Gyurcsány Ferenc emelte a tétet: az Országgyűlés idő előtti feloszlatását kezdeményezi a Demokratikus Koalíció
Határozati javaslattal fordul a parlamenthez a Demokratikus Koalíció (DK), amely kezdeményezi az Országgyűlés idő előtti feloszlatását – jelentette be Gyurcsány Ferenc, a párt elnöke. Az ellenzéki politikus a párt hivatalos Facebook-oldalán közzétett videóban fogalmazott kemény kritikát a kormányzással kapcsolatban.
Sokkal rosszabb állapotban van ez az ország, minthogy lenne még mondjuk 15-16 hónapja. Ráadásul ez a kormány láthatólag nem tud mit kezdeni azzal a válsággal, amit alapvetően ő maga idézett elő. Nem Ukrajna, nem Brüsszel, hanem Magyarország” – fogalmazott Gyurcsány.
A DK vezetője azt is hozzátette, hogy a frakcióvezetőként kezdeményezi az Országgyűlés feloszlatását, mert szerinte nincs más megoldás a jelenlegi politikai helyzetre.
A DK bejelentése azután érkezett, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke január elsejei újévi üzenetében előrehozott választást követelt. Magyar éles hangvételű beszédében ezt mondta:
A felvetéssel kapcsolatban a Választási Földrajz egy rövid áttekintésben ismertette az előrehozott választások lehetséges forgatókönyveit. Az Alaptörvény szerint csak két esetben van lehetőség ilyen lépésre: vagy az Országgyűlés dönt önállóan a feloszlatásáról, vagy a köztársasági elnök hoz ilyen határozatot, miután konzultált a miniszterelnökkel, az Országgyűlés elnökével és a parlamenti frakcióvezetőkkel.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Sulyok Tamásnak, a köztársasági elnöknek egyeztetnie kell Orbán Viktor miniszterelnökkel, Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével, valamint valamennyi frakcióvezetővel, köztük Kocsis Mátéval (Fidesz), Simicskó Istvánnal (KDNP), Gyurcsány Ferenccel (DK), Bedő Dáviddal (Momentum), Dr. Lukács László Györggyel (Jobbik), Dr. Tóth Bertalannal (MSZP), Tordai Bencével (Párbeszéd), Ungár Péterrel (LMP) és Toroczkai Lászlóval (Mi Hazánk).
Az előrehozott választás időpontját az Országgyűlés feloszlatásának kihirdetésétől számítva legkorábban 70, legkésőbb 90 napon belül kell kitűzni. Ennek ellenére a szakértők szerint egyik forgatókönyv sem valószínű, tekintve, hogy a Fidesz-KDNP jelenleg kétharmados többséggel rendelkezik a parlamentben. Ráadásul semmilyen olyan alkotmányjogi helyzet nem áll fenn, amely indokolttá tenné az Országgyűlés feloszlatását vagy az új választás kiírását.
(via Telex)