Ezeken a képeken látszik csak igazán, mekkora tömeg volt a Hősök terén és a környékén
Két fotó, ami megmutatja, milyen hatalmas embertömeg volt a pénteki gyerekvédelmi tüntetésen.
- osztotta meg a képeket Farkas Ferenc.


Két fotó, ami megmutatja, milyen hatalmas embertömeg volt a pénteki gyerekvédelmi tüntetésen.
- osztotta meg a képeket Farkas Ferenc.
Hadházy Ákos a Facebook-oldalán jelentette be, hogy kedden délután öt órakor kiáll a Ferenciek terére, és kisétál az Erzsébet hídra, pedig a Kúria sem engedélyezte a rendőrség által korábban elutasított tüntetést.
Hadházy május 1-jére is újabb tüntetést jelentett be a hídra, mivel az munkaszüneti nap, így a rendőrség nehezebben hivatkozhat a forgalom aránytalan zavarára. Úgy fogalmazott: „A betiltott keddi tüntetésre sok válasz adható, de csak egyetlen válasz az igazán csattanós: ha május 1-jén újra rengetegen, az eddigieknél is többen lesznek a hídnál!”
„Bevallom, még engem is meglepett kicsit, hogy ennyire félnek ezektől a demonstrációktól. Másképp nem merték volna megtenni, hogy miután négy alkalommal tudomásul vették, most hirtelen tiltott lett az Erzsébet hídon tiltakozni.”
A rendőrség egyébként forgalmi okokra, valamint mások jogainak és szabadságának szükségtelen mértékű és aránytalan megzavarására hivatkozva nem engedte meg, hogy Hadházyék kedden újra elfoglalják az Erzsébet hidat. Ehelyett csak az I. kerületi Tabán területére adtak ki engedélyt. A képviselő levezette a posztban, hogy ezt miért nem tartja elfogadhatónak:
„Ha valaki esetleg nem érti, eddig miért a hídon tüntettünk, az ebből is megértheti: minden tüntetés annyit ér, amennyi látszik belőle. A propaganda számtalanszor bebizonyította, hogy képes a legnagyobb ellenzéki megmozdulásokat is törpe baráti összejövetelként bemutatni. Az Erzsébet híd lezárásával generált dugók nem öncélúak, pláne nem az autósok „szívatása” a cél: egy diktatúra határán táncoló országban ez az egyetlen módja annak, hogy a tiltakozásunk látható legyen.”
A bíróság szerint a bejelentőnek nincs alanyi joga arra, hogy ugyanazon a helyszínen tartson gyűlést, ahol korábban már négy alkalommal megtartotta. A Kúria szerint a gyülekezési szabadság kiterjed a helyszín megválasztására is, mert annak önmagában kommunikációs értéke lehet, de ez a jog sem korlátlan.
A hetek óta tartó megmozdulások oka az Alaptörvény 15. módosítása, amit a fideszes kétharmad elfogadott az Országgyűlésben és a köztársasági elnök is ellenjegyzett. Az egyik pont szerint a gyermekek védelme fontosabb, mint a gyülekezéshez való szabad jog. Ezzel indokolták, hogy a rendőrség ne engedélyezze a Pride-ot. Az alkotmányba ezzel a módosítással került be az is, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog használata és terjesztése tilos, és bizonyos esetekben felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát.
Valentina Maiolini-Rothbacher, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök tolmácsa több hibát is elkövetett a csütörtöki találkozón Donald Trump amerikai elnökkel a Fehér Házban. A sajtónyilvános megbeszélésen egy ponton többször is elakadt, ezért Meloni végül átvette a szót, és angolul folytatta a beszélgetést Trumppal.
Maiolini-Rothbacher a Corriere della Sera olasz napilapnak mesélt a történtekről. Azt mondta: „a legrosszabb dolog, ami egy tolmáccsal történhet, egy szörnyű kudarc”. Azt is hozzátette, hogy ilyen helyzet még soha nem fordult elő vele.
A tolmács elárulta, hogy a találkozó óta nem beszélt Melonival.
Maiolini-Rothbacher azt mondta, örül, hogy legalább nem mondott semmi butaságot. Hozzátette: „Meloninak teljesen igaza volt, hogy közbeszólt. Ez egy nagyon fontos találkozó volt, és minden szónak nagy jelentősége volt. Szerencsére nem mondtam semmi ostobaságot, de így is…”
‘Wait, I will do it’ - Meloni interrupts White House interpreter to translate for herself during Trump meeting pic.twitter.com/cGNyQMKMrL
— Viory Video (@vioryvideo) April 18, 2025
Azt is elmondta, hogy még soha nem járt a Fehér Házban, a megbeszélésen nem volt senki, aki levezette volna az eseményt, ráadásul a háttérben kiabálást is lehetett hallani. Trump még külön hozzá is fordult: „Please, please” – azaz „kérem, kérem”. „Talán mindez összezavart engem” – mondta a tolmács a Die Welt szerint.
A nemzetközi politikában a tolmácsok szerepe kulcsfontosságú, még akkor is, ha a politikusok beszélnek angolul. Hivatalos eseményeken sokan – így Meloni is – szívesebben használják az anyanyelvüket.
A Politico szerint a megbeszélésen olyan témák kerültek szóba, mint Ukrajna, a NATO és a védelmi kiadások.
Donald Trump a találkozó után nyilvánosan is méltatta az olasz kormányfőt. A Truth Social nevű közösségi oldalán azt írta: „Szereti a hazáját, és fantasztikus benyomást tett mindenkire!!!” – a „fantasztikus” szót nagybetűkkel emelte ki.
A Fehér Ház közölte, hogy Trump elfogadta Meloni meghívását, így „a közeljövőben” Olaszországba látogat. A tervek szerint akár amerikai–európai csúcstalálkozó is szóba jöhet az út során. Jelenleg Trump alelnöke, J.D. Vance van Rómában.
Szombaton délben jelentette be Nagy István agrárminiszter, hogy a rábapordányi fertőzés miatt nemcsak a marhákat, hanem a sertéseket is leölik. A hatóságok néhány órán belül teljesen felszámolják a sertéstelepet, ahol a hét második felében száj- és körömfájásos megbetegedéseket észleltek.
A fertőzés eredetéről egyelőre nem adtak ki hivatalos tájékoztatást. A kormányközeli média ugyanakkor már korábban felvetette, hogy a Partizán stábja esetleg hozzájárulhatott a vírus terjedéséhez, mivel Gulyás Mártonék Rábapordányban is forgattak riportjuk készítése során.
A telep vezetője, Bóna Szabolcs pénteken a Facebookon reagált a felvetésekre. Azt írta, hogy a Partizán stábja nem lépett be a telepre, csupán az irodában forgattak. Megemlítette azt is, hogy a közmédia stábja szintén járt a helyszínen, ők élő adásban jelentkeztek be az iroda elől.
A történtekre Németh Balázs, a Fidesz parlamenti frakciójának szóvivője is reagált. Facebook-bejegyzésében a Partizán mellett a Tisza Párt felelősségét is felvetette. Ennek oka, hogy Bóna Szabolcs a Tisza Párt agrárszakértője, és februárban részt vett a párt kongresszusán is.
Németh így fogalmazott: „Miközben az egyik tiszás azért dolgozik Brüsszelben, hogy ne kapjon Magyarország uniós pénzt, a másik tiszás annyira lelkesen igyekszik befeketíteni a kormány munkáját, hogy a saját telepét (és a teljes magyar állattenyésztést) sodorja veszélybe?”
Azt is leírta, hogy szerinte kizárt, hogy vadállatok vagy a szél terjesztette volna tovább a vírust. Úgy fogalmazott, ez izgalmas kérdés, hogy „valaki odavitte-e”.
A szóvivő szerint Bóna Szabolcs „hetek óta bírálja a kormány száj- és körömfájás elleni intézkedéseit”, és azt is felvetette: „megéri ezt a kockázatot [a Partizán fogadását] vállalni azért, hogy az ellenzéki politikus egy újabb interjúban bírálhassa a kormányt?”
„Az, hogy emberi mulasztás történt volna, a rábapordányiak nevében biztosan merem kijelenteni, hogy ezt teljes egészében megcáfoljuk! Mi éltük meg, mi követtük végig, és a végén mi szenvedjük meg ezt az egészet!” – írta a polgármester. Németh erre azt kérdezte vissza, mi alapján zárható ki az emberi mulasztás lehetősége.
Bóna Szabolcs bejegyzéséhez hozzászólt Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is. Azt írta, hogy támogatásáról biztosítja a pordányiakat, és a legjobbakban reménykedik.
A száj- és körömfájás járvány nemcsak az állattenyésztőket, hanem az egész agrárszektort érinti. Az Európai Unió tagállamai jelenleg csak a fertőzéssel érintett területekről tilthatják meg a magyar exportot. Ha azonban a fertőzés újabb vármegyékben is megjelenik, az ott működő gazdaságok kivitelét is fel kellene függeszteni.
A kormány lehetőséget teremtett arra, hogy a Bérgarancia Alapból is részesülhessenek anyagi támogatásban a ragadós száj- és körömfájás betegséggel sújtott gazdálkodók.
Egy új Boeing 737 MAX repülőgép, amit a Xiamen Airlines számára gyártottak az USA-ban, 8000 kilométeres utat tett meg. Két kitérővel repült vissza az Egyesült Államokba, nem sokkal azelőtt, hogy átadták volna a kínai megrendelőnek. A gép a seattle-i Boeing Field repülőtéren szállt le, helyi idő szerint vasárnap. A repülő Kínából indult, majd Guam és Hawaii szigetén is megállt tankolni - számolt be a Reuters.
A gép azután kényszerült hazatérésre, hogy az Egyesült Államok 145 százalékra emelte az alapvámot a kínai árukra. Az ázsiai ország erre válaszul 125 százalékos vámot vetett ki amerikai termékekre, így a Xiamen Airlinesnak hatalmas többletköltséget jelentett volna a gép átvétele.
A Reuters szerint nem lehet biztosan tudni, hogy ki döntött a gép visszaküldése mellett, mert a gyártó és a megrendelő sem válaszolt a megkeresésekre. A portál azt írja, az eset egyértelműen a repülőgépipar vámok okozta fennakadásainak első látványos jele.
Ez a Boeing számára nem is történhetett volna rosszabb időpontban, hiszen nemrég kezdett kilábalni abból, hogy Kína közel öt évig nem engedte be az országba a 737 MAX-okat, ráadásul a gépei és űrhajói körül az utóbbi években felmerült üzemzavarok sem használtak a cég korábbi jó hírnevének.