eddig nyújtott amerikai segélyek összegének. A dokumentum szerint az Egyesült Államok a jövőben is küldhet pénzügyi támogatást Ukrajnának – de jelentős árat szab érte. Az új javaslat kimondja, hogy Ukrajnának kétszer annyit kell befizetnie az alapba, mint amennyit az Egyesült Államok adna neki a megállapodás aláírása után.
A szerződés rendelkezései kiterjednek az Oroszország által jelenleg megszállt területekre is. Ha ezek visszakerülnének Ukrajna irányítása alá, akkor az ott keletkező bevételek 66%-át is az amerikai alapba kellene befizetni. Jelenleg Oroszország Ukrajna területének mintegy ötödét tartja megszállás alatt, beleértve az ásványkincsekben gazdag Donbászt is.
Az új javaslat úgy fogalmaz, az Egyesült Államok a bevétel egy részét újra befektetheti Ukrajna háború utáni újjáépítésébe, például az ország infrastruktúrájának fejlesztésébe.
Ukrajna egyébként eddig csak viszonylag kis energiát fordított arra, hogy feltárja és kibányássza természeti kincseit. Az ebből származó bevételek a költségvetés mindössze 2,5 százalékát tették ki, ami eltörpül a mezőgazdaságból, valamint az acél- és fémkohásztból származó bevételeikhez képest. Ukrán tisztviselők és energetikai szakértők szerint minden új mező feltárása valószínűleg éveket és jelentős beruházásokat igényel.
Ruszlan Stefancsuk, az ukrán parlament elnöke annyit mondott, hogy egy kormányzati bizottság hétfőn kezdi meg a tárgyalásokat, és Ukrajna továbbra is konkrét biztonsági garanciákat szeretne kapni az erőforrásaiért cserébe. Pénteken Trump az Ovális Irodában kijelentette: „Vagy aláírunk egy megállapodást, vagy nagy problémáik lesznek.”