Újabb korrupciós botrány az Európai Parlamentben, ezúttal Kína lehet a háttérben
A belga szövetségi rendőrség csütörtök reggel razziázott egy korrupciós ügyben, amely az Európai Parlament több volt és jelenlegi képviselőjét is érintheti. A belga ügyészség szerint a nyomozás hivatali vesztegetés, okirat-hamisítás és pénzmosás gyanúja miatt zajlik.
A hatóságok több mint húsz helyszínen tartottak házkutatást Brüsszelben, Flandriában, Vallóniában és Portugáliában. Több embert őrizetbe vettek. A Follow the Money nevű oknyomozóportál, valamint a Le Soir és a Knack című belga lapok információi szerint a nyomozók körülbelül 15 volt és jelenlegi európai parlamenti képviselőt vizsgálnak. A hivatalban lévő képviselők esetében az ügyészeknek előbb az Európai Parlamentnél kell kérvényezniük a mentelmi jog felfüggesztését, erre azonban egyelőre nem került sor.
A Politico szerint a Huawei brüsszeli irodájában dolgozó két ember látta, ahogy a rendőrség reggel megérkezett, és még délben is a helyszínen voltak. A Follow the Money információi szerint a razziákat egy titkos, két éve zajló nyomozás előzte meg.
A belga ügyészség szerint a feltételezett korrupció „2021 óta rendszeresen és nagyon diszkréten” zajlott, „kereskedelmi lobbitevékenység álcája alatt”. A nyomozók több olyan esetet is vizsgálnak, amikor politikai döntéshozók pénzt vagy más értékes juttatásokat kaphattak az álláspontjukért.
Az Európai Parlament szóvivője közölte, hogy tisztában vannak a történtekkel, és mindenben együttműködnek az igazságügyi hatóságokkal. „Az Európai Parlament tudomásul veszi az információkat” – mondta a szóvivő. „Amikor kérik, mindig teljes mértékben együttműködünk az igazságügyi hatóságokkal.” A Huawei egyelőre nem reagált az ügyre.
Victor Negrescu, az Európai Parlament átláthatóságért és korrupcióellenes küzdelemért felelős alelnöke azt mondta: „Ezek a vádak mélységesen aggasztóak. Nem fogadhatjuk el, hogy olyan személyek, akik ellen vádak merültek fel, befolyásolják a döntéshozatalt és az európai jogalkotást.”
Korábban, 2022 decemberében hasonló léptékű korrupciós botrány rázta meg az Európai Uniót. A Katar-gate ügyben Katar és Marokkó azzal gyanúsítható, hogy illegális eszközökkel próbálták befolyásolni az Európai Parlament döntéseit. A nyomozás során Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, Eva Kailit, az Európai Parlament akkori alelnökét és élettársát, Francesco Giorgit is letartóztatták. Őket bűnszervezetben való részvétellel, pénzmosással és korrupcióval vádolták meg.
A Politico korábban arról számolt be, hogy a belga hírszerzés is vizsgálja a Huawei tevékenységét. Titkos dokumentumok és bennfentes források szerint a belga állambiztonsági szolgálat volt Huawei-lobbistákkal készített interjúkat, hogy kiderítse, milyen szerepet játszhatnak Kína európai politikai befolyásának növelésében.
Az üggyel kapcsolatban a Huawei Technologies az alábbi közleményt küldte szerkesztőségünknek:
A Huawei Technologies vizsgálja az ügyet. A vállalat elkötelezett minden törvény és szabályozás betartása mellett, amely azon országokban és régiókban érvényes, ahol működik.
A Huawei az integritáson alapuló üzleti gyakorlat elveit követi, kiemelt figyelmet fordít az üzleti etikára, és szigorúan betartja az összes vonatkozó törvényt és szabályozást. A Huawei „zéró toleranciát” alkalmaz a megvesztegetés és a korrupció terén.
A cég weboldalán további információk olvashatók a vállalati megfelelőségi elvekről és gyakorlatokról.