„Hogyha fizetek két és fél milliót, nem kell várnom” – A belügy szerint teljesen rendben van, hogy sok pénzzel megkerülhető a kórházi várólista
Az RTL Híradó kérdésére, hogy nem jogszerűtlen-e, hogy olyasmiért kérnek pénzt a kórházban, ami egyébként ingyenesen járna a betegeknek, a Belügyminisztérium azt válszolta:
A kórház azt válaszolta a Híradónak, hogy
A Híradó emlékeztet rá, hogy korábban egy beteg arról beszélt, hogy egy csípőprotézis műtétre 2030-ra kapott időpontot. Az orvos mondta el neki, hogy hamarabb is sorra kerülhet, méghozzá a kórházon belül, az úgynevezett Térítéses Ellátási Osztályon.
"Hogyha fizetek kettő és fél milliót vagy kettő millió nyolcszáz ezret mondott, tavaly február vége felé volt ez, akkor nem kell várnom a műtétre, de jó lenne ha hamar eldönteném, mert márciusban valószínűleg emelkedni fognak majd az árak".
A pénzt egy magáncégnek kellett volna fizetnie, nem a kórháznak. Az intézmény egyébként 12 céggel áll szerződésben (többi között - Papcsák Ferenc, volt fideszes országgyűlési képviselő korábbi cégével).
Az 1997-es, kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény, ma hatályos szövege szerint az állami finanszírozású kórházak társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező betegektől nem kérhetnek pénzt olyasmiért, ami egyébként állami ellátásban ingyen igénybe vehető - emlékeztet a Híradó.
Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő is megszólalt az ügyben:
A Híradó kérdésére az Uzsoki Utcai Kórház azt írta: a Térítéses Ellátási Osztály szervezetileg a kórházhoz tartozik, de állami finanszírozásból nem részesül, ezért működése nem befolyásolja az államilag ellátott betegek várólistán elfoglalt helyét. Az osztályon ellátott betegekkel pedig a betegút-szervező cégek állnak szerződésben, így a térítéses beavatkozás összege direkt formában nem a kórházhoz folyik be.
Az egészségügyi szakértő pedig arról beszélt, hogy az érvelés több ok miatt is hibás. Szerinte elképzelhetetlen, hogy az érintett osztály ne kapjon az állami finanszírozásból, hiszen már csak a rezsit is abból fizetik. Dr. Kunetz Zsombor szerint az egész folyamat törvénytelen.
"Teljesen mindegy ebben az esetben, hogy közvetve vagy közvetlenül kapják a betegtől a térítési díjat. Mert ők arra hivatkoznak, hogy a beteggel ők nem állnak kapcsolatban, ők nem vesznek át tőle térítési díjat csak a közvetítő cég az, ami ezt a térítési díjat beszedi. De szerintem ez csak csűrése csavarása a tényeknek. Az a pénz is betegtől származik, amit a közvetítőtől fogadnak el. Tehát ez így is teljesen jogszerűtlen".
A belügyminisztérium pedig a megkeresésre azt válaszolta, hogy a történtek semmilyen tilalomba nem ütköznek, mert "a kórház tényszerűen a biztosítottól soha nem kér és nem is kap térítési díjat".
VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója