„Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem” – Trump alelnöke megérkezett Grönlandra
J.D. Vance amerikai alelnök pénteken érkezett meg Grönlandra feleségével, Usha Vance-szel. Korábban már nagy figyelmet keltett, hogy a Fehér Ház bejelentette: Usha Vance és fiuk a szigetre látogat, később azonban az is kiderült, hogy maga az alelnök is csatlakozik hozzájuk.
Vance ezzel a látogatással lett a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki valaha járt Grönlandon. A katonáknak tartott beszédében kiemelte, hogy az amerikai bázis a szigeten kulcsszerepet játszik Észak-Amerikát érintő rakétaveszélyek megfigyelésében, és fontos lesz a jövőbeli sarkvidéki hajózási útvonalak és tengeri csatornák szempontjából is.
A látogatás előzménye, hogy Donald Trump tavaly decemberben vetette fel először hivatalosan: az Egyesült Államok szeretné megszerezni Grönlandot. A grönlandiak többsége azonban ezt elutasítja. Egy januári közvélemény-kutatás szerint
Vance beszédében arról is beszélt, hogy üzenetet küldenek Dániának, mert szerinte nem végeztek jó munkát a grönlandi emberek érdekében, és nem fektettek elegendő pénzt a sziget biztonságába. „Ezért olyan Trump politikája, amilyen” – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a grönlandiak önrendelkezési jogát, a vitájuk nem a helyiekkel, hanem a dánokkal van.
Az alelnök hozzátette, hogy szerinte Kína és Oroszország jelenleg nagyobb érdeklődést mutat az Északi-sarkvidék iránt, mint az Egyesült Államok európai szövetségesei, és Dániát hibáztatta, amiért „alig fektetett be” a terület „biztonsági rendszerébe”.
Az alelnök azt is elmondta, hogy jelenleg nem tervezik az amerikai katonai jelenlét növelését Grönlandon, ugyanakkor szerinte Kína és Oroszország egyre nagyobb térnyerése miatt „fel kell ébredniük”.
Amikor arról kérdezték, van-e már katonai terve az Egyesült Államoknak a sziget elfoglalására, Vance azt mondta: „Mi úgy gondoljuk, hogy a grönlandiak a saját önrendelkezésük alapján fognak úgy dönteni, hogy függetlenednek Dániától, és ezután beszélünk majd a grönlandiakkal a sziget jövőjéről.” Azt is hozzátette: „Nem gondoljuk, hogy valaha is szükség lenne katonai erőre.”
Donald Trump egy héttel a grönlandi választások előtt, az amerikai kongresszus két házának összevont ülésén közölte: „nemzetbiztonsági okokból szükségünk van Grönlandra”, majd hozzátette: „így vagy úgy, de megszerezzük.” A választások után pedig úgy fogalmazott: „Szerintem Grönland annektálása meg fog történni.”