Hatalmas napkitörések jöhetnek a következő egy évben – veszélyes geomágneses viharokra figyelmeztetnek a tudósok
A NASA, a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) és a nemzetközi Napciklus-előrejelző Testület (SCPP) szakértői kedden bejelentették, hogy elértük a mostani napciklus csúcspontját. Ami ebben meglepő, hogy általában csak utólag, a csúcson túl szoktak ezzel előállni, most viszont már az aktív fázis közepén közölték a hírt – írja a LiveScience
Elsayed Talaat, a NOAA űridőjárásért felelős igazgatója ugyanakkor gyorsan hozzátette: a napmaximum nem azt jelenti, hogy most vagyunk a tetőponton. A következő hónapokban még durvább napkitörések és geomágneses viharok is jöhetnek,
A csillagászok a Nap felszínén látható napfoltok számát és elhelyezkedését figyelik, hogy megjósolják a ciklusok alakulását. Ezek a foltok néha akkora méretűek, mint a Föld, és hidegebbek a környezetüknél. Amikor sok van belőlük, az aktívabb naptevékenységet jelez, ami komoly hatással lehet a Föld mágneses mezejére is.
A jelenlegi már a 25. napciklus, 2019 decemberében kezdődött, és az akkori jóslatok szerint a maximum 2025 körül jött volna el, ráadásul viszonylag gyenge tevékenységgel. Ehhez képest a valóság keresztülhúzta a tudósok számításait: 2022 végére és 2023 elejére a naptevékenység hirtelen felpörgött.
Lisa Upton, az SCPP társelnöke szerint ugyan a mostani napciklus intenzitása meghaladta a várakozásokat, mégsem lóg ki különösebben a szokásos maximumok közül.
Az erősebb napkitörések plazma- és sugárfelhőket, úgynevezett koronakidobódásokat (CME) lövellhetnek a Föld felé, amelyek geomágneses viharokat idézhetnek elő a bolygó körül. Májusban például az elmúlt húsz év legdurvább geomágneses vihara alakult ki, aminek következtében világszerte látható volt a sarki fény az éjszakai égbolton.