Európa több országában is lazítanak a szigorú járványügyi intézkedéseken
Mint arról beszámoltunk, egyre több európai ország készül arra, hogy a koronavírus-járvány tetőzése után enyhítsen az eddigi szigorú intézkedéseken. A lakosság ellátása mellett a gazdaság újraindítását is tervezik.
A szlovén kormány már keddtől enyhítene az új koronavírus terjedésének megfékezésére hozott korlátozásokon,
Ljubljana megfelelő óvintézkedések közepette fokozatosan újraindítaná a gazdaságot.
Kinyitnának a gumiszervizek, autómosók, valamint az építőanyagot, háztartási gépeket és egyéb gépeket értékesítő áruházak. Ugyanakkor még két-három hétig érvényben maradnának a szigorú kijárási és utazási korlátozások.
Spanyolországban a kormány hétfőtől engedélyezte, hogy bizonyos munkahelyek ismét megnyíljanak, a gyárakban elkezdődhet a termelés, és az építkezések is folytatódhatnak.
A védekezés részeként tízmillió maszkot osztanak ki a tömegközlekedési csomópontokon, hogy a járművekre csak ilyenekben szálljanak fel a munkába indulók.
A miniszterelnök közölte, véget ért az ország "hibernációja", de a szigorú általános korlátozás nem. A diákok továbbra is távoktatásban tanulnak, ahol lehet, otthonról zajlik a munkavégzés, és nem enyhítenek a lakhely-elhagyási korlátozásokon sem. Országosan mintegy 2 millió munkavállaló tér vissza a munkába.
Ausztriában húsvét után kinyithatnak a kisebb, 400 négyzetméternél nem nagyobb üzletek, a barkácsáruházak, autószerelő-műhelyek, autómosók, vasedény üzletek, zálogházak és a szabadtéri piacok, de csak 7.40-19 óra között. A bolttulajdonosok akár 3600 euró (1,3 millió forint) pénzbírságot is kaphatnak, ha sok vevőt engednek be egyszerre.
Május elsejétől minden üzlet kinyithat majd, a bevásárlóközpontok és a fodrászüzletek is. Április végén döntenek a szállodák és a vendéglátás megnyitásáról,
de a tömegrendezvények június végéig nem lesznek.
Csehországban már csütörtöktől kinyithattak a sporttal és szabadidős tevékenységgel kapcsolatos boltok és szolgáltatások, a hobbimarketek, a vaskereskedések, az építkezési kellékeket árusító üzletek. Az iskolák pedig leghamarabb május végén. A határok teljes körű újranyitása még nincs napirenden.
Norvégiában április 20-tól újra járhatnak óvodába a gyerekek, majd 27-től az általános iskolák alsó tagozatosai is.
A fodrászüzletek, a gyógytornászok és a pszichológusok
rendelői is fogadhatnak majd pácienseket. A határok még zárva maradnak és a külföldről hazatérőkre kéthetes karantén vár.
Dániában április 15-től
újranyitnák a bölcsődéket, óvodákat és az általános iskolák alsó öt tagozatát,
hogy tehermentesítsék a szülőket. De bizonyos korlátozások még hónapokig hatályban maradhatnak, május 10-ig a határok zárva maradnak. Ugyanígy az éttermek, bárok, kávézók, színházak és egyéb szórakozóhelyek, és továbbra sem szabad tíznél több embernek gyülekeznie a közterületeken. A tömegrendezvényeket augusztus végéig megtiltották.
Litvániában is lazítanák a szigorú intézkedéseket, hogy az élet fokozatosan visszatérhessen a rendes kerékvágásba. A kormány szerdán tervezi ismertetni négy pontos akciótervét és egy előzetes ütemtervet is.
Olaszországban április 14-től megnyitják a könyvesboltokat, az erdészeteket és a csecsemőcikkeket áruló üzleteket, de május 4-ig meghosszabbították az eddig érvényes összes többi járványügyi óvintézkedést és korlátozást. Május 4-től kezdődik meg a második fázis, amikor
a gazdaság bizonyos ágazatai újraindulhatnak.
Ennek részleteit egy 17 tagú egészségügyi-gazdasági munkacsoport dolgozza ki. Az iskolák akár szeptemberig zárva maradhatnak.
Németországban április 19-ig maradnak érvényben a kijárási és egyéb korlátozások. A szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői szerdán egyeztetnek arról, hogy miként alakítsák a szabályokat április 20-tól. Az ország vezető tudósai is arról értekeztek, hogy lazítások jöhetnek 19-e után, sőt, bizonyos konkrét, például
életkorra vonatkozó korlátozások feloldását javasolták. Az éttermek megnyitása is felmerült, bizonyos korlátozó intézkedések betartása mellett, illetve a maszk használatának kötelezővé tétele is.
Forrás: Index
Fotó: illusztráció, forrása: Pixabay