Így készült a brüsszeli robbantás ikonikus képe
Ha követtétek a brüsszeli terrortámadás eseményeit, bizonyára ti is láttátok már ezt az ikonikussá vált fotót. A sokkos állapotba került indiai nőről az egyik túlélő készített képet a repülőtéren, csak pár pillanattal a robbantás után.
A fotó rövid idő alatt bejárta a világsajtót, a fotós pedig a Time-nak mesélt arról, mi történt körülötte robbanást követő borzalmas percekben.
Ketevan Kardava grúz újságíró épp átutazóban volt a brüsszeli repülőtéren, amikor a merénylet történt - számolt be róla az index is.
"Az első robbanás után kirepültek az ablakok és az ajtók. Mindent elborított a füst. Leszakadt lábú emberek feküdtek körülöttem és vér borított mindent. Én is sokkos állapotba kerültem, az első reakcióm az volt, hogy lenéztem, nekem megvannak-e még a lábaim. El sem hittem, hogy megvannak.
Egy perccel később jött a második robbantás. Mindenki futni kezdett, én viszont úgy döntöttem, előbb csinálok néhány fotót - újságíró vagyok és kötelességemnek éreztem, hogy megmutassam a világnak, mi történik körülöttem."
Ketevan Kardava ekkor készítette a fotót a sárga dzsekis indiai nőről. A fotón jól láthatjátok, hogy a nő sokkos állapotban ül egy padon. A fotós szerint nem sírt, nem beszélt senkihez, csak bámult maga elé.
A nőt egyébként Nidhi Chapekharnak híják, két gyermek édesanyja, családja pedig Mumbaiban él. Az is kiderül róla, hogy a Jet Airwaysnél dolgozik, ugyanis szétszakadt kabátja valójában stewardess-egyenruha. Egy Newarkba tartó gépre szállt volna föl, amikor a merénylet történt.
Az ikonikussá vált fotó közzététele ugyanakkor etikai kérdéseket is felvet. Érdekes kérdés, hogy a történelem fontos eseményeinek dokumentálásakor mi a helyzet az áldozatok személyiségi jogaival. A képeken szereplők ugynais nem mindig tudják feldolgozni, hogy arcképüket viszontlátják a hírekben - világított rá az index.
Ha van véleményed erről, írd meg kommentben!