HÍREK

Ismét az uniós szégyenpadra kerül a magyar gazdaság, komoly következményei lehetnek

Az Európai Bizottság szerint a magyar hiány idén 5,4 százalék lesz, ami lényegesen meghaladja az előírt 3 százalékot, ezért intézkedésekre lesz szükség.


Ahogy az várható volt, az Európai Bizottság javasolta Magyarországgal szemben a túlzottdeficit-eljárás megindítását, több más tagállammal együtt. Az ügy különlegessége, hogy erről a magyar elnökség alatt ülésező pénzügyminiszteri tanács fog dönteni jövő héten kedden - írja a hvg.hu.

Június közepén az Európai Bizottság közölte, hogy Belgium, Franciaország, Lengyelország, Málta, Olaszország, Szlovákia és Magyarország költségvetése túlzott hiányt mutat, ezért javasolni fogják az eljárás megindítását. Ez kedden meg is történt, és a brüsszeli testület a tagállamok elé utalta az ügyet.

Az indoklás szerint:

„Az átfogó értékelésből az következik, hogy Magyarországon túlzott hiány áll fenn a hiánykritérium be nem tartása miatt". Az Európai Bizottság szerint a magyar hiány idén 5,4 százalék lesz, ami lényegesen meghaladja az előírt 3 százalékot.

A túlzottdeficit-eljárás célja, hogy az uniós országok korrigálják a deficit és/vagy az államadósság túlságosan magas szintjét. Az eljárást akkor indíthatják el, ha a tagállam megsérti a GDP 3%-ának megfelelő deficithatárt, vagy fennáll ennek a veszélye; illetve ha megsérti az adósságszabályt, azaz az államadósság szintje meghaladja a GDP 60%-át, és nem csökken kielégítő ütemben.

Az eljárás során az érintett országnak korrekciós intézkedéseket és politikákat tartalmazó tervet kell benyújtania. Ha egy tagállam tartósan megszegi ezeket az előírásokat, előírhatják, hogy a GDP legalább évi 0,5%-ának megfelelő költségvetési kiigazítást hajtson végre, amíg a hiány a GDP 3%-a alá nem csökken.

A túlzottdeficit-eljárás alkalmazását az Európai Bizottság a koronavírus-járvány és az azt követő gazdasági helyreállítási időszak négy évére felfüggesztette, most azonban újraindították.

A magyar kormány elutasítja, hogy az EU ilyen mértékben beavatkozzon a magyar költségvetési politikába.

Az ügy rávilágít arra is, mennyire hiányzik a magyar gazdaságból a mintegy 10 milliárd eurónyi helyreállítási alap, amelyhez az ország még mindig nem férhet hozzá a korrupcióellenes előírások teljesítésének hiánya miatt.

A magyar elnökség idején Varga Mihály (nyitóképünkön) feladata lesz az uniós pénzügyminiszterek július 16-i ülésén levezetni ezt a napirendi pontot. Ekkor tárgyalják majd az Európai Bizottság országspecifikus ajánlásait is, amelyek részletesen összefoglalják, hogy Magyarországnak milyen intézkedéseket kell tennie a hiány mérséklésére.

Az úgynevezett „uniós szégyenpad” eljárásban Magyarország már részt vett egyszer, közvetlenül a 2004-es csatlakozás után, és 9 év kellett a lezáráshoz. 2013-ban a Fidesz-kormány nagy sikerként ünnepelte, hogy kikerült az ország az eljárás hatálya alól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kiderült, hol ül majd Trump Ferenc pápa temetésén – sokakat meglepett
Világvezetők sora búcsúzik a pápától szombaton a Vatikánban. Trump csak a harmadik sorba kerül, nyilvánosságra hozták, kik ülnek előrébb nála.


Ahogy már írtunk róla, Ferenc pápa temetése április 26-án, szombaton lesz a Vatikánban. A szertartás körülbelül 90 percig tart majd, mivel sok résztvevő érkezik, és az áldoztatás is része lesz a programnak. Ferenc pápa kérésére a temetés egyszerű lesz. Az elhunyt egyházfőt a Szent Mária Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra. Ez azért számít különlegesnek, mert több mint száz éve nem temettek ott pápát.

A búcsúztatáson több ismert vezető is jelen lesz, köztük Donald Trump, Vilmos herceg – aki III. Károly királyt képviseli –, Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

A Vatikán protokollja szerint a meghívottakat az országuk francia nevének ábécésorrendje alapján ültetik le,

írta az unilad.com. Ez alapján Donald Trump várhatóan a harmadik sorba kerül, Zelenszkijtől távolabb. Hasonló ülésrendet alkalmaztak II. János Pál 2005-ös temetésén is, ahol az egyházi vezetőket és az állami tisztségviselőket külön csoportokba osztották.

Magyarországot a búcsúztatáson Sulyok Tamás köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseli majd, de ott lesz a szertartáson Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Magyarnak: Nincsenek OTP-részvényeim, Magyar Orbánnak: Bankjai vannak
A miniszterelnök mosolyogva szólt be a Tisza Párt vezetőjének az OTP pénteki rendezvényén. Magyar Péter azonnal visszavágott.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



Egyre nyilvánvalóbban üzenget egymásnak a két legnagyobb magyar párt vezetője. Előbb Orbán Viktor célzott Magyar Péter állítólagos bennfentes kereskedésére az OTP rendes éves közgyűlésén pénteken:

„Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Részvényesek! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A legelején tisztáznom kell, hogy nekem nincsenek OTP-részvényeim, ezért kereskedni sem tudok velük, sem szabályosan, sem bennfentes módon. Vendégként vagyok itt, és köszönöm a megtisztelő meghívást”

– mondta a miniszterelnök felszólalása elején, ami külön videóban is megosztott a Facebookon.

Nem sokat kellet várni a Tisza Párt elnökének válaszára sem.

„A miniszterelnöknek nem részvényei, hanem bankjai vannak”

- kezdte posztját Magyar Péter.

„Orbán Viktor ma egy rendkívül humorosnak szánt megjegyzéssel üzent, hogy nincsenek OTP részvényei és tőzsdézni sem szokott. Nos én egy olyan emberről, aki sem egy bankkártyát sem egy számítógépet nem tud használni, készséggel elhiszem, hogy fogalma sincs arról, hogy miként működik a tőzsde, bár ez nem rólam állít ki szegénységi bizonyítványt.

De ha már ilyen vicces kedvében van a miniszterelnök, akkor esetleg azt is elárulhatná, hogy az MBH Bankban és a Gránit Bankban mekkora tulajdonrésszel rendelkezik a családtagjain és a strómanjain keresztül”

– írta a folytatásban a politikus. Hozzátette:

„Ahogy arról is beszámolhatna, hogy a Matolcsy klánhoz tartozó százmilliárdos MBH Bank részvénycsomag milyen módon kerül nemsokára szintén az Orbán-dinasztiához.”

Az OTP pénteki közgyűlésén nemcsak Orbán Viktor felszólalása volt az egyetlen érdekes esemény:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Donald Trump: A Krím Oroszországnál marad!
Szerinte Zelenszkij és mindenki más is belátja, hogy a félsziget már régóta Oroszország része. Arról is beszélt, hogy Ukrajna provokálta ki a háborút a NATO-tagság emlegetésével.


Donald Trump a Time magazinnak adott interjúban azt mondta, szerinte Ukrajna felelős az orosz–ukrán háború kitöréséért. Úgy fogalmazott: „Szerintem az okozta a háború kirobbanását, amikor elkezdtek beszélni a NATO-hoz való csatlakozásról.”

Az amerikai elnök a Krím-félsziget ügyéről is beszélt. Azt mondta:

„A Krím Oroszországnál marad!”

Hozzátette, szerinte nem ő, hanem Barack Obama adta oda a területet az oroszoknak. Úgy véli, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és „mindenki megérti”, hogy „a Krím már régóta Oroszországhoz tartozik”.

Oroszország 2014 óta tartja megszállás alatt a Krím-félszigetet. Az orosz csatlakozásról szóló népszavazás eredményét az Európai Unió tagállamai – köztük Magyarország – nem tekintik érvényesnek. A referendumot eddig csak néhány ország ismerte el, köztük Afganisztán, Kuba, Észak-Korea, Kirgizisztán, Nicaragua, Szudán, Szíria és Zimbabwe.

Recep Tayyip Erdogan török elnök tavaly ősszel arról beszélt, hogy vissza kellene adni a Krím-félszigetet Ukrajnának, mert aggasztja a területen élő tatárok helyzete.

Miután a sajtóban megjelent, hogy az Egyesült Államok elismerheti a Krímet Oroszország részeként, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden kijelentette: nem fogják jogilag is elismerni az orosz fennhatóságot a 2014-ben annektált terület felett, mert ez ellentétes lenne az ukrán alkotmánnyal. A bejelentés után lemondta részvételét a londoni béketárgyalásokon.

Szerdán az amerikai kormány javaslatot tett Ukrajnának: a Krím orosz fennhatóságának jogi elismerése mellett az is szerepelt az elképzelések között, hogy Oroszország megtarthatná Luhanszk, Donyeck, Herszon és Zaporizzsja megszállt területeit. A javaslat szerint Ukrajna nem csatlakozhatna a NATO-hoz, de az EU-tagság lehetőségét nem zárnák ki. Az Egyesült Államok emellett azt is felvetette, hogy törölnék az Oroszországgal szembeni, 2014 óta érvényben lévő szankciókat.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Katasztrófa Horvátországnál –17 tonna olaj ömlött az Adriai-tengerbe Hvarnál
A hatóságok nagy erőkkel vonultak ki a helyszínre, a kármentesítés már megkezdődött. A szivárgást egy csőrepedés okozhatta.


Péntek délelőtt környezetvédelmi katasztrófa történt az Adriánál, Hvar városánál. A Szabad Magyar Szó információi szerint 17 tonna kőolaj ömlött a tengerbe.

A helyszínre rendőrök és tűzoltók is kivonultak, a hatóságok megkezdték a kármentesítést.

Az értesülések szerint a szivárgást egy csőrepedés okozta, de egyelőre nem tudni, hogy pontosan melyik vezetékről van szó.

A lap úgy tudja, hogy felmerült az INA csővezetékének lehetősége is, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg. A hatóságok nyomozást indítanak az eset körülményeinek tisztázására.

Videó a helyszínről:


Link másolása
KÖVESS MINKET: