Ursula von der Leyen kicselezné Trumpot: kiszervezi az Egyesült Államok mögül a világkereskedelmet
Amíg sokan Amerikára figyeltek és Donald Trump politikai intézkedéseire, addig Ursula von der Leyen és az Európai Unió az elmúlt hónapokban több jelentős kereskedelmi megállapodást is aláírt. A legnagyobb előrelépés a Dél-amerikai Közös Piaccal (Mercosur) kötött egyezség, amely új lehetőségeket biztosít az uniós export számára.
Az egyezményt a tagállamoknak még ratifikálniuk kell, de az EU vezetése bízik abban, hogy a szükséges garanciák megadásával hamarosan megindulhat a kereskedelem.
Az Európai Unió Indiával is felgyorsította a tárgyalásokat. Ursula von der Leyen február végén az Európai Bizottság teljes vezetésével utazott az országba, hogy elősegítse a szabadkereskedelmi megállapodás aláírását. A cél, hogy az év végéig megkössék az egyezményt, amely vámmentességet vagy kedvezményes tarifákat biztosítana számos termék számára.
Jelentős eredmény az EU és Szingapúr között létrejött első digitális kereskedelmi megállapodás is, amely a fogyasztóvédelmi és adatvédelmi szabályok szigorítását célozza. Mexikóval is sikerült kibővíteni a korábbi egyezményt, amely új lehetőségeket nyit az európai agrár- és élelmiszeripari termelők számára.
– írja a CBC.
Kína és az Európai Unió között szintén új tárgyalások kezdődhetnek. Bár az Európai Bizottság tavaly büntetővámokat vetett ki a kínai elektromos autókra, most a felek a gazdasági kapcsolatok javításáról egyeztetnek. A South China Morning Post szerint Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa március végén Pekingbe utazik, ahol Vang Ventao kínai kereskedelmi miniszterrel folytat megbeszéléseket. A tárgyalások középpontjában az ipari túlkapacitások kezelése és az európai vállalatok piacra jutásának elősegítése áll.
Az Európai Bizottság emellett folyamatosan dolgozik az uniós gazdaság versenyképességének javításán. Január végén Ursula von der Leyen bemutatta a Versenyképességi Iránytűt, amely a gazdaságfejlesztés irányvonalait határozza meg. Azóta több mint tíz új szabályozás született, köztük a Tiszta Ipari Megállapodás és az omnibusz szabálycsökkentési tervezet.
Az Európai Unió a következő hónapokban sem áll meg, ugyanis március végén új tőkepiaci uniós javaslat és munkaerőpiaci reformok érkeznek. Közben folyamatosan zajlanak az egyeztetések az EU hétéves költségvetésének átalakításáról is, amely 2028-tól jelentős változásokat hozhat az uniós támogatási rendszerben. Az Európai Bizottság továbbra is tárgyal az Egyesült Államokkal, miközben igyekszik megerősíteni az unió kereskedelmi kapcsolatait más gazdaságokkal is.
(via Portfolio)