620 milliárdos ítélet: 40 nő vallott az Oscar-jelölt rendezőről, éveken át zaklathatta őket
Összesen 1,68 milliárd dollárnak megfelelő összeget, vagyis több mint 620 milliárd forintot ítéltek meg annak a 40 nőnek, akik James Toback Oscar-jelölt rendezőt és forgatókönyvírót vádolták meg szexuális visszaéléssel és más súlyos bűncselekményekkel – számolt be a Guardian. Az esküdtszék szerdán hozta meg a döntést New Yorkban. Az ügyvédek szerint
A per dokumentumait szerda estig még nem tette közzé a bíróság.
A döntés szerint a felperesek összesen 103 milliárd forintnak megfelelő kártérítést, valamint körülbelül 515 milliárd forintnyi büntető jellegű kártérítést kapnak. Az ügyvédek hangsúlyozták, hogy az utóbbi célja egyértelmű üzenetet küldeni azoknak, akik visszaélnek a hatalmukkal.
A keresetet 2022-ben nyújtották be az Adult Survivors Act nevű törvény alapján, amely egy évig lehetővé tette, hogy a korábban elévült, akár évtizedekkel korábbi szexuális visszaélések is bíróság elé kerülhessenek. A női felperesek a törvény hatályba lépését követő napokban fordultak a bírósághoz.
A nők szerint Toback 1979 és 2014 között zaklatta őket. Elmondásuk szerint
Az ügyvédek szerint Toback pszichés nyomást is gyakorolt az áldozatokra, és fenyegetésekkel is próbálta irányítani őket.
„Ez az ítélet nemcsak igazságot szolgáltat – hanem visszaadja a hatalmat az áldozatoknak, amit korábban elvettek tőlük” – mondta az egyik ügyvéd. Szerinte a felperesek bíznak abban, hogy a döntés elrettentő hatással lesz más befolyásos emberekre is.
„Ez az ítélet az igazságról szól” – fogalmazott Brad Beckworth ügyvéd. – „De ami még ennél is fontosabb, hogy visszaveszi a hatalmat azoktól, akik bántották, és visszaadja azoknak, akiket irányítani és elhallgattatni próbáltak.” Beckworth hozzátette: a felperesek úgy gondolják, ez az ítélet egyfajta üzenet azoknak, akik „nem bánnak megfelelően a nőkkel”.
Mary Monahan, az egyik vezető felperes úgy nyilatkozott:
– tette hozzá.
James Toback, aki a Bugsy című film forgatókönyvéért kapott Oscar-jelölést, többször is tagadta a vádakat. Azt állította, hogy minden, ami történt, közös megegyezésen alapult. A bírósági iratok szerint Toback úgy fogalmazott, hogy „semmilyen szexuális bűncselekményt nem követett el”, és hogy „az összes kapcsolat közte és a felperesek között beleegyezésen alapult”. A rendező nem jelent meg a tárgyalásokon, ezért a bíró januárban alapítéletet hozott, és a mostani eljárás már csak a kártérítés összegéről szólt. A bíróság szerint Toback nem tett eleget a megjelenési kötelezettségének, ezért hoztak ellene azonnali ítéletet.
Toback azt is állította, hogy a New York államban módosított elévülési szabályok sértik az alkotmányos jogait, de ezt a bíróság elutasította. A sajtó próbálta elérni Tobackot az ügy kapcsán, de a neki küldött e-mailre nem érkezett válasz.
A metoo-mozgalom 2017-es felerősödése óta egyre több, korábban eltussolt ügy került nyilvánosságra. A legismertebbek közé tartozik Harvey Weinstein és Sean „Diddy” Combs esete is, amelyek rávilágítanak arra, milyen visszaélések történtek a hatalmi pozíciókkal való éléssel Hollywoodban. Toback esete is ebben az időszakban, 2017 végén került a figyelem középpontjába, miután a Los Angeles Times számolt be a vádakról. 2018-ban Los Angeles ügyészei öt esetet vizsgáltak meg, de az elévülési idő miatt nem emeltek vádat.
Toback hollywoodi karrierje több mint negyven évet ölel fel.
Forrás: Telex, The Guardian