Három hektárt tarra vágtak a Fényi-erdőből, ahol ritka növények és idős fák élnek
A WWF Magyarország megerősítette a Telex értesülését: háromhektáros tarvágás történt a Fényi-erdőben, Bátorliget közelében. Az egyik legértékesebb alföldi erdő élővilágát érintette az eset, amit először a lap egyik olvasója jelzett. A területet a Nyírerdő Zrt. kezeli, és egy november 8-i ajánlattételi felhívásuk szerint 71 köbméternyi kocsányos tölgy kitermelését tervezték a Bátorliget 5/I jelű erdőrészletből.
A Fényi-erdő Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, közel a román határhoz található. Különleges értékét az adja, hogy az alföldi régió egyik utolsó természetközeli állapotban fennmaradt erdeje. A Károlyi család évszázadokon át vadászterületként kezelte, ezért csak minimálisan bolygatták. Az 1930-as években Soó Rezső botanikus javaslatára gróf Károlyi József egyes részeit már természeti emlékké nyilvánította, 1953-tól pedig országos jelentőségű természetvédelmi területként tartják számon.
Az erdő egyszerre viseli magán a hegyvidéki és az alföldi tájak jellegzetességeit. Olyan különleges növényfajok otthona, mint az árnyékliliom, a podagrafű, a turbánliliom vagy a hagymás fogasír. A területen nagy számban találhatóak holtfák is, amelyek fontos élőhelyet biztosítanak különféle gombafajoknak, rovaroknak és madaraknak. Ezek a természetes folyamatok segítik a biológiai sokféleség fenntartását.
A Fényi-erdő évtizedek óta esélyes az erdőrezervátum címre. Bár a szükséges tudományos háttéranyag elkészült, a hivatalos kijelölés máig nem történt meg. A most kivágott terület ráadásul védőövezetként szerepelt.
Egy, a térséget jól ismerő forrás szerint a Nyírerdő minden esetben csak engedéllyel végez fakitermelést, és most is így járt el. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal közölte: „a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal szakkérdést vizsgált az ügyfél által a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnál kérelmezett eljárásban.” A Hortobágyi Nemzeti Parktól is érdeklődtek arról, tudtak-e a tarvágásról vagy részt vettek-e az engedélyezésben, de válasz egyelőre nem érkezett.
Gálhidy László, a WWF Magyarország erdészeti programvezetője így fogalmazott:
Szerinte az élővilág egy része ugyan át tud költözni a közeli erdőfoltokba, de ez sokszor nem zökkenőmentes: „az odúk általában foglaltak”, az aljnövényzetet nyáron a tűző nap elpusztíthatja, a holtfákhoz kötődő rovarvilág egy része pedig eltűnhet a faanyag szállítása vagy elégetése során.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!