Hihetetlen visszaesés történt: 32 százalékkal csökkent az akkugyártás májusban Magyarországon
– ezt május végén mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, miután az SK Innovation gyárából elküldtek kb. hatszáz dolgozót, mert annyira visszaestek a megrendeléseik. Ez most már a számokban is megjelent: a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint
Az ipari termelés mértéke összességében is rosszabb volt, mint egy évvel azelőtt, ugyanis a munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal maradt el az akkoritól. A KSH szerint a feldolgozóipari alágak többségében csökkent a termelés, a legnagyobb mértékben a villamosberendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,1 százalékkal kisebb volt a 2024. áprilisinál.
Az ipari export volumene 10,5 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál: a feldolgozóipari exportértékesítés 32 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 16,6, a 12 százalékos súlyú villamos berendezés gyártásáé 33 százalékkal esett vissza. Az ipari belföldi értékesítése 0,5 százalékkal, a feldolgozóiparé 1,5 százalékkal csökkent az előző év májusához képest.
A feldolgozóipari termelésben 25 százalékos súllyal van jelen a járműgyártás, ami szintén visszaesett: 14,5 százalékkal az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 18,6, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 10,3 százalékkal csökkent.
Elmaradt 18,7 százalékkal az egy évvel korábbitól a villamos berendezés gyártása, de a legsúlyosabb adat az akkumulátorgyártásé: ami
Az ipari termelési adatok vegyes képet mutatnak: miközben a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártása mérséklődött, az élelmiszeripar viszont jelentős növekedést produkált. Az elektronikai alkatrészek és áramköri kártyák gyártása 23 százalékkal esett vissza, míg az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 1 százalékkal nőtt.
Az élelmiszer, ital és dohánytermékek gyártása viszont 9,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, mind a hazai, mind a külföldi értékesítések növekedésének köszönhetően.
A gyógyszergyártás májusban 7,2 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, főként a külpiaci eladások visszaesése miatt, holott az előző hónapban még növekedést mutatott. Ezzel szemben a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termékek gyártása növekedett, és a kokszgyártás, valamint a kőolaj-feldolgozás kibocsátása is kisebb mértékű emelkedést mutatott.
(via Telex)