Kőszeg, az egyik legszebb magyar város télen is tökéletes úti cél
Elvileg Kőszegen van a legnagyobb esély a tartós hóra. Bár a globális felmelegedés hatása itt is érezhető, azért idén is hóval indult az esztendő. A téli hangulatú kisvárosban igazán szép látvány fogadja az erre kirándulókat.
Aki pedig nem szereti a nagy hideget, garantáltan talál programot a régi műemlékek között. Ráadásul itt is minden évben eljön a báli szezon, ahol egy tucat bált rendeznek a kisvárosban február végéig.

A báloknak Kőszegen is nagy hagyománya van. A farsangi időszakban a szórakozás mellett az összejöveteleken kiderült az is, hogy mi a divat Bécsben, és azt hogyan alakították át a magyar polgárság igénye vagy lehetősége szerint. Az ünnepi ruhákon felbukkantak azonban az itt élő nemzetiségek népviseletének jellegzetes motívumai és kellékei is.
Kőszegen, a kis határvárosban a magyarok mellett német és horvát hagyományok is ötvöződtek a bécsi, vagy magyaros szokásokkal.
A mai napig rendeznek sváb bált és horvát bált is.
Az egyik legnagyobb hagyományú és fontos szerveződés az iparosoké, ők is saját bállal készülnek. Ugyanígy a nagy múltú önálló kulturális csoportok, iskolák vagy vallási közösségek is összejönnek a farsangi időszakban egy vidám estére.



A bálok egy része zártkörű, de akad nyilvános, sőt ingyenes rendezvény is. Kőszeg színes programkínálatába a februári báli szezon komoly turisztikai vonzerő.
Érdemes belépőt váltani például az igen népszerű, nagy múltú helyi zenekar Fúvós Farsangjára, amely a legnagyobb jelmezes rendezvény a városban. A Concordia-Barátság Énekegyesület és a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes is remek programokkal készül.
A legnépszerűbb minden bizonnyal a farsangot záró Farsagfarka, amely egész napos szórakozást és nagy közös bulit ígér.



Egy nap, amikor egész Kőszeg jelmezbe bújik
A város talán legismertebb és legkedveltebb közösségi bulija a 15 éves múltra visszatekintő, szezonzáró Farsangfarka. Ilyenkor szó szerint mindenki maskarás lesz,
az üzletekben az eladók, vendéglőkben a felszolgálók, sőt a munkahelyeken is farsangi öltözetben jelennek meg a helyiek.
A város fő terét és az utcákat jelmezesek lepik el. Délelőtt a gyerekek vonulnak fel jelmezekben, majd 15 órakor indul a Farsangtemetés. A vidám-szomorú temetési menet végigmasírozik a belvároson, és visszatérve a Fő térre eltemeti a farsangot. Ezt követi a bolond esküvő, ahol az „ifjú” párt rönkön körbe hordozzák, majd összeadják őket. Délután hirdetik ki a jelmezverseny eredményét és kiderül, hogy melyik munkahely érdemli meg a legmókásabbnak járó elismerést. Majd élőzenére lehet bulizni az utcabálon.

A farsangi időszak vízkereszttől hamvazószerdáig tart. A nagyböjt előtti napok a legmozgalmasabbak és leglátványosabbak. Az utolsó napok, a "háromnapok", ez a „farsang farka”, amikor bőven lehet szórakozni, zajongani, mulatozni.
Az első napja a farsangvasárnap. Sok helyen párválasztó nap is volt, a legények ilyenkor tűzték a kalapjukra a kiválasztott leányoktól kapott bokrétát. A lányok annak a fiúnak küldtek bokrétát, akit szívesen láttak volna párjukként.
A középső nap a hétfő, ilyenkor volt szokás az asszonyfarsangot tartani. A nők férfi módon mulatozhattak, sőt ihattak is.
A farsang farkának utolsó napja a húshagyó kedd, amely már a nagyböjtre utal. A farsangtemetés napján egyes területeken szalmabábút vagy koporsót égettek, ezzel zárva le a farsangi mulatozást és jelképesen a telet is.


Ám a tél Kőszegen tartós vendég. A statisztikák szerint a kisvárosban a legnagyobb a sok éves átlagos csapadékösszeg, 807 mm. A hóvastagságban is ez a település vezeti a listát, 151 cm volt a legnagyobb hóvastagság, amit 1947-ben mértek a Stájer-házaknál, a várostól távolabb, a hegyoldalban. A hó a magasabb vidékeken akár 60 napig, míg az alacsonyabb helyeken 50 napig is megmaradhat.
A látvány azonban kárpótolja a helyieket és a vendégeket.
A város műemlékei átvészelték a háborúkat és az itt található csodaszép épületek közül nem véletlenül került 326 épület és építmény országos egyedi védelem alá. A belváros és a körülötte lévő zóna műemléki terület.
Nem kell messzire menni, hiszen szinte minden látnivaló az óvárosban van. Érdemes megnézni a Fő téren a Jézus Szíve templomot, elsétálni a Jurisics térre, megnézni a Városháza szépen díszített homlokzatát, bejárni a Jurisics várat, vagy szétnézni az Arany Egyszarvú Patikamúzeum különlegességei között.











Fotók forrása: koszeginfo
Ha tetszett, oszd meg másokkal is!