„Fizessétek ki a tanárainkat!” – Óriási diáktömeg tüntetett a Parlament előtt a pedagógusokért
Ezres nagyságrendűre duzzadt a tüntető diákok tömege a budapesti Kossuth téren a Parlament előtt, miután több irányból érkező csoportok csatlakoztak a téren demonstráló Adom Diákmozgalomhoz.
A tüntetők felváltva skandálták, hogy "a sztrájk alapjog", "fizessétek ki a tanárainkat!", "ki fog holnap tanítani?", "szabad ország, szabad oktatás", és "veletek vagyunk, tanulni akarunk".
Az Adom beszámolója szerint a diákok szolidaritást vállalnak a pedagógusokkal, akiktől elvették a hatásos sztrájkhoz való jogot, és megalázóan kevés bérért kell oktatniuk.



A jó hangulatban tüntető diákok dél előtt nem sokkal spontán énekelni kezdték a Pál utcai fiúk színdarab Mi vagyunk a Grund című dalát. Ezután azt kiabálták, hogy „Nincs pénz, nincs tanítás”, „Tök mindegy, hogy bal vagy jobb, a sztrájk mindenhol alapjog” és a korábbi oktatási tüntetésekről ismerős „Semmit rólunk, nélkülünk!” rigmus is gyakran elhangzik.
A diákok ezután elskandálták a Nemzeti dal „Esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk” sorát, és a telefonjaikkal integettek. Sokan a tömegből a Parlamentben ülőknek is üzentek „Gyertek ki!” mondatokkal. A Parlament ablakán már kétszer is kinéztek, amit a tömeg üdvrivalgással fogadott, de a felvételeken nem volt jól kivehető, hogy kiknek szólt a diákok kiáltása. Később az ablakon kilógattak egy magyar zászlót is, amit a tömeg szintén szimpátiával fogadott, és közben gyakran kiabálták, hogy „Gyertek ki!”. A Parlament ablakában aztán megjelent egy „Veletek vagyunk” feliratú molinó, ami az ellenzék sötétkék-türkiz színeiben pompázik.


Kora délután aztán beszédekkel folytatódott a tüntetés. "Azért kell ma itt lennünk, mert a kormány olyan rendelkezést hozott, amivel elvették a tanárok sztrájkjának erejét" – mondta Kelemen Máté a tüntetés egyik szervezője. Szerinte a mostani tüntetés nemcsak a tanárokról szól, hanem a diákokról, a szülőkről vagy a tanárszakokon tanuló egyetemistákról is.
A felszólaló diákok után beszélt a tömeghez Berg Judit József Attila-díjas író is, aki szerint a tanárok hősök, de lassan nem bírják erővel a megpróbáltatásokat. Szerinte egyaránt csökkenteni kéne a tanárok és a diákok terheit, az adminisztrációt. Több szabadidőt és a tananyag kiválasztásában több szabadságot kért. Úgy látja, időre és szabadságra lenne szüksége a tanároknak, és ehhez a közoktatás megérdemelne egy önálló minisztériumot. A sztrájk alapjog – mondta Berg Judit, amit óriási ováció kísért. Lázár Ervin Szegény Dzsoni és Árnika című művét említve arról beszélt, össze kell fogni a tanárokért, de ugyanígy össze kell fogni a társadalomnak a szegényekért, az egészségügyi dolgozókért és a háborúból menekülőkért is.






A Károlyi Mihály Spanyol Kéttannyelvű Gimnázium egyik diákja, az ADOM Diákmozgalom tagja azt mondta a tüntető tömegnek:
Mint fogalmazott: régóta harcolnak egy esélyteremtő oktatásért, épp itt az ideje, hogy meghallgassák őket.

Kerti Anna Emese tanárszakos hallgató a tanárok munkáját ahhoz hasonlította, mintha valaki vízen akarna tüzet rakni. Szerinte mellettük tutajon úsznak a diákok, de megemlítette, hogy időnként elhúz mellettük egy-egy jacht is. Kerti szerint a tanárok egyre jobban fáradnak, a víz is hideg, a tutajok elsüllyednek – ezt üzente a beszéde elején megszólított „dicsőséges nagyuraknak”.
A demonstráció végén a diákok közösen táncoltak, majd flashmobszerű megmozdulásban vettek részt.





A Szeretlek Magyarország élőben rögzített közvetítése: