Gyanúsan oroszbarát, a nácik bűneit relativizál politikussal alapított EP-frakciót Orbán Viktor
Marine Le Pen francia Nemzeti Tömörülése (RN) csatlakozik a Patrióták Európáért EP-frakcióhoz, miután a vasárnapi francia választás második fordulójában csak a harmadik helyet szerezték meg. Az új pártcsaládot Orbán Viktor, magyar miniszterelnök, Herbert Kickl, az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezére és Andrej Babiš, a cseh ANO párt elnöke alapították.
Le Pen korábban kizáratta az AfD-t az Orbánék által lényegében újraszervezett Identitás és Demokrácia (ID) frakcióból, miután a német párt egyik politikusa, Maximilian Krah azt mondta: a náci Waffen-SS nem minden tagja tekinthető automatikusan bűnözőnek, írja a 24.hu.
Ez különösen érdekes, mert
Az FPÖ működése egyébként is furcsa volt, amikor még az ID részeként szavaztak a német pártról: Krah kizárására igennel szavaztak, de az AfD eltávolítását a pártcsaládból nem támogatták.
A publicista a június 30-án aláírt Patrióta Kiáltványt „provokációnak” és „egyfajta hadüzenetnek” tartja a közös Európa ellen. Szerinte céljuk a nyitott határok, az euró és az erős politikai integráció Európájának szétverése, ahogy azt a Putyin-relativizálók, a migrációellenes erők és a jogállamot semmibe vevők már régóta akarják.
Patrick Moreau, a párizsi Science Po kutatója szerint
Az FPÖ régóta hízeleg Orbánnak, és Harald Vilimsky, az FPÖ európai listavezetője tavasszal azt mondta, hogy szívesen látná az Európai Bizottság elnökeként Orbánt. Az FPÖ ráadásul népkancellárként emlegeti Kicklt, ami visszavezethető a nácik idejére, amikor Hitler használta ezt a címet.
Kickl azonban visszautasította ezt a párhuzamot, és inkább Leopold Figl egykori osztrák kormányfőre hivatkozott.
Ausztria szeptember 29-én választ, és jelenleg az FPÖ vezeti a közvélemény-kutatásokat, de állítólag az ÖVP már szorosan követi. Az szociáldemokrata SPÖ a harmadik helyen áll, és ők Andreas Babler vezetésével jogi lépéseket is fontolgatnak Orbán Viktor ellen a menekültügyi kérelmek elutasítása miatt.
Ez különösen érdekes, tekintve, hogy Kickl pont az ÖVP-s Sebastian Kurz volt kancellár kormányában töltötte be a belügyminiszteri pozíciót 2017 és 2019 között.
Kickl belügyminisztersége alatt történt a BVT névre hallgató osztrák titkosszolgálat botránya is, amikor egy Wolfgang Preiszler nevű rendőr vezetésével razziát tartottak a BVT bécsi főhadiszállásán –
A szakszerűtlenül végrehajtott, bizalmas információkal teli adathordozókat is érintő razzia annyira meggyengítette a BVT reputációját, hogy azóta be is zárták.
Egyesek szerint a terv mégsem volt teljesen sikeres: ugyan a BVT reputációja valóban megsínylette, mielőtt még egy új, FPÖ által felügyelt titkosszolgálatot kiépíthettek volna, a 2019-es Ibiza-videó botránya elmosta a párt akkori vezetését. Az ÖVP-FPÖ koalíció összeomlott, az FPÖ ellenzékbe került, és a titkosszolgálatokat átszervezték, de nem a Szabadságpárt szándékai szerint.
Herbert Kickl nevéhez nemcsak a belügyminisztersége alatt történt titkosszolgálati botrány köthető: április végén vizsgálatot indítottak ellene hivatali hatalommal való visszaélés gyanúja miatt is, mert
Ha a Szabadságpárt tényleg csak egy százalékponttal vezet a Néppárt előtt, akkor az ÖVP-s Nehammer kancellárnak még van esélye megtartani posztját az őszi választás után is.
Christian Drexler, Stájerország tartományfőnöke azonban