Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki vasárnap
Észak-Korea helyi idő szerint vasárnap fél hat körül, egy eddig még be nem azonosított ballisztikus rakétát lőtt ki - közölte egy dél-koreai katonai forrás.
Közleményük szerint a rakétát a fővárosától, Phenjantól északnyugatra lévő Kuszong térségéből indították el és 700 kilométert tett meg. Korábban itt már kísérleteztek közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákkal. Ez a művelet sikeresnek tekinthető - írta a dél-koreai hírügynökség.
A japán kormány azt közölte, hogy a rakéta 30 percig repült és a Japán-tengerbe zuhant. A CNN szerint Vlagyivosztok irányába lőtték ki a rakétát, amelyet az ENSZ is tilt.

Illusztráció, forrás: Wikipédia
Dél-Korea összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, és az Egyesült Államokkal is konzultál az adatok kiértékelése érdekében. Szöul "veszélyes provokációnak" titulálta a kísérletet.
A japán miniszterelnök tiltakozó jegyzéket adott ki.

Fotó forrása: Wikipédia
Az amerikai fegyveres erők csendes-óceáni parancsnoksága szerint nem interkontinentális ballisztikus rakétáról van szó. A japánok szerint bár nem jelentett veszélyt a légi és tengeri közlekedésre, de "teljességgel elfogadhatatlannak" minősítette az akciót.
A japán védelmi miniszter szerint a rakéta egy új típus lehet, mert több mint 2000 kilométer magasságba emelkedett.
Kína önmérsékletre szólított fel mindenkit, és azt kérte, hogy senki se rontson a Koreai-félszigeten uralkodó feszült helyzeten.
"A Biztonsági Tanács vonatkozó határozatai egyértelműen szabályozzák a ballisztikus rakétatechnológia használatát és az ezzel való kísérleteket Észak-Korea számára" - írta a pekingi külügyminisztérium. "Kína ellenzi Észak-Korea idevágó tesztjeit, amelyek szembemennek a Biztonsági Tanács határozataival."

A kínai elnök közölte, hogy Oroszországgal megpróbál politikai megoldást találni az észak-koreai atomkérdésre: "A két ország, amely elkötelezett a szíriai konfliktus és a Koreai-félszigetet érintő atomkérdés politikai megoldása iránt, a ragasztóanyag szerepét tölti be a regionális és a globális béke és biztonság védelmezésének terén".
Észak-Korea két hónap alatt négy kísérletet végzett, két héten elül ez a második. Nyugati és dél-koreai szakértők szerint némi haladást el is értek a fejlesztésekben.
Ugyanakkor a vasárnapi rakéta kilövés provokatívnak tekinthető, hiszen Dél-Korea új elnökét május 10-én iktatták be hivatalába.
Forrás: Index