Legyőznéd a vírust? Így edzd immunrendszered egész évben
Ahogy általánosságban elmondható a betegségek esetében, úgy a koronavírussal szembeni védekezésnek is fontos része az immunrendszer erősítése, hiszen így testünk könnyebben szembeszáll a vírussal, a betegségek lefolyása jóval enyhébb lehet, mint akkor, amikor már alapból egy legyengült szervezetet támad meg.
Azonban ahogy egy sportoló felkészíti testét a mérkőzésre, úgy a szervezetünk védőpajzsát is érdemes folyamatosan edzeni és karbantartani, hogy ha nagyobb kihívással kell szembenéznie, akkor is képes legyen legyűrni az akadályt.
Az immunrendszer működésében nagy szerepe van az életmódnak: hogy mit eszünk, mennyi folyadékot fogyasztunk, mennyit mozgunk, mennyit alszunk és mennyire vagyunk stresszesek. Az, hogy mennyire figyelünk oda önmagunkra, hosszútávon meghatározza „pajzsunk” erősségét.
1. Megfelelő étkezés
A szervezetnek szüksége van különféle tápanyagokra, ásványi anyagokra, vitaminokra, hogy ellen tudjon állni a „támadásoknak”. Ezért is annyira fontos a helyes étrend, melynek tartalmaznia kell teljes értékű fehérjéket. Ezek a tejtermékekben (túró, joghurt), különféle húsokban, tojásban és halakban találhatók. Az anyagcsere működéséhez pedig elengedhetetlen a B6 vitamin, mely különféle gabonatermékekben található meg. Ennek beviteléhez válassz teljes kiőrlésű gabonatermékeket és barna rizst. Persze a megfelelő mennyiség kiválasztása is legalább ilyen fontos: azaz egyik tápanyagot sem ajánlott túlzásba vinni, hiszen az is betegséghez, elhízáshoz vezethet.
TIPP: Ügyelj arra, hogy minden étkezésnél legyen a tányérodon valamilyen keményítőforrás (pl. rizs, burgonya, édesburgonya, köles, quinoa, tápióka), fehérjeforrás (pl. hús, hal, tenger gyümölcsei, tojás, belsőségek) és úgy nevezett "jó zsír" (pl. olívaolaj, kacsazsír, libazsír, disznózsír, vaj, kókuszzsír).

2. Vitaminok és ásványi anyagok
A tápanyagokon túl az immunrendszer erősítéséhez a testünknek szüksége van különféle vitaminokra és ásványi anyagokra is. Utóbbiak közül a cink elengedhetetlen, melyhez tökmag, különféle hüvelyes termések és sovány marhahús fogyasztásával juthatsz hozzá. A vitaminok közül pedig a C, D és E, melyek bevitelére ajánlott külön is figyelni. Az E-vitamin a gabonacsírákban és a tojássárgájában található meg, míg a C-vitaminhoz rengeteg gyümölcs és zöldség fogyasztásával juthatunk hozzá. Azonban gyakran előfordul, hogy a napi rutin során nem jut elég vitamin a szervezetünkbe, akár a rohanás miatt vagy a főzés során szinte semmisé válik az étel vitamintartalma. Ugyanez vonatkozik a különféle diéták vagy például a vegetáriánus étrendet követőkre, ugyanis gyakran előfordul, hogy az igyekezet ellenére sem sikerül kielégíteni a szervezet számára a szükséges vitamin-, ásványi anyag- és nyomelem-igényt. Ezért ajánlott különféle készítményekkel pótolni azokat.
TIPP: Válassz olyan készítményt, ammely egyszerre többféle hiányt is képes pótolni. Ilyen lehet például a Béres csepp, ami tele van nyomelemekkel, ásványi anyagokkal, így az immunrendszered igazi testőre.
3. Mozgás
A rendszeres mozgás is erősíti az immunrendszert, emellett sok jótékony hatása van még: segíti a fogyást és az izmok erősítését, energiával tölt fel, oldja a stresszt. A tudósok úgy vélik, a mozgás hatására a szervezet citokineket termel, melyek olyan fehérjemolekulák, amik az immunsejtek közti információátadásáért felelnek. Végezhetsz otthoni tornát, sétálhatsz vagy futhatsz a szabadban, vagy akár csapatsportokat is kipróbálhatsz, a lényeg, hogy már kevés, de rendszeres edzés is erősíti a szervezetedet. Azonban túlzásba vinni sem érdemes, ugyanis a túl intenzív, túl sok edzés éppen ellenkező hatást vált ki, ezért érzékenyebbek a betegségekre például a maratonisták is.
TIPP: Hetente háromszor egy egyórás séta már jótékony hatású lehet - pláne, ha a zöldben járhatsz egyet. De ha ennél aktívabb mozgásra is hajlandó vagy, most rengeteg ingyenesen elérhető online ezdésprogramot találsz a neten. Bármikor érdemes elkezdeni, de fontos a fokozatosság: csak szép lassan szoktasd hozzá a szervezeted a fizikai terheléshez.

4. Stresszoldás
Bár sok esetben nehéz teljesen kiiktatni a stresszt az életünkből, azonban érdemes figyelnünk rá, hogy minél kevésbé legyünk kitéve neki. A stressz különféle ingerek hatására az emberi szervezetben bekövetkező válaszreakció, azonban ha folyamatosan jelen van az életünkben, az nagyban gyengíti az immunrendszert, káros a szív- és érrendszerre is. Ahhoz, hogy csökkentsd az életedben jelen lévő negatív stresszhatást, keresd meg azt a tevékenységet, mely segít kikapcsolni. Lehet ez séta, testmozgás, de akár masszázs, zenehallgatás vagy színezés.
TIPP: Egy légzőgyakorlattal, egy 5 perces relaxációval is lenyugtathatod a tested. Egy 20 perces autogén tréning pedig akár olyan hatású is lehet, mintha másfél órát aludtál volna. Itt találhatsz magyar szakemberek által összeállított különféle gyakorlatokat.