Friss kutatás: a klímaváltozás növeli a minden gyógyszernek ellenálló szuperbaktériumok terjedését
A göttingeni és a hamburgi orvostudományi egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy van-e hasonló tendencia Európában. Harminc olyan ország adatait tanulmányozták, amelyek tagjai az antimikrobiális rezisztenciát (tehát a baktériumok gyógyszerekkel szembeni ellenállóképességét) figyelő európai hálózatnak.
Kiderült, hogy statisztikai szempontból jelentős összefüggés van a meleg évszak középhőmérséklet-változásai és több ilyen szuperbaktérium, köztük a halálos fertőzéseket okozó E. coli és a Klebsiella pneumoniae terjedése között. Ez utóbbi baktérium nagyon komoly fejtörést okoz az orvostudománynak, ugyanis az összes ismert antibiotikumnak ellenáll.
Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) már napjainkban világszinten 700 ezer, az Európai Unióban 25 ezer ember haláláért felelős minden évben. De nem lehet e téren sem mindent a klímaváltozás rovására írni. Az AMR-t elősegíti a felelőtlen gyógyszerszedés is.

Egy uniós adat szerint a felírt antibiotikumoknak legfeljebb a felét szedjük helyesen. Az Unióban 2010 és 2014 között majdnem megduplázódott a felírt antibiotikumok száma, Magyarországon ezer lakosra leosztva naponta 20 antibiotikumot szednek az emberek, ezek közül pedig már átlagosan 4 úgynevezett második körös antibiotikum, amit akkor írnak fel az orvosok, ha az első megoldás nem vált be.
Az európaiak mindössze 43 százaléka van tudatában annak az alapvető ténynek, hogy az antibiotikumok nem hatásosak a vírusfertőzésekkel szemben, és csak 66 százalékuknak nem jut eszébe egy egyszerű megfázásra antibiotikumot szedni.
Ebből következik, hogy az uniós polgárok 15 százaléka sosem hallott arról, hogy az antibiotikumok felesleges szedése is hozzájárul a rezisztens baktériumok kialakulásához. Ez pedig hosszú távon akár újabb pusztító világjárványokkal is fenyegethet.