Eurostat: Budapestnél csak egy város szegényebb a rendszerváltó országok fővárosai közül, Bukarest durván előzött
Az Eurostat közzétette a 2021-es egy főre jutó nettó jövedelmet vásárlóerő-egységben (PPS) mérő listáját az EU-régiókban, amely kiemeli az egyes országok közötti életszínvonalbeli különbségeket, vette észre a 444.hu.
A magyar régiók Észak-Magyarország kivételével 10 000 PPS felett teljesítettek, hasonlóan a szlovák, nyugat-román és kelet-lengyel régiókhoz. Budapesten és Pest megyében volt a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem, meghaladva a legtöbb román régiót, kivéve a kiemelkedően gazdag Bukarest-Ilfov térséget.
A szomszédos országok közül Romániában szélsőséges különbségek vannak: egyes régiók szegényebbek, mint Észak-Magyarország, míg Bukarest régiója már Bécset is megelőzi. Eközben Budapestnél csak Zágráb szegényebb a rendszerváltó országok fővárosai közül. Szlovákia és Lengyelország régióinak többsége Magyarország felett teljesít, míg Csehország szinte teljes egészében előzi a magyar régiókat.
A hosszú távú trendek vonatkozásában megállapítható, hogy Magyarország PPS-jövedelme 2013 óta lassabb ütemben nőtt, mint például Szlovéniában, amely jelentősen javított. Az osztrák átlaghoz felzárkózás üteme minimális, így a jelenlegi tendencia szerint évszázadok kellenének az osztrák szint eléréséhez: a tanulmány alapján 3013-ra fogjuk Ausztriát utolérni az egy főre jutó, vásárlóegységben számolt jövedelemben.
A tanulmányban azt is megállapítják az Európai Unió leggazdagabb régiója Felső-Bajorország (38 300 PPS), közel háromszorosa a magyar átlagnak. Az EU 11 legszegényebb régiója között Észak-Magyarország is szerepel, de még ezzel is megelőzi a legszegényebb horvát és bolgár régiókat.