Hogyan tudod meghatározni a munkád reális értékét?
A munkaerőpiacot nem hiába illetjük a piac szóval, hiszen hasonlóan működik, mint egy vasárnapi piac. A munkaadó - kis túlzással - ugyanúgy mér majd fel téged, mint a vásári portékákat és a legmegfelelőbbnek tűnő, valamint a lehetőségeibe beillő jelölt mellett teszi le a voksát.
Viszont az, hogy te miképp prezentálod, hogyan "adod el" magad nagyban befolyásolhatja a tárgyalás eredményét.
Mitől függ, hogy mennyit ér a munkám?
A piacos példánál maradva, ha egyedi terméket kínálsz jobb áron adhatod el, mintha ugyanazt a kínai pólót árulod, amit a többiek. Azaz az álláskeresésnél is, ha ritka kvalitásaid vannak, amelyeket a munkád során hasznosítani tudsz, jobb eséllyel pályázol, mint az, aki mellett még 300-an hasonló készségekkel jelentkeztek ugyanarra a munkakörre. A bértárgyaláson fog eldőlni, hogy forintosítva mennyit hajlandó a munkaadó fizetni a munkádért.
A bértárgyalás során nem csak a fizetésről egyeztettek, hanem a bér melletti juttatásokról, cafetériáról is, amit az alapfizetés mellé kínál a munkaadó.

Ki mondja ki mennyi az annyi?
A lehetőségek lehetnek kecsegtetőek, ám a konkrét számok elhangzása kulcsfontosságú a tárgyalás során mindegyik félnek. Kinek kell szóba hoznia az összeget? – tesszük fel a kérdést Repka Ágnes HR szakértőnek. „Fontos, hogy a kiválasztási folyamat elején ne beszéljünk a bérről. Amíg a munkáltató nem látja, hogy mennyire vagyunk értékesek, addig minden bér drága lesz neki. Ha meggyőzzük arról, hogy nagyon jók a kvalitásaink, kiváló képzettségeink vannak, akkor nagyobb az esély, hogy az általunk meghatározott összeg beleilleszkedik a másik fél elképzeléseibe is. Alapszabály az is, hogy aki először mond ki összeget a tárgyalás során, az veszít kicsit az alkupozíciójából. Ezzel ugyanis ő elárult egy vonatkozási pontot, amihez viszonyítva tudja a másik fél a saját csomagját igazítani.”
Itthon sokszor elég egyenlőtlenek a viszonyok. Sok esetben a munkavállaló csak arról tud dönteni, hogy elfogadja vagy nem a számára felkínált bért. Itt pedig visszatér a képességek fontossága is, hiszen ha a munkádat még sok, hasonló kvalitású ember is el tudja végezni, akkor viszonylag keskeny az a skála, amin a bérigényeddel mozogni tudsz. Csakúgy, mint azok, akiknek nincs állása, egyértelmű, hogy nem fog a kínált bérről egyezkedni, hiszen örül, hogy megkapta a munkát. Ellenben, azok, akik váltani szeretnének jobb tárgyalási pozícióban vannak, hiszen nincs mit veszteniük.
Egyetemistáknak, friss diplomásoknak is jó terepet jelenthet a HVG Állásbörze országos karriervására, hiszen a munkaerőpiac meghatározó szereplői képviseltetik magukat. Március 8-9-én a Papp László Sportarénában több mint 200 kiállító munkatársaival tudsz beszélgetni, valamint 18 előadás és 1400-nál is több tanácsadás vár, ha állást keresel, de akkor is érdemes kilátogatnod, ha csak bővíteni szeretnéd ismereteidet.
Az eseményen a részvétel ingyenes, csak előzetes vagy helyszíni regisztrációhoz szükséges. Regisztrálj és találd meg a számodra testhezálló karrierlehetőséget!

De mennyit ér a munkám?
A bértárgyalás előtt nem árt ha alaposan felkészülsz - ideális esetben pedig már az álláskeresés kezdetekor átgondolod, milyen igényekkel és elvárásokkal mész el egy interjúra. Első lépésként mérd fel mennyit is érsz a piacon. Kérdezz meg ismerősöket, tájékozódj az internet segítségével, hogy az adott iparágban, cégnél, vagy azonos pozíciókban mennyit lehet keresni. Tájékozódhatsz fizetési felmérésekből és körképekből is. Konkrét összeg helyett pedig határozz meg egy intervallumot, amit a juttatási csomag alapján módosíthatsz.
Hogyan kérjek fizetésemelést?
Ha nem tervezel váltani, viszont már egy ideje a cégnél dolgozol előfordulhat, hogy megváltoznak az igényeid. De hogyan jelezd ezt a munkáltatódnak? Az időzítésnek ilyenkor kulcsfontosságú szerepe van. Érdemes akkora időzíteni a kérést, amikor jól sikerült egy projekted vagy jó eredményt értél el és ez jó alkalmat kínál a beszélgetésre. Ilyenkor érvelhetsz a jó teljesítményeddel. Lehet, hogy az alapbéred nem fog nőni, juttatási csomagban vagy bónuszrendszerben viszont könnyebben érhetsz el módosítást. Ezekről itt olvashatsz bővebben.

Hogyan növeld az esélyeidet, hogy egyáltalán eljuss a bértárgyalásig?
Persze, a bértárgyalás már az álláskeresés utolsó lépcsőfoka. Ahhoz, hogy idáig eljuss előbb meg kell felelned egy állásinterjún, ahhoz pedig egy jó önéletrajz és motivációs levél lesz a belépőd. Önéletrajz írásnál is érdemes betartanod pár aranyszabályt - például legyen mindig naprakész, rövid és lényegre törő -, de azzal is tovább növelheted az esélyeidet, ha munkakörtől függően az adott állásra szabott önéletrajzzal jelentkezel. Erről további tippeket itt olvashatsz.
A motivációs leveleket is állásokra szabva érdemes megírnod, így ahelyett, hogy az összes neked tetsző pozícióra beadnád a jelentkezésed, inkább válogass azok közül, amelyek leginkább passzolnak hozzád, és szánj időt arra, hogy valóban megnyerő legyen a motivációs leveled. Ehhez itt találsz három aranyszabályt.

Ha az önéletrajzod és a motivációs leveled meggyőző volt, irány az interjú, ahol személyesen is meggyőzheted jövőbeli főnöködet, hogy te vagy az ideális jelölt! Nem is gondolnád, hogy ebben milyen fontos szerepe lehet az interjú utolsó mozzanatának, amikor általában megkérdezik, van-e neked is kérdésed. Arról, hogy milyen kérdésekkel érdemes készülni, itt olvashatsz.
Ha ismerőseidnek is ajánlanád a cikket, kattints a megosztásra!