Fél évig tartott a láthatatlan fogszabályzásom, íme a látható végeredménye
Amikor belevágtam a felnőtt fogszabályzásba, a hiúságom dominált, mert a metált csak hallgatni szeretem, viselni nem – legalábbis a fogaimon. Azonban most, hogy a 13. láthatatlan fogszabályzó sín is lekerült rólam (egy sínt 2 hétig kell hordani, úgyhogy mindössze bő fél évről beszélünk), méghozzá a várt eredménnyel, újra ezt a technológiát választanám. Mert ugyan ez a technológia nem alkalmas minden típusú korrekcióra, például az alsó fogsoromnál a szemfog-befordulást és az ívgörbületet nem tudta tökéletesíteni, nem érzem magam átverve, hiszen ezt dr. Gulyás Zsófia, a bűbájos szakorvosom előre megmondta a konzultáción. Sőt, csak utána kellett fizetnem, hogy leokéztam a leendő fogmozgásomat 3D videóban lemodellező, virtuális fogmozgatási tervet.
A fenti képen a felső fogsorom 1. és 12. sínje látható, pontosan 6 hónap eltéréssel, a lenti képen pedig a mosolyom hasonlítható össze a szabályzás előtt és az utolsó sín viselése közben (!), a változás pedig több mint látványos.

A szabály egyszerű volt: enni nem szabad a sínekben – addig ki kell venni, egy pattintás az egész, utána pedig fogat és fogsort kell mosni –, illetve inni is csak vizet szabad ebben a fogszabályzóban, a színes és forró italok fogyasztása közben nem lehet a szájban és öblögetni kell utána.
Igen ám, de ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha összesen 2 órát vehetem ki őket egy nap, amiben benne vannak az étkezések és a fogtisztítások, akkor legfeljebb háromszor fél óra evésre és ezek után egy alapos fog- és síntisztításra jut elég időm. Ebből kifolyólag szinte megszűntek a napközben bekapott falatkák és lopott nasizások, mert utána mehettem ki megint fogat mosni, úgy meg nincs is értelme a csokinak, ha rögtön lefojtom némi fogkrémmel. Jó, azért nem kell annyira sajnálni, mert a magyar lelemény utat tört: mindig rögtön ebéd és vacsora után zabáltam fel azt az édesség-mennyiséget, amit amúgy szétosztottam volna egy teljes napra.
Magára a láthatatlan fogszabályzóra csupa pozitív visszajelzést és bókot kaptam az ismerőseimtől (már akinek említettem, mert nagyjából senkinek nem tűnt fel első látásra). Én is imádtam nézni, ahogy hónapról hónapra változott a mosolyom, és egyre magabiztosabban vigyorogtam.
Ami viszont a röhejes része volt a procedúrának, hogy én nem fogkefével, hanem – a doktornő személyes tanácsát megfogadva, mivel ő is így tesz a sajátjával – egy pohár vízbe dobott műfogsortisztító tablettával tisztogattam meg a síneket. Ezt a gusztusosnak nem mondható szeretetcsomagot adott esetben az éttermek asztalára is kitettem, mert ugye muszáj volt kivenni az étkezés alatt a fogszabit.
De mivel mostantól csak éjszakai sínt kell hordanom, az irodai vécék koleszos hangulata is hiányozni fog az ebédszünetek után, amikor sorra nyitottak rám a kolleginák a fogmosásom közben. Nyilván az is kissé lehangoló, mikor a párom előtt veszem ki a fogsoromat, egy nem túl szexi nyálhíd kíséretében.
Eredetileg 12 sínt terveztek nekem a rendelőben, de felül az egyik fogam deviáns volt és nem volt hajlandó kellően bemozdulni, úgyhogy megregulázta a doktornő egy 13. sínnel, amit 3 hétig kellett hordanom pluszban. Ezt egyébként ingyenesen tette, egy újabb foglenyomatot követően, ami egy pár perces mutatvány, mintha gyurmába harapnál.
Fájdalommal egyáltalán nem, de két apró kellemetlenséggel járt a folyamat: az egyik a havonkénti kontrollok fogköz-reszelése volt (a hangja parább, mint az érzés), a másik pedig az új sínek első napja, amikor feszítette kissé a fogaimat az eleinte szűk sín, hiszen gyengéden mozgásra bírta őket. Utána már meg sem éreztem abban a két hétben, ha rajtam volt. Néha pánikszerűen a nyelvemmel tapogattam ki, hogy betettem-e, olyannyira megszoktam a viselését.
Ami sokakban felmerülő kérdés, hogy meddig kell hordani az éjszakai sínt, ami egyben az utolsó sínpár: nos, lehetőleg örökre, mert sok embert ismerek, aki évek után elhanyagolta az utókezelést, és pár hét alatt viszaugrott az eredeti pozíciójába a fogsora, mert felnőttkorban már sok időbe telik az új pozícióban a tartószövetek átépülése. Vedd úgy, hogy olyan, mint a kontaktlencse, csak azt este kiveszed, reggel beteszed, az esti fogszabályzót pedig pont fordítva.
Egy szép, igényes mosoly szerintem mindenhol jó belépő, és jó hír, hogy létezik megbízható felnőttkori fogszabályzás, ami esztétikus, nem tart évekig és még az ára is korrekt. Persze nem mindegy, hogy kontár végzi a munkát, vagy rendes fogszabályzó szakorvos, úgyhogy nagyon nézzétek meg a referenciákat és a páciensek visszajelzéseit, ha belevágtok ti is. Elő az ezer wattos vigyorokkal, nevetni ér!