Fülöp Attila: Magyar Péterék olyan intézményeknek akartak ajándékozni, amelyek nem is gyermekvédelmi otthonok
Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár hosszú Facebook-posztban reagált a Magyar Péter „Legyél a Változás” egyesületének ajándékozási akciója körüli káoszra.
Pénteken Magyar és csapata egy III. kerületi gyermekotthonhoz érkezett egy kamionnyi ajándékkal, délután pedig Fóton próbálták eljuttatni a csomagokat a gyerekekhez. Azonban Fülöp Attila személyesen akadályozta meg az ajándékok átadását, arra hivatkozva, hogy
Fülöp szerint Magyar Péterék olyan intézményeknek is akartak ajándékot vinni, amelyek nem nyújtanak gyermekvédelmi ellátást, ezzel tovább bonyolítva az ügyet.
Fülöp vasárnap reggeli posztjában a többi között arról is ír:
- a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) 25 gyermekvédelmi intézménytől kapott megkeresést az egyesülettől, akik adományokat kívántak átadni, és jelezték, hogy az eseményen Magyar Péter európai parlamenti képviselő is részt venne.
- Fülöp Attila szerint egyetlen állami gondozásban lévő gyermek sem marad ajándék nélkül, és mindannyian személyre szóló, lehetőség szerint az általuk kívánt ajándékot kapják idén is.
- Az adományok elfogadását a 16/2023. (VI. 9.) BM utasítás szabályozza, amely szerint írásbeli megállapodás szükséges az adományozó és a kedvezményezett között. Ennek tartalmaznia kell az adomány tartalmát, értékét, célját és felhasználásának feltételeit. A szabályozás célja, hogy az adományok biztonságosak és megfelelőek legyenek a gyerekek számára, és szükség esetén visszakereshetők legyenek. Ez elsősorban a gyerekek védelmét, másodsorban az adományozó és az intézmény érdekeit szolgálja.
- Az egyesület számos intézményt keresett meg adományozási szándékkal, ezért az SZGYF december 16-án javasolta, hogy egyetlen megállapodást kössenek az egyszerűség és gyorsaság érdekében. Az egyesület azonban öt napon belül három különböző listát küldött, amelyekben eltérő adatokat adott meg, és
- többször olyan intézményeket is feltüntetett, amelyek nem nyújtanak ellátást;
- a felsorolásban szerepelt olyan intézmény is, amelyik nem az SZGYF, és olyan is amelyik egyáltalán nem is az állam fenntartásában áll;
- sok esetben téves címeket tüntettek fel, például olyat, amely kizárólag iroda és egyáltalán nem nyújt ellátást.
- Az SZGYF az elmúlt héten három írásbeli, két személyes és egy telefonos egyeztetést folytatott az Egyesülettel (akinek vezetője egyébként a héten cserélődött). Legutoljára december 20-án 14 órakor (tehát Magyar Péter posztját egy nappal megelőzően) küldték el e-mailben az általuk aláírt adományozási megállapodást az Egyesületnek, amely erre a mai napig nem válaszolt és azt nem is írták alá!