Ez nem jó hír a nyugdíjasoknak – 2025-ben nem mindenki kap inflációkövető nyugdíjemelést
Kikerült a kormány oldalára a 2025-ös nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások emeléséről szóló rendelettervezet. A társadalmi egyeztetésre bocsátott dokumentum szerint december 4-ig lehet észrevételeket küldeni. A tervezet alapján a kormány jövőre is a költségvetésben tervezett 3,2 százalékos infláció mértékével emeli meg bizonyos ellátások összegét – de nem mindenki számíthat erre.
A tervezet rögzíti azt a 28 ellátást, amelyeket januártól az inflációhoz igazítanak. Fontos részlet, hogy
A részletekért továbbra is figyelni kell, hogy pontosan mely juttatások kerülnek az emelendők listájára. Tehát a rendelettervezet szerint:
- nemzeti gondozási díj
- özvegyi nyugdíj
- árvaellátás
- fogyatékossági támogatás
- baleseti járadék
- bányászok egészségkárosodási járadéka
- polgármesterek közszolgálati járadéka
- rehabilitációs ellátás
- táncművészeti életjáradék
- nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék
- hadigondozásról szóló törvény alapján nyugdíjtörvény szerinti rendszeres pénzbeli ellátások
- mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadék
- rokkantsági ellátás
- öregségi nyugdíj
- házastársi pótlék
- mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadéka
- vakok személyi járadéka
- szülői nyugdíj
- házastárs után járó jövedelempótlék
- a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátások
- átmeneti bányászjáradék
- korhatár előtti ellátás
- honvédelmi adatkezelések szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatás
- rendvédelmi szervek árváinak kiegészítő támogatása
- honvédek baleseti járadéka
- rendszeres pénzbeli ellátások semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben
- nemzeti gondozási díj
Farkas András nyugdíjszakértő szerint a nyugellátások és más ellátások 2025. januári emeléséről szóló rendelettervezet lényegében megegyezik a korábbi évek szabályozásával, csupán az összegek változnak. Az új tervezet alapján az érintett ellátások összege a 2024-es értékekhez képest 3,2 százalékkal emelkedik.
A szakértő kiemelte azokat a fix összegű ellátásokat, amelyek nemcsak a nyugdíjasokat, hanem számos más csoportot is érintenek – ezeknél is a tervezett inflációnak megfelelő emelés várható.
- A rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás összegének számításához az alapösszeg 2024-ben 137 655 forint, ami jövőre 142 060 forint lesz.
- A rokkantsági járadék 2024-ben 58 830 forint, jövőre 60 715 forint lesz.
A többi ellátás kevés jogosultat érint:
- A nemzeti helytállási pótlék 2024-ben 312 645 forint, jövőre 322 650 forint lesz. Ugyanez a pótlék hozzátartozói jogon a saját jogú pótlék fele, 2024-ben 156 330 forint, jövőre 161 335 forint lesz.
- Az életüktől, szabadságuktól megfosztottak politikai kárpótlásának alapösszege 2024-ben 156 040 forint, jövőre 161 035 forint lesz.
- Az együttfolyósítási összeghatár (ami csak nagyon speciális, régi esetekre érvényes szabály, a saját jogú nyugdíj és az özvegyi nyugdíj együttfolyósítására vonatkozik, ha a külön-külön folyósításnál ez lenne a kedvezőbb az érintett özvegy számára) 2024-ben 147 270 forint, jövőre 151 985 forint lesz.
Kitért arra is, milyen juttatások maradnak változatlanok jövőre is, vagyis mely ellátások nem emelkednek még 3,2 százalékkal sem
a következő évben:
- A teljes öregségi nyugdíj minimális összege, ami 18. éve marad változatlanul, így jövőre is 28 500 forint lesz.
Mint a nyugdíjszakértő hozzáfűzte, ennek a nyugdíjrendszerben már nincs különösebb jelentősége, csak rémisztően rosszul mutat.
Az árvaellátás minimális összege, ami harmadik éve változatlanul 50 000 forint lesz jövőre is.
Az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály úgy látja, a tervezetben csak a várt 3,2 százalékos inflációval igazítják a korábbi összegeket, valódi változás nincs. Az özvegyek és árvák ellátását indokoltnak tartják a nyugdíjfejezetben, de szerintük a többi tételt nem lenne szabad ide sorolni.
A pénzügyminiszter, Varga Mihály korábban azt mondta, megkezdték a nyugdíjrendszer tisztítását, hogy hosszabb távon stabilabb legyen, miközben a járulékfizetők száma nő.
Karácsony Mihály szerint a 2025-ös költségvetési tervezet csökkenti a Nyugdíj Alaphoz irányított szociális hozzájárulási adó arányát, miközben a bevételek közel azonos megoszlást mutatnak adó- és járulékalap között. A méltányossági támogatások keretét alig emelték: a nyugdíjmegállapításra 300 millió, az egyszeri segélyre 600 millió forint marad, a nyugdíjemelés kerete pedig 900-ról 1000 millióra nő, de ezek továbbra sem elégségesek az igényekhez.