Ilyen helyeken szállásolja el a magyar állam a háború elől menekülő kárpátaljaiakat
Gyomorforgató képeket osztott meg a Magyar Helsinki Bizottság arról a szálláshelyről, ahol a háború elől menekülő kárpátaljaiak élnek.
„Így néz ki egy szállás, amelyeken a kárpátaljai menekültek eddig meghúzhatták magukat. Tegnap egy júliusi kormányrendelet értelmében elkezdték kiüríteni ezeket a szálláshelyeket – több helyszínt már rendőri felszólításra el is kellett hagyniuk” – írják a posztban, amihez több fotót is csatoltak.
Az évek óta üresen álló vitnyédi kollégiumnál eddig még nem jelentek meg a rendőrök, és egyelőre nem zavarták el azt a 93 kárpátaljai magyart – közülük 42 kisgyereket –, akik még nem hagyták el az épületet. „A jövőjük ezen felül bizonytalan, és a legtöbbjüknek esélye sem lenne akár továbbköltözni, akár visszamenni az otthonukba” - teszik hozzá.
A bejegyzésből az is kiderül, hogy még ha találnának is bárhol az országban szállást, újra akaratukon kívül el kellene szakadniuk a közösségeiktől, amikbe már éppen sikerült a háború okozta megrázkódtatás után beilleszkedniük.
„A szülők, nagyszülők a közelben dolgoznak. A gyerekek csillogó szemekkel, büszkén magyarázzák, hogy ki a kedvenc tanítónénijük a szálláshelyen kialakított iskolában.”
A Magyar Helsinki Bizottság hozzáteszi, hogy „ezeket a sokszor egyébként üresen álló, kihasználatlan szálláshelyeket az uniós jogszabályok értelmében az állam kötelessége lenne biztosítani a rászoruló menekülteknek. Ezért a mostani intézkedés, amivel pár hetes határidővel utcára teszik családok tömegeit, nemcsak könyörtelen, de jogellenes is”.
Egy szerdán életbe lépett új kormányrendelet szerint augusztus 21-től csak azok az ukrán menekültek jogosultak lakhatási támogatásra, akik Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett területeiről érkeztek.
A vitnyédi szálláson készült fotókat itt lehet megnézni: