Ilyen volt az első újévi Tisza-tavi csobbanás
Ljasuk Dimitry – ahogy barátai hívják, Dimi – a Tisza-tó megszállottja, a vidék szerelmese, ráadásul az egyik legismertebb egyik legismertebb filmese, aki már több filmes díjjal a háta mögött természet és kalandfilmeket készít. A természetvédő reklámszakember elkötelezettségéről már mi is többször beszámoltunk. Legutóbb arról mesélt, hogyan élte meg a koronavírus-járvány kitörése utáni „Robinson-életet”. Dimi ugyanis önkéntes karanténba vonult egy kis szigetre, a „világ végére” költözött, ahol csak magára számíthatott. Amíg a kis kunyhóban élt, addig egy teljesen új életformát alakított ki magának, hiszen sem villany, sem vezetékes víz nem volt, és a civilizáció helyett csak a természet vette körül.
Az izgalmas kalandról több videóban is beszámolt, sőt a készülő első nagyjátékfilmje is a szigeten töltött életről fog szólni.
A természetbarát reklámszakember az év végén sem pihent. Korábban – már négyszer – részt vett újévi jeges csobbanásban. Angliában ismerkedett meg a nem mindennapi kihívással. Szerencsére volt segítője, aki beavatta a tudnivalókba és segítette őt a nehézségek leküzdésében.

A korlátozások betartása mellett, magánrendezvényként, baráti körben hirdette meg a közös fürdőzést. Meglepetésére nagy volt az érdeklődés, és hamar össze is állt a csapat. A lehetséges 10 főből 1 operatőr mellett 8 férfi és 1 hölgy vágott neki a felkészülésnek.
Dimi alaposan előkészítette az eseményt. Elsőként a részt vevőknek mesélte el, hogy mire számítsanak, mit fognak tapasztalni, mire kell figyelni. A hallottak senkit nem tántorítottak el, sőt fokozódott az izgalom. A tiszafüredi szabadstrandra hívta a bátor jelentkezőket, de előtte engedélyt kért a helyi önkormányzattól és még a mentőket is értesítette, akik egy autóval ki is mentek a helyszínre. Így még biztonságosabban vághattak neki a nagy kihívásnak.
Dimi elmondása szerint
Ezért kell minden részletet előre megbeszélni, hogy ne érje váratlanul a merítkezőket. Ugyanakkor, aki belevág egy ilyen jeges csobbanásba, annak különleges élményben lehet része.
- mondta.
A mostani akciójával is azt szerette volna elérni, hogy aki megtapasztalja ezt az érzést, az legközelebb már várja a lehetőséget. Ezért most csak óvatosan besétáltak, kicsit belemerültek a habokba, de nem úsztak. Szándékosan a Tisza egyik holtágát választotta a helyszínnek, mert itt lassan mélyül a víz, nincs sodrás, és a víz is „csak” 5 fok körül volt.


A fürdőzés után mindannyian arról meséltek, hogy remekül érezték magukat, felfrissültek és boldogok voltak. A hideg víznek jó élettani hatásai is vannak – árulta el Dimitry.
Az újévi fürdésnek jelképes tartalma is van, hiszen „megtisztulást” jelent. A hagyomány szerint pedig, amit teszünk az év első napján, az lesz jellemző ránk az egész évben. Ha ez igaz, akkor a fürdőzők jó évre számíthatnak, egészségben, jókedvben, természet szeretetben, remek társaságban lesz részük. Végül is hinni kell ebben, és persze tenni érte, hogy így is legyen.
Az akciót nem csak a 10 ember élte meg sikerként, hanem sokan, akik látták a beszámolót, jelezték a szervezőnek, hogy legközelebb mennének. Azt szeretnék, ha a Tisza-tónál is hagyománnyá válna az újévi fürdőzés.
VIDEÓ: Az újévi csobbanásról
Arról, hogy milyen veszélyeket rejt a jeges csobbanás, Dimi egy korábbi videójában beszélt:
VIDEÓ: Mire kell vigyázni a jeges fürdőzésnél
Egy éve, Angliában, a 9 fokos La Manche csatornában kezdte az évet Dimitry. A tengeri fürdőzésről készített beszámolóhoz azt írta, hogy ezzel is szeretné óvatosságra inteni az újévi fürdőzésre vágyókat. A „produkció” ugyanis nem veszélytelen. A kihűlő test hamar okozhat súlyos problémákat.
„Hipotermia esetén a legfontosabb teendő, hogy megszárítsuk a testet, azonnal felöltözzünk, alaposan bebugyoláljuk magunkat és gyorsan meleg helyet keressünk. Kihűlés során a szervezet hatszor több energiát éget, mint normál esetben, így fontos, hogy szőlőcukorral, csokival pótoljuk az energiát, langyos folyadékot igyunk (ne forrót) illetve ne mozogjunk. Ha a test hőmérséklete 35 fok alá esik, pláne a gyerekeknél, azonnal orvosi segítségre van szükség!
Mérsékelt hipotermiánál már képtelen beszélni és lábon állni az ember, keringési zavarok lépnek fel, azonnal kórházba kell jutnia a személynek. Súlyos hipotermiánál az eszméletvesztés, légzészavar, szívritmuszavar, és a szív leállása után bekövetkezik a halál.
Az emberi élet törékeny. Egy fokos hőveszteségnek is már drasztikus hatásai lehetnek” – írta.