HÍREK
A Rovatból

Hónapokig tervezték a terroristavezér elleni akciót, még a házának makettjét is felépítették a Fehér Házban

Joe Biden egyetlen civil áldozatot sem tartott elfogadhatónak, ezért minden részletről tudni akart. Végül hat nappal a támadás előtt adta ki a parancsot al-Zavahiri likvidálására.


Hónapokon keresztül készült az Egyesült Államok az al-Káida vezérének vasárnap reggeli likvidálásra, írja a CNN. A tervezés során többek között felépítették Ajman al-Zavahiri rejtekhelyének makettjét a Fehér Ház taktikai szobájában, hogy Joe Bidennek minél részletesebben be tudják mutatni az akció tervét. Az amerikai elnök ugyanis attól tartott, hogy a támadásban civilek – köztük a terroristavezér családtagjai – is életüket veszthetik az afgán fővárosban. Végül a hírszerzés jelentése szerint kizárólag a terrorszervezet irányítója halt meg a támadásban.

A koronavírusos Joe Biden betegsége miatt karanténból adta ki a parancsot al-Zavahiri meggyilkolására. Az elnöknek belpolitikai szempontból is fontos volt a magas rangú terrorista kiiktatása, mivel az egy évvel ezelőtti, kudarcba fulladt afganisztáni kivonulás óta folyamatosan támadások érik az afgán helyzet kezelése miatt.

Bident először áprilisban tájékoztatta a titkosszolgálat, hogy az al-Káida vezére egy kabuli házban rejtőzködhet. Hónapokon keresztül figyelték egy kabuli hálózat tagjait, mely feltételezéseik szerint a terroristavezér segítésére jött létre. Végül sikerült azonosítani a szervezetet 11 éve irányító férfi feleségét, lányát és unokáit.

Zavahiri családtagjait az buktatta le, hogy feltűnően próbálták kerülni annak a lehetőségét, hogy valaki kövesse vagy megfigyelje őket. A jelentésekből kiderül, hogy a terrorista idén érkezett a biztonságos házba, amit azóta egyszer sem hagyott el.

A hónapokon át tartó megfigyelés során sikerült olyan viselkedésmintákat azonosítani, melyek a későbbi támadás alappillérei lettek. Például Zavahiri időről időre felbukkant az erkélyen, amit ilyenkor feltűnően sokáig nem is hagyott el. Ezzel párhuzamosan a hírszerzés elkezdte az épület szerkezetének felderítését is, melynek célja az volt, hogy egy esetleges támadás során milyen károk keletkeznének az afgán főváros belvárosában álló házban.

Joe Bident a civil áldozatok mellett az is aggasztotta az előkészületek során, hogyan befolyásolhatja a terroristavezér likvidálása a több mint két éve Afganisztánban túszul ejtett Mark Frerichs amerikai állampolgár kiszabadítására tett erőfeszítéseket.

Májusban és júniusban az amerikai elnök folyamatosan tájékozódott az akció előkészületeiről, majd július 1-jén gyűltek össze munkatársaival a Fehér Ház taktikai szobájában. Az elnökön kívül Bill Burns, a CIA igazgatója, Avril Haines hírszerzési igazgató, Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó és helyettese, Jon Finer, valamint Liz Sherwood Randall belbiztonsági tanácsadó ült az asztal körül.

Bident minden részletről tájékoztatták, és megnyugtatták, hogy a civilek biztonságára törekednek az akció során. A megbeszélés után az elnök Camp Davidbe repült, a csapat tagjai azonban folytatták az egyeztetést, és a következő hetekben többször is összeültek, hogy véglegesítsék a tervet.

A végső eligazítást július 25-én tartotta Joe Biden. Itt ismét a polgári áldozatokkal kapcsolatos aggodalmait hozta fel, majd még egyszer átbeszélték a tervet. Végül megadta a kilövési engedélyt.

Zavahiri helyi idő szerint július 31-én, vasárnap reggel 6 óra 18 perckor halt meg. A kabuli ház harmadik emeletén található erkélyen állt egyedül, amikor két Hellfire rakéta csapódott az épületrészbe. A családtagjai a ház másik oldalán tartózkodtak, így nem esett bántódásuk, ahogy egyetlen civilnek sem.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter beelőzte Orbán Viktort – köszönetet is mondott a követőinek
Igaz, a Tisza elnöke ügyesen és jó érzékkel választotta ki azt a számot, amiben vezet. De tény: the MAN-t többen követik, mint Viktort a TikTokon.


A politika folyamatos verseny, a XXI. században pedig már nemcsak a szavazatokért, de a közösségi médiás megjelenésért is.

Ez a tény is vezethette Magyar Pétert, amikor kedd este megköszönte követőinek, hogy a TikTokon elérte a 233 ezret követőinek száma.

„Hálásan köszönöm, hogy alig egy év után, a Youtube után már a TikTok-on is többen követtek, mint Orbán Viktort”

– írta bejegyzésében az ellenzéki politikus. Hozzátette: „Mindezt úgy, hogy a miniszterelnök több százmillió forint közpénzt ver el hirdetésre, lájkok és követők vásárlására. Én pedig pontosan nulla forintot költöttem erre”.

Igaz az is, hogy Magyar Péter ügyesen választotta ki, hogy melyik számokat érdemes kiemelnie. Facebookon és Instagramon ugyanis egyelőre még Orbán Viktor vezet. Instán 244 ezer-187 ezerre, míg Facebookon behozhatatlannak tűnő előnnyel, 1,3 millióval az 535 ezerrel szemben. Igaz, ez utóbbit a Tisza elnöke mindössze 14 hónap alatt hozta össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Elfoglalták a Szabadság hidat a tüntetők – a készenléti rendőrök is felvonultak, de így is piknikhangulat van
Néhány százan átvonultak az Erzsébet hídtól a szomszédosra, de kérdéses, meddig sikerül blokkolniuk azt a számos rendőr mellett. Igaz, a forgalom így is, úgy is áll.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, patthelyzet alakult ki a néhány száz tüntető és közel annyi rendőr között hétfőn koraeste. Míg a Hadházy Ákost támogató megjelentek el akarták foglalni a Kossuth Lajos utcát, így bénítva meg a forgalmat, a rendőrök sorfalat állat a gyalogátkelőnél és jó negyed órán keresztül senkit nem engedtek át.

A demonstrálók végül megunták a helyzetet, és elindultak a Szabadság hídra. Útközben céljuk végül sikerült, mert az úttesten haladva meg tudták bénítani a Vámház körút és a Fővám tér forgalmát.

A néhány száz fős tömeg végül negyed 7 után valamivel sikeresen elfoglalta a Szabadság hidat.

A híd két oldalát közben rendőrök lezárták, miközben folyamatosan újabb szirénázó autók érkeztek. A tüntetők innen valószínűleg nem mennek majd tovább, de a pontos terv egyelőre nem ismert. Ahogy az sem látszik még, hogy ennyi embernek sikerül-e blokkolnia majd a híd forgalmát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
„Totálisan szétverhetik a meglévő ingatlanok értékét” – Vakmajom durván beleszállt Navracsics törvénytervezetébe
A befektetési szakember szerint a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény óriási veszteséget okozhat az ingatlantulajdonosoknak. Gyakorlatilag azonnal negatív hatással járna.


Faragó Ferenc, Facebookon ismertebb nevén „Vakmajom”, befektetési szakember keményen bírálta a Navracsics Tibor által jegyzett Helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet tartalmát a Facebook-oldalán.

A Hold Alapkezelő blogjának szerzője szerint a javaslat a budapesti agglomerációt, a Balaton környékét és a nyugati határ menti településeket érinti, vagyis azokat a helyeket, ahol az országos népességcsökkenés ellenére is nőtt a lakosság. Úgy fogalmazott: ha valaki azt szeretné, hogy a százmilliós ingatlanja értékét „szétverjék és zuhanjon 30-50%-ot”, illetve tízmilliókat bukjon el azonnal, akkor ezt a törvénytervezetet neki találták ki.

A szakember azt írta, a javaslat „településvédelem” címszó alatt lehetővé tenné, hogy az önkormányzatok megtiltsák a tulajdonszerzést, a beköltözést és még a lakcímbejelentést is. Szerinte ez oda vezet, hogy az ingatlanokat nem lehet majd szabadon eladni vagy kiadni. Azt írta:

„Vissza a kommunizmusba. Tehát totálisan szétverhetik vele a meglévő ingatlanok értékét.”

Faragó szerint ott, ahol nem lehet szabadon adni-venni, az ingatlan „tán a felét” éri annak, mint ahol lehet. Úgy látja, már az is leértékelő hatással bír, ha csak lehetőség van a tiltásra, mert elriasztja a vevőket.

Azt írta: „Ha volna Magyarországon jogállam, az Alkotmánybíróság csírájában megsemmisítené az egészet.”

A bejegyzésben azt is kijelentette: „Igazi kommunista tempó. A legalapvetőbb jog, a tulajdonjog full korlátozása ez a tervezet. És a szabad költözés jogáé is.” Úgy véli, a helyi lakosoknak azonnal el kellene zavarni az ilyen szabályozást bevezető önkormányzatokat, mert különben az ingatlanjaik semmit sem fognak érni.

A posztban megemlítette, hogy Európában – például Tallinnban, Mallorcán, Bécsben vagy a Kanári-szigeteken – szabadon lehet ingatlant vásárolni EU-polgárként, de „az agglomerációs/balatonparti Mucsaröcsögén nem, mert megtiltják?”

A szakember kiemelte: nem is kell tényleges tiltás, már a lehetősége is elegendő ahhoz, hogy az ingatlanpiacon bizonytalanságot okozzon. Úgy fogalmazott: „Akinek pallosjogot adnak, attól sem akkor kell megijedni, amikor már lesújt a pallos: ahol nem szabad az ingatlanpiac, nem szabad az adásvétel, ott nem szabad ingatlant tulajdonolni.”

A bejegyzés végén szerepelt a törvénytervezet két pontja is. Az egyik szerint a „jogvédelmi eszköz” irányulhat az ingatlannal kapcsolatos jogügyletekre és a beköltözésre. A másik pont arról szól, hogy az önkormányzat megtilthatja a betelepülők ingatlanszerzését, ha az adott ingatlanra az elmúlt tíz évben nem vezettek be építési tilalmat. Ilyenkor csak azok szerezhetnek ingatlant, akik már rendelkeznek ott lakcímmel vagy tulajdonnal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Lassan, de biztosan feloszlatta a rendőrség a demonstrációt a Szabadság hídon
Volt, akit ölben kellett levinni a híd úttestjéről. Ide vonultak a tüntetők, miután a Ferenciek terén megakadályozták, hogy akadályozzák a forgalmat.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, párszáz ember jelent meg Hadházy Ákos mellett a kedden a Ferenciek terén. Mivel a tüntetést a rendőrség nem engedélyezte, az egybegyűltek sokáig tanácstalanok voltak, majd megpróbálták lezárni a Kossuth Lajos utcát. Mikor a rendőrség ezt nem engedélyezte, a kisebb tömeg a Szabadság hídra vonult, amit sikerült is elfoglalniuk.

A tüntetők és a rendőrség létszámát elnézve azonban csak idő kérdése volt, ami nem sokkal hét óra előtt történt:

készenlétisek elkezdték leszorítani az embereket az úttestről.

Bár ez nem ment zökkenőmentesen, mert sokan ellenálltak az intézkedésnek, a demonstrálók le is ültek a földre. Többeket a rendőrök vittek a járdára. Végül negyed 8 után nem sokkal sikerült az utolsó embert is eltávolítani az útról.

Azt nem tudni, a tüntetőknek vannak-e további terveik, a rendőrök mindenesetre egy ideig senkit nem engedtek le a hídról. Fél 8 előtt nem sokkal azonban megindult a forgalom a hídon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: