EU-csúcs: megállapodtak a hétéves keretköltségvetésről és a helyreállítási csomagról
A gazdasági helyreállítási alapból folyósított vissza nem térítendő támogatások rendszerében is rögzítettek egy olyan lehetőséget, hogy amennyiben egy tagállam úgy látja, hogy az uniós gazdasági támogatást a kedvezményezettek nem megfelelően használják fel, szavazást kezdeményezhet a tanácsban a program folytatásáról.
A megállapodás szerint bizonyos országok (Németország, Hollandia, Ausztria, Svédország és Dánia) visszatérítést fognak kapni a befizetéseik után a visszatérítési rendszer értelmében, amit Orbán Viktor korábban csak a "gazdagok privilégiumának" nevezett. A takarékos országok azonban ragaszkodtak ehhez, és végül nyertek is ebben a kérdésben.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a kedd reggeli sajtótájékoztatóján azt mondta,
"ez a megállapodás az Európai Unió egész jövöjét meg fogja határozni.
"Sikerült, Európa egységes, Európa erős. Ez az egyezség sorsfordító az unió történelmében és elindít minket a jövőbe vezető úton is" - mondta az elnök a reggeli sajtótájékoztatója kezdetén.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta, hogy az unió bebizonyította, hogy képes időben, hatékonyan cselekedni, a végső megállapodás megérte a több mint 90 órányi nehéz tárgyalást. Hozzátette: "sajnálatos" hogy néhány terület, mint például az egészségügy, nem kap annyi támogatást, mint eredetileg tervezték. Kiemelte továbbá, hogy Európa a zöld célkitűzések és a digitalizáció fényében épül újjá.
"A tagállamok végre nem kormányközi megoldást választottak, hanem az Európai Bizottságot ruházták fel a helyreállítás végrehajtásával" - hangsúlyozta.
Úgy fogalmazott,
a megállapodás "nagyon komolyan elköteleződött az EU anyagi érdekének védelme érdekében."
A költségvetést azonban még az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.