Így éltek valójában a színészek a két háború között
A magyar filmgyártás a harmincas, negyvenes években a két világháború között virágkorát élte. Viszonylag új műfajnak számított, hiszen 1900-as évek elején a némafilmekkel mutatkozott be, ám itthon is sikeresnek bizonyult. A filmipar korán elkezdte termelni a sztárokat, és dicsfényt, legendákat gyártani köréjük. A mozik megjelenésével még nagyobb lendületet kapott a mozgóképgyártás.
Bulvársajtó természetesen a két világháború között is létezett, és szívesen mutatta be a hazai mozicsillagok vélt vagy valós életét. Itt csupán két véglet volt: a jó minta és a skandalum. Beszámoltak például Páger Antal és első felesége mintaházasságáról, Tolnay Klári és első férje, a filmrendező Ráthonyi Ákos csodálatos családi idilljéről.

Tolnay Klári napfürdőzik - Fotó forrása: Stefan2001
A sajtótermékek ugyanakkor botrányokkal is szolgáltak a könnyed hírekre vágyó olvasóknak. Goll Bea a rossz nyelvek szerint például csak azért lett híres, mert alig 15 évesen férjhez ment a negyven éves magyar filmproducerhez, Takács Antalhoz. 1944-ig hét filmben szerepelt, 1948-ban pedig nyomtalanul eltűnt férjével együtt. Mint az tavaly kiderült, Svájcba emigráltak - Goll Bea idén novemberben hunyt el. Kortársai közül volt, aki tehetségesnek tartotta.
Ám Goll Beatrix csak egy lett a naiva szerepébe gyömöszölt bájos, szőke színésznők közül, nem volt alkalma megmutatni, mire lenne még képes.

Goll Bea saját plakátja előtt a Kálvin téren 1943-ban - Fotó: Fortepan
VIDEÓ: Goll Bea a Szerelmes szívek című 1944-es sorozatban
A színészek időnként elpanaszolták, hogy a közönség egészen máshogy képzeli az életüket, mint amilyen a valóságban.
Mit gondoltak a laikusok? Hogy szüntelen móka, parti, pezsgőzés, fürdőzés, étterem, cukrászda az életük; hogy irigylésre méltó a házasságuk, csupa öröm az együttlét a gyermekekkel.
Erre rájátszottak a szerepek is: csupa középosztálybeli vagy jómódú ember álproblémákkal, vagy olyan gondokkal (hirtelen pénzhiány), amelyek egy csapásra megoldódnak. Kizárólag a szakmabeliek tudták, milyen kíméletlen tempóban hajtották a filmszínészeket. Az is csak utólag derült ki Tolnay Klári önéletrajzából, hogy a gyermekét az első években alig látta a folyamatos munka miatt, a házassága pedig zátonyra futott Ráthonyi Ákossal.
VIDEÓ: Részlet a Három sárkány című filmből

Amennyiben mégsem sikerült valamilyen technikai, vagy egyéb okból az aznapi forgatás, még az éjszaka le kellett forgatni ismét a jeleneteket, mert reggelre állnia kell a másnapi forgatás díszleteinek. Alvás, szereptanulás, magánélet számára leszűkült idő állt rendelkezésre ez esetben.
Ebben a felpörgetett életritmusú világban Páger profi volt a legprofibbak közt. Elég összevetni a színházakban játszott szereplistáját az akkor forgatott filmekkel, és máris kitűnik Páger hallatlan munkabírása, miközben egy-egy szerepének megformálásában tévedhetetlen. Kevesen állják ezt a tempót, állandó színvonallal, amit a szakma diktál ez idő szerint.
Forrás: Színészkönyvtár
A korabeli reklám- és marketingszakma is felfedezte a mozicsillagokban rejlő lehetőségeket. A legkülönfélébb termékeket próbálták eladni a magyar hírességekkel: autót, szépségápolási és testápolási cikkeket. Még a testmozgást is velük népszerűsítették. "A korszakban már a szexuális vonzerő látványos, külső megjelenítése is fontossá vált. Mindez – főleg a nők esetében – egyet jelentett a szép testtel, a karcsúság követelményével. Emiatt és ekkortól kezdett elterjedni a fogyókúra. Természetesen alapvetően az amerikai minta volt a meghatározó, hiszen a hollywoodi filmek sztárjai mind csinosak, jó alakúak és persze fiatalosak voltak" írja a Médiakutató cikkében Skaper Brigitta.
Reggel 6 óra: Trézsi a felvidéki szobalány tapintatosan költögetni kezd
/.15: Reggeli torna, majd fürdő, A reggeli tejeskávé, friss kifli. (Három perc alatt kell elfogyasztani)
6.25: Búcsú a családtól, kiváltképp Zsuzsikától, aki néhány nap híján félesztendős.
6.30: Előáll a batárszerű, hatalmas produkciós kocsi, ahol a színésznek soha nem jut eszébe semmilyen értelmes gondolat.
7.00 Megérkezés a filmgyárba. Könnyű pongyola és irány a fodrászhoz. Gyuri mester keze alól felvételhez festve, másfél óra múlva szabadulok.
8.30: Öltöztető segédcsapatok szállják meg az öltözőmet: gyönyörű imprimétoalettbe bújtatnak. Még egy utolsó simítás a ruhán és a frizurán – egy utolsó cigaretta-, és jöhet a felvevőgép.
8.45 Kamera, átállás, ismét kamera – ötperces vajaskifli- és cigaretta szünet – majd ismét újbóli felvétel. Majd próba (ez egy komplikáltabb jelenet), felvétel és ismét felvétel. Így megy ez 14 óráig.
14.00 Farkaséhes vagyok, nadrágot húzok, és átvonulok az étterembe, ahol szerény ebéd következik.
15.00 A felvevőgép új díszletbe vonul, csattognak a csapók, felvétel felvételt követ.
19.00 A rendező fél óra szünetet ad. Az öltözőmben magolom a következő jelenet szövegét, de mondat közben elalszom. Fölkeltenek.
19.35: Külső felvételre indulunk. A felvétel rövid, de fárasztó. 21 órakor már vissza is térünk a stúdióba.
22.00 sikerül Ákostól egy negyedórás, rendkívüli szünetet kikönyörögni.
Hajnali 3.35: felhangzik a boldogító aus! Lefesteni és felöltözni úgyszólván a pillanatok műve. Az öltöztető kikísér a kocsihoz, mindketten támolygunk.

Tímár József, Ölvedy Zsóka, Tolnay Klári, a Gyimesi vadvirág c. film forgatási szünetében - Fotó Fortepan, Vass Károly