ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Hőszigetelés kisokos: ezért fontos a jó szakember

Cikkünkből kiderül, mik azok a korszerű módszerek, melyekkel jelentősen csökkenthetjük a rezsiköltségeinket és javíthatjuk komfortérzetünket. Emellett arra is fény derül, milyen szempontokra érdemes figyelni, ha belevágnánk a munkálatokba.


Amikor ránézünk a fűtés- vagy a villanyszámlánkra, alighanem egyből megértjük, miért fontos kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő szigetelésre. Tény ugyanis, hogy az értékes hő (nyáron pedig a kellemes, hűvös levegő) elsősorban a rossz hőszigetelés vagy éppen a nem megfelelő nyílászárók miatt illan el az otthonunkból. Cikkünkből kiderül, mik azok a korszerű módszerek, melyekkel jelentősen csökkenthetjük a rezsiköltségeinket és javíthatjuk komfortérzetünket. Emellett arra is fény derül, milyen szempontokra érdemes figyelni, ha belevágnánk a munkálatokba.

Ezért fontos a megfelelő hőszigetelés

Mi mással is kezdhetnénk a felsorolást, mint a piszkos anyagiakkal. Az elmúlt években sosem látott szintre emelkedtek a tüzelőanyagok árai, így mindegy, hogy gázzal vagy fával fűtünk, egész biztosan mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk a fűtési szezon minden hónapjában. Muszáj tehát lépéseket tennünk, hogy a megtermelt hőenergiából minél kevesebb menjen pocsékba.

A modern hőszigetelő anyagok és technikák segítenek minket az energiamegtakarításban és ennélfogva a spórolásban. A családi házaknál például elmondható, hogy a homlokzati hőszigetelés megléte önmagában is csökkentheti a fűtésszámlánkat, nyáron pedig a légkondícionáló miatt az áramét. Ennek oka igen egyszerű: a homlokzatok az épület legnagyobb felületeinek számítanak, a hőveszteség pedig a 25-35%-ot is elérheti ezeken a helyeken.

Fontos tudni, hogy ha nem vezetjük el az ingatlanban keletkezett párát, akkor az előbb vagy utóbb lecsapódik a hideg falfelületeken. A nedves falak a penészesedés melegágyának számítanak, és akár az egészségre is károsak lehetnek az ilyen felületek. A homlokzati szigetelés alkalmas arra, hogy megnövelje a falak belső felületének hőmérsékletét és az egyenletes falhőmérséklet pedig csökkenti a páralecsapódás kockázatát. Fontos tehát, hogy gondoskodjunk a megfelelő minőségi hőszigetelésről, mely nem csak a felhasznált alapanyagon, annak vastagságán múlik, hanem a kivitelezés szakszerűségén is.

Az is egy komoly érv a hőszigetelés mellett, hogy növeljük az ingatlanunk értékét és időtállóságát. Egy szigeteletlen házat csak nagyon nehezen tudunk értékesíteni. Ennyi előny után már csak egyetlen kérdés maradt, hol találok rendes szakembert?

Keressünk jó szakembert!

A homlokzati hőszigetelések összetett rendszerek, tervezésük és kivitelezésük komplex feladat, ami komoly szaktudást és nagy odafigyelést igényel. Ha szeretnél biztosra menni, és jó szakembereket választani, akkor az E.ON új terméke, az E.ON Komfort Szigetelés neked szól. A szolgáltatásuk zárófödém, homlokzati szigetelést és nyílászáró (ablak, bejárati és teraszajtó) cserét foglal magába. Termékükkel az energia okos felhasználásában szeretnének segíteni és otthonod energiahatékonyságának növelésében is. Szakértő csapatuk díjmentes helyszíni felmérése során megválaszolja hőszigeteléssel kapcsolatos kérdéseidet és tanácsadással segít a döntésben.

A hőszigetelést és a nyílászárók cseréjét minden esetben magas minőségű termékek felhasználásával, körültekintően, az előírások maximális figyelembevétele mellett végzik, mindezt átlátható feltételek mellett. Kivitelezési munkálataikra minden esetben szerződésben vállalt garanciákat biztosítanak. Ha igénybe veszed szolgáltatásukat, létezik olyan többletköltségek nélküli részletfizetési konstrukció náluk, amelyben 50 százalék előleg befizetését követően a fennmaradó összegre 11 havi részletfizetési lehetőséget biztosítanak.

A szolgáltatás egyelőre ebben a 7 vármegyében elérhető: Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Veszprém, Fejér, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar.

További részletekért kattints ide!

Ezeket érdemes mérlegelni hőszigeteléskor

A hőszigetelés kapcsán biztosan az az első kérdésünk, hogy mennyi idő alatt térül meg a komoly összegeket felemésztő munka. A válasz erre igencsak változó, de általánosságban úgy érdemes számolni, hogy egy szigeteletlen vagy korszerűtlenül szigetelt ház esetében a homlokzati szigetelés pár év alatt hozza vissza az árát az alacsonyabb hűtés- és fűtésszámláknak köszönhetően.

Persze csak akkor, ha valóban ott szigetelünk, ahol arra szükség van. A munkálatokat nagyban befolyásolja, hogy milyen a házunk átlagos állapota, és milyen szigetelés található rajta jelenleg. Az utólagos hőszigetelés esetleg átalakítással is járhat, míg egy újonnan épülő ingatlannál ilyesmire nincs szükség. Alapvetően meghatározza az alkalmazott technikát és az árakat az is, hogy az épület melyik része szorul szigetelésre.

 

Milyen részeit kell/érdemes hőszigetelni az ingatlanunknak?

Homlokzati hőszigetelés

Egy épület hőveszteségének körülbelül harmadáért a nem megfelelően vagy egyáltalán nem szigetelt falak a felelősek, tehát a homlokzati hőszigetelés az elsődleges kiindulópont, ha szeretnéd elkezdeni az otthonod hőszigetelését.

A homlokzati hőszigetelés nem más, mint házunk külső falainak hőszigetelése speciális, hőszigetelő anyaggal. A falak kívülről történő hőszigetelése során az ingatlan jellemzőitől függően elképzelhető, hogy állványzatot kell állítani a szigetelni kívánt felület elé. Az eljárás során egy akár 12-15 cm vastagságú plusz szigetelő réteget rögzítenek a falra ragasztással és egyéb fizikai rögzítő elemek alkalmazásával. A felhelyezés előtt egy műszaki felmérés történik, ahol megállapításra kerül, hogy felhelyezhető-e a homlokzatra a szigetelőanyag. Kizáró okok: vizesedés, extrém repedések a falon, süllyedő épület. Az imént említett szigetelő réteg lehet kőzetgyapot, polisztirol vagy grafit alapanyagú szigetelőanyag.

Zárófödém hőszigetelés

A zárófödém hőszigetelése a padlástér vízszintes felületének a hőszigetelését jelenti. A padláson és a tetőn keresztül távozó hőveszteség mértéke elérheti akár a 15-25%-ot is. Szakértői becslések alapján ennek a felületnek a gondos és körültekintő hőszigetelésével is jelentős energiamegtakarítást tudunk elérni.

Nyílászárók cseréje

Az épületek külső ablakai és a külső, bejárati ajtók folyamatos és változatos környezeti terhelésnek vannak kitéve. A napsütés, a csapadékos időjárás, az erős szél és a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok is károsíthatják azok állapotát.  Az idő előrehaladtával esztétikai állapotuk romlik, zaj- és hőszigetelő képességük csökken. Ezekre a problémákra nyújt megoldást, ha az elöregedett nyílászáróinkat korszerű és kiváló minőségű műanyag ablakokra, illetve ajtókra cseréljük.

A jól hőszigetelt otthon előnyei

Egy korszerűen és megfelelően hőszigetelt épület esetén egyértelmű, hogy jelentősen csökkenteni tudjuk otthonunk energiaveszteségét, méghozzá hosszú távon. Ennél jobb előnyt elképzelni is nehéz. És ehhez jön még az a tudat, hogy ezzel saját karbonlábnyomunkat is csökkenteni tudjuk, amivel hozzájárulhatunk bolygónk klímájának megőrzéséhez.


Advertisement
Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: