„Ez az állattenyésztés Armageddonja” - ezt mondta korábban az a gazda, akinek a marhatelepén most megjelent a rettegett kór
Fertőtlenítő szőnyegeket helyeztek el a Győr-Moson-Sopron megyei Rábapordány határában, miután felmerült a gyanú, hogy megjelent a ragadós száj- és körömfájás vírus a településen. A hírt a falu polgármestere is megerősítette az RTL Híradónak.
A helyiek már a rendőrautók jelenlétéből is arra következtettek, hogy komoly gond lehet. A vírus gyorsan terjed, a lakosság hamar értesült róla, hogy náluk is felütötte a fejét a fertőzés. A közelben lévő szarvasmarhatelepnél rendőrségi ellenőrzés zajlott, a helyszínt senki sem közelíthette meg.
„Ez az állattenyésztés Armageddonja”
– fogalmazott nemrég Bóna Szabolcs rábapordányi vállalkozó a Házon Kívül című műsorban. Szerinte a vírus rendkívül fertőző, levegőben is terjedhet, de madarak és vadállatok is továbbvihetik, ezért az érintett állatokat azonnal le kell ölni.
A térségben ez már a harmadik telep, ahol megjelent a vírus. Emiatt a gazdák bezárták az állataikat, a szarvasmarhatelepeken szigorú szabályokat vezettek be. Bóna Szabolcs azt mondta, telepére senki sem léphet be:
„Az én kollégáim azok benn laknak a telepen, akik az állatok ellátásával foglalkoznak, 0-24 órában az ellátásukról gondolkodunk” – mondta Bóna Szabolcs.
Mindezek ellenére a vírus valószínűleg eljutott a telepre, amit Visy László, Rábapordány polgármestere is megerősített:
– mondta Visy László, a település polgármestere. Végül csütörtök délután a fertőzést az agrárminiszter is megerősítette:
Közben Bábolnán – ahol korábban már leöltek állatokat a fertőzés miatt – lakossági fórumot tartottak. Többen attól tartanak, hogy ismét a településükre szállítanák a beteg állatokat. Néhány helyi lakos akár élőláncot is vállalna, hogy ezt megakadályozzák:
Ezzel nem felbujtani szeretném itt a tömeget, hanem elmondani, hogy az emberek értsék már meg azt, hogy ne a fejünk felett döntsenek” – mondta a fórum egyik résztvevője.
A bábolnaiak azt szeretnék, ha a kormány kártalanítaná őket, és azt is kérik, hogy a leölt állatokat ezentúl ne az ő településükre szállítsák.
Az RTL Híradó riportját itt lehet megnézni: