Fóka-móka Szegeden
Szombaton stílusosan a Víz világnapja alkalmából avatják fel a Szegedi Vadaspark legújabb szenzációját, a fókabemutatót. Az első lakók már megérkeztek és a Fóka-móka rendezvényen már ti is találkozhattok velük.
, Forrás: Szegedi Vadaspark
Fotó: Fülöp Tímea
Tovább bővült a Szegedi Vadaspark, beköltöztek az első borjúfókák, akiket a hétvégén már ti is láthattok. Egy éve találkozhattok tengervízben élő állatokkal is a parkban. Ezek a bemutatók bonyolultabbak, fenntartásuk, a tengeri hallal való etetésük is jóval költségesebb, mint sok más állaté. A park azonban a szórakoztatás mellett tudást, és környezetbarát szemléletet is szeretne nyújtani. A rajongás, amellyel a tavaly idekerült pápaszemes pingvineket fogadták a látogatók, még a vadasparkot is meglepte. Biztos, hogy az új lakók, a borjúfókák szintén hasonlóan népszerűek lesznek.
Az állatkertekben a fókák két faja a leggyakoribb: a kisebb méretű, a borjúfóka, és az állatshow-k legismertebb szereplői, a kaliforniai oroszlánfókák. Szegedre a kisebbek kerülnek. A borjúfóka mérete és eltérő természetes igényei, pl. hidegtűrése miatt sokkal gazdaságosabban tartható, miközben természetvédelmi és állatkertészeti szempontból egyaránt jelentős faj.
Fotó: Endrédi Lajos
Ahhoz, hogy megérkezhessenek a fókák, természetesen el kellett készülnie a helyüknek. Miután hazánk hidegebb hónapjai nem jelentenek számukra kihívást, házat nem kellett nekik építeni belső medencékkel. Egy nagyobb, 160 m2-es, 2 méter mély medence épült nekik, amelyben édesvíz található, emellett pedig egy kisebb, sósvizes medence.
A borjúfóka elsősorban tengeri halakkal, puhatestűekkel és rákokkal táplálkozik, természetesen Szegeden se kárászt kap, hanem heringet és kisebb mennyiségben tintahalat. A napi fejadagja 3-6 kg között van egy állatnak, de télen ez a kifejlett egyedeknél (amelyek hossza max. 2 méter) akár 10 kg-ot is elérheti.
Vadon kardszárnyú delfinek, cápák, jegesmedvék, de sok helyen még az ember is vadászik rájuk. Rengeteg fóka pusztul el halászhálókba gabalyodva. Ilyen veszély természetesen Szegeden nem fenyegeti a két svájci és a két német állatkertből érkezett, illetve rövidesen érkező fókákat. A fókákat nem kell vizes környezetben szállítani, hanem erre a célra kialakított száraz szállítóládákban, amelyeket a Fővárosi Állatkert és a Nyíregyházi Állatpark adott kölcsön, ezzel is mutatva a hazai állatkertek közötti együttműködést.
Sokan várják a fókashow-ot is Szegeden. Az állatkerti állatbemutatókat, beleértve a fókákét is, nem pusztán csak a látogatók szórakoztatására tartják. Ezek az állatok jólétét is szolgálják, amit a tudományos vizsgálatok is igazolnak: a tréningezett állatok jobb mentális és fizikai egészségnek örvendenek. Emellett az állatorvosi vizsgálatok és kezelések is sokkal egyszerűbbek.
Az állatkertekben általánosan elfogadott és alkalmazott módszer nem a kényszeren, hanem a pozitív visszacsatoláson alapul. Ezt megerősítéses tanulásnak nevezik. Ha a tréner egy adott viselkedés bemutatását (pl. a kéz megérintését) el akarja érni az állatnál, akkor arra figyel, hogy mikor jelenik meg a viselkedés véletlenszerűen. Ekkor jelez (pl. sípszó) és egyből jutalmazza az állatot. Idővel az állat rájön, hogy melyik viselkedés az, amiért jutalmat kap. Ezzel a módszerrel hatékonyan taníthatók az állatok, úgy, hogy maguk is élvezik a tréninget.
Szombaton a Fóka-móka rendezvény stílszerűen a víz világnapjához kötődik. Sajnos, a hideg csak a borjúfókáknak kedvez, ők láthatóan élvezik az időjárást, de ennek ellenére a rendezvényre szívesen várnak minden játékos kedvű gyermeket és felnőttet egyaránt.
Ha örülsz a fókáknak, nyomj egy lájkot!