„Ha rajtunk múlna, megölnénk” – rendőri túlkapásokról érkeznek hírek Isztambulból, ahol több százezren tüntetnek Erdoğan elnök legfőbb ellenfelének bebörtönzése ellen
Több százezren gyűltek össze szombaton Isztambul ázsiai oldalán, Maltepe városrészben, hogy részt vegyenek a „Szabadságot İmamoğlunak” nevű tüntetésen – írja a Reuters. A megmozdulást a Köztársasági Néppárt (CHP) szervezte, amelynek célja Ekrem İmamoğlu, Isztambul polgármesterének támogatása volt. A demonstrálók török zászlókat lengettek és transzparensekkel fejezték ki véleményüket. Az egyik molinón ez állt: „Ha az igazságszolgáltatás hallgat, a nép fog megszólalni”.
A tüntetésen felolvasták İmamoğlu üzenetét is, amely nagy tapsot kapott:
A polgármester azt is üzente: „Bebörtönözhetnek, bíróság elé állíthatnak, de a nemzet már megmutatta, hogy minden csapdát és összeesküvést képes szétzúzni.”
A tiltakozások azt követően kezdődtek, hogy múlt héten őrizetbe vették İmamoğlut, Recep Tayyip Erdoğan elnök legfőbb politikai ellenfelét, majd korrupciós vádak alapján előzetes letartóztatásba helyezték. Azóta országszerte százezrek csatlakoztak a demonstrációkhoz. A tüntetések túlnyomórészt békésen zajlottak, de Ali Yerlikaya belügyminiszter közölte, hogy eddig közel 1900 embert vettek őrizetbe a tüntetések során, és csütörtökig 260 főt előzetes letartóztatásba helyeztek.
A rendőri akciók többször fordulnak erőszakosra is. A Sassy – a BBC alapján – beszámol egy esetről, amelyben egy rendőrnő fenyegetett meg egy tüntető nőt, mondván:
A demonstrálót állítása szerint megverték, egy rendőr szexuálisan zaklatta, félelmében bevizelt, és éppen a női rendőrök gyakoroltak rá nyomást, hogy ne tegyen feljelentést.
Özgür Özel, a CHP vezetője a rendezvényen elmondta, hogy milliók követelik İmamoğlu szabadon engedését és új választások kiírását. Szerinte a polgármester ellen felhozott vádak alaptalanok és politikai indíttatásúak. A párt bojkottot hirdetett minden olyan médium, márka és üzlet ellen, amelyet Erdoğan-barátként tartanak számon.
Az ellenzéki pártok mellett több emberi jogi szervezet és nyugati ország is bírálta az eljárást, szerintük İmamoğlut azért próbálják ellehetetleníteni, mert veszélyt jelent Erdoğan számára a következő választáson. A török kormány ezt visszautasította, és hangsúlyozta, hogy a bíróságok függetlenek.
A tüntetésen többen is felszólaltak. Egy korábban kirúgott önkormányzati dolgozó így fogalmazott: „Nem félek, és továbbra is ellenállok. Mindenkit arra kérek, hogy ne féljen ... Kirúgtak a munkahelyemről, de eljön az igazság ideje.” Egy nyugdíjas tanár pedig azt mondta: „Ha visszatekintünk az emberiség történetére, minden országban, minden rendszerben, ahol elnyomás volt, előbb-utóbb a nép és az ellenállók győztek. Az igazi tulajdonosai azoknak az országoknak mindig a nép volt.”
Recep Tayyip Erdoğan elnök „színháznak” nevezte a tüntetéseket, és jogi következményeket helyezett kilátásba. Felszólította a CHP-t, hogy hagyjon fel a török nép „provokálásával”.
Imamoglu őrizetbe vétele után jelentősen csökkent a nagyrészt a belföldi piactól függő török pénzügyi eszközök értéke, a jegybank pedig devizatartalékok felhasználásával próbálta meg stabilizálni a lírát. A kormány szerint a gazdasági hatás korlátozott és átmeneti lesz. A jegybank hangsúlyozta, hogy a gazdaság alapjai stabilak, de szükség esetén további lépéseket is tesznek.