HÍREK
A Rovatból

Eredménytelen volt a főváros és a kormány közötti tárgyalás a kompenzációról Karácsony Gergely szerint

A főpolgármester tart tőle, hogy ha a kormány egyenként tárgyal majd a kerületi önkormányzatokkal, lesznek „egyenlőbbek az egyenlőknél”.
MTI - szmo.hu
2021. február 25.



Nem vezetett eredményre a főváros és a kerületek csütörtöki egyeztetése a kormánnyal a koronavírus-járvány miatt az önkormányzatokat érintő elvonások kompenzációjáról - közölte Karácsony Gergely főpolgármester, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének (BÖSZ) elnöke a tárgyalást követő sajtótájékoztatón.

Karácsony Gergely arról, hogy mit sikerült elérniük a tárgyaláson, egy tollat és egy noteszt felmutatva azt mondta: a fővárosi és a kerületi önkormányzatok ennyit kaptak. Arra kaptak ígéretet, hogy mindenkivel külön-külön leülnek tárgyalni - tette hozzá.

Úgy fogalmazott:

nehéz jóhiszeműnek lenni, hiszen a külön egyeztetés végső soron könnyen járhat azzal az eredménnyel, hogy leszalámizzák a budapesti önkormányzatokat, de természetesen mi minden egyeztetésben partnerek vagyunk.

Karácsony Gergely azt mondta, a főváros és a kerületek tárgyalnak a kormánnyal, de csütörtökön a tárgyalás folytatására vonatkozó ígéreten kívül nem kaptak semmit. Azt gondolták, hogy ez lett volna az a lehetőség, amikor igazságos, átlátható módon lehetett volna megállapodni az önkormányzatokkal - tette hozzá.

A főpolgármester elmondta azt is, attól tartanak, hogy lesznek egyenlőbbek az egyenlőknél, amikor a kerületekkel külön-külön megállapodnak majd.

Karácsony Gergely közölte, a budapesti önkormányzatok nevében négy követelést fogalmaztak meg a tárgyaláson:

- az automatikus kompenzációt az iparűzési adó kiesése miatt

- az ingyenes parkolás megszüntetését

- az ellenzéki vezetésű önkormányzatok kapják meg a korábban megígért, de visszavont támogatásokat

- a kormány kezdjen az önkormányzatokkal érdemi tárgyalásokat az európai uniós helyreállítási alap felhasználásáról.

Mint mondta, szerdáig a fővárosi önkormányzatnak 12 milliárd, a kerületeknek 10 milliárd forint bevétele esett ki a vállalkozásoknak adott iparűzésiadó-kedvezmény miatt.

Az ingyenes parkolásról szólva Karácsony Gergely azt mondta: az intézkedés csak arra jó, hogy káoszt okozzon a városban, és az önkormányzatoknak újabb pénzügyi terhet jelentsen, hiszen a parkolással kapcsolatos minden kiadás megmaradt, a bevételek viszont elmaradtak.

Soproni Tamás (Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-LMP) terézvárosi polgármester, a BÖSZ társelnöke azt mondta: nem történt meg az, amiben reménykedtek, hogy a kormány visszavonja azokat a "politikai indíttatású elvonásokat", amelyek rátevődnek a koronavírus-járvány gazdasági hatásaira.

Megtudtuk, hogy „hogyan kompenzálnak: nagyjából sehogy”

- jelentette ki.

Soproni Tamás példaként említette, hogy a II. kerületben 3,7 milliárd, a VIII. kerületben 4,5, a XVIII. kerületben pedig 6 milliárd forint esik ki a 2021-es büdzséből.

A kormány nem a polgármesterektől, hanem a fővárosi emberektől veszi el a pénzt - hangsúlyozta Soproni Tamás, hozzátéve, a kormány nem áll a fővárosi nyugdíjasok, családosok, vendéglátósok, vállalkozók mellé.

Őrsi Gergely (Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-LMP) II. kerületi polgármester kiemelte: egy egészségügyi és gazdasági válság idején felértékelődik az önkormányzatok szerepe, mivel közvetlen kapcsolatban vannak az emberekkel.

Közölte, megfontolásra javasolták, hogy a pedagógusokat, az óvodai és bölcsődei dolgozókat vegyék be az oltási tervbe, előbbre sorolva őket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter üzent a Tiszából kilépő Farkas Dezsőnek, aki új pártot alapít: „Van az a pénz, amiért az ember haja korpásodik”
Farkas hétfő hirdette meg az új politikai platformot. Egyelőre keveset árult el terveiről, de már lehet csatlakozni az alakuló formációhoz.


Farkas Dezső, aki korábban a Tisza Szigetek koordinátora volt, hétfő este új politikai kezdeményezést indított el a Facebookon. Egyelőre csak néhány közhelyes mondatban foglalta össze, miről is szól az új pártja. Az érdeklődők már ki is tölthetnek egy csatlakozási űrlapot, ami további információkat ígér.

Farkas március 24-én jelentette be, hogy kilép a Tisza Pártból. A döntését a párt belső viszonyaival indokolta. A Magyar Nemzet közben arról írt, hogy Farkas neve felmerült a Fuzik Zsolt-féle korrupciós botrányban, és ez is közrejátszhatott a távozásában.

Farkas Dezső szerint mozgalma

  1. nem valami ellen, hanem valamiért dolgozik,
  2. Magyarországot az Európai Szövetségesi Rendszer hasznos és megbecsült tagjaként működtetve, saját érdekeit érvényesítve politizál,
  3. tervszerűen felépíti Magyarországnak azt a jövőt, amely a hagyományainkon alapszik, de utódainknak emelt fővel átadható,
  4. technológiai fejlettség és innováció terén a térségben az országnak kulcsszerepet szán (kvantumtechnológia és mesterséges intelligencia)
  5. meggyőződése, hogy valódi rendszerváltás és fejlődés csak technológia és módszerváltással érhető el,
  6. nem az eseti intézkedésekben, hanem a jól megszervezett folyamatokban látja a fejlődés kulcsát,
  7. meg kívánja teremteni a jövőépítés saját kultúráját és hisz az értékteremtés erejében,
  8. meggyőződése, hogy a kultúraváltás csak a jelenlegi gyakorlatok meghaladásával érhető el, nem egymás hergelésével, csoportok kirekesztésével;
  9. a cselekvés hajtóerejének nem a negatív, hanem a pozitív energiákat tartja.

Már akkor jelezte, hogy új politikai közösséget akar szervezni, most pedig meg is történt a zászlóbontás. A Facebook-poszt alatt Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is megszólalt, annyit írt:

„Van az a pénz, amiért az ember haja korpásodik.”

Farkas Dezső pénzügyi mesterdiplomát szerzett, menő amerikai egyetemen végzett, több startupot is alapított, és a saját honlapján értékteremtő gondolkodásmódot kínál. Családi szálon kötődik Mesterházy Ernőhöz, aki korábban Demszky Gábor főpolgármester tanácsadója volt. Farkas tavaly a Mesterházy köréhez tartozó Future FM igazgatósági tagja lett.

Bő fél évvel a júniusi választás után visszatért a Tiszához, ahol a Tisza Szigetek közösségének munkáját irányította az eddigi csapattagokkal együtt. Magyar Péter akkori Facebook-posztjában azt írta: „a Tisza Szigetek egyre bővülő, hazaszerető közösségének a munkáját fogja koordinálni és irányítani az eddigi csapattagokkal közösen”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Megszavazták: a 18 év alattiak júniustól nem vásárolhatnak energiaitalt
A parlament egyhangúlag szavazta meg a szigorítást, ami júniustól lép életbe. Aki megszegi a szabályt, akár az üzlet bezárásával is számolhat.


A parlament kedden megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja az energiaitalok értékesítését 18 éven aluliaknak. A jogszabályt 174 igen szavazattal fogadták el.

A törvény kimondja, hogy fiatalkorúakat energiaitallal kiszolgálni sem szabad.

A jogszabály harminc nappal a kihirdetését követően lép hatályba, vagyis várhatóan június elején lép életbe az új szabályozás.

A törvény a kormányt hatalmazza fel arra, hogy rendeletben határozza meg, milyen összetételű energiaitalokra vonatkozzon a tiltás. Az igazságügyi tárca tavaly nyáron már közzétett egy ilyen rendelettervezetet, amely vélhetően alapjául szolgál majd a részletszabályoknak.

A javaslatot Nacsa Lőrinc és Hollik István nyújtotta be még tavaly tavasszal. A két politikus 2023 őszén már jelezte, hogy az alkoholhoz hasonló tiltást szeretnének bevezetni az energiaitalokra is.

A szigorítást azzal indokolták, hogy

egy felmérés szerint a 10–14 évesek körében húsz százalékos azok aránya, akik reggelente energiaitalt fogyasztanak.

A fiatalkorúak teljes körében közel nyolcvan százalék rendszeresen fogyaszt ilyen italokat, amelyek túlzott bevitele több szempontból is károsak lehetnek a fiatalok szervezetére.

A törvény szerint, ha egy üzlet megsérti az előírásokat, a fogyasztóvédelmi hatóság legfeljebb egy évre megtilthatja az alkoholtartalmú italok, energiaitalok, dohánytermékek és szexuális termékek forgalmazását. Amennyiben az üzlet három éven belül ismét jogsértést követ el, a hatóság akár harminc napra is bezárathatja.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„A nap, amikor a Fidesz egyszerre próbálta meg betiltani Magyar Pétert, az energiaitalokat és Deutsch Tamást” – írja a Tisza Párt elnöke
Az ellenzéki politikus a közösségi oldalán reagált arra, hogy a parlament elfogadta a „Lex-Magyar Pétert”, ami az EP-képviselők vagyonnyilatkozatáról szól


„Az imént elfogadta az Országgyűlés a Lex Magyart, valamint az energiaitalok betiltását és a drogtörvény szigorítását. A nap, amikor a Fidesz egyszerre próbálta meg betiltani Magyar Pétert, az energiaitalokat és Deutsch Tamást. Jó vergődést, srácok!” – írta kedd délelőtti bejegyzésében Magyar Péter.

Ahogy már beszámoltunk róla, mától új szabály kötelezi a magyar EP-képviselőket a vagyonuk részletesebb feltárására. Magyar szerint egyértelmű, hogy a jogszabály ellene és a tiszás képviselők ellen szól.

Fontos változás, hogy ha egy EP-képviselő hibás adatot közöl, nem adja le a vagyonnyilatkozatát, vagy felszólításra sem pótolja a hiányosságokat, akkor a Nemzeti Választási Bizottság akár meg is szüntetheti a mandátumát. Ezzel szemben a magyarországi országgyűlési képviselőknél nincs ilyen szankció: ha hibáznak a vagyonnyilatkozatban, annak jelenleg semmilyen következménye nincs.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elfogadták a „Lex-Magyar Pétert”, ami az EP-képviselők vagyonnyilatkozatáról szól
Új szabály kötelezi a magyar EP-képviselőket a vagyonuk részletesebb feltárására. Magyar Péter szerint egyértelmű, hogy a jogszabály ellene és a tiszás képviselők ellen szól.


A jövőben a magyar EP-képviselőknek is ugyanúgy kell majd vagyonnyilatkozatot tenniük, mint a magyar országgyűlési képviselőknek. A ciklus elején és végén, illetve minden év január 31-ig kell leadniuk az egységes formátumú dokumentumot. A képviselők vagyonnyilatkozatai nyilvánosak lesznek, de a családtagoké nem.

Fontos változás, hogy ha egy EP-képviselő hibás adatot közöl, nem adja le a vagyonnyilatkozatát, vagy felszólításra sem pótolja a hiányosságokat, akkor a Nemzeti Választási Bizottság akár meg is szüntetheti a mandátumát.

Ezzel szemben a magyarországi országgyűlési képviselőknél nincs ilyen szankció: ha hibáznak a vagyonnyilatkozatban, annak jelenleg semmilyen következménye nincs.

A magyar parlamenti képviselők nyilatkozatait a mentelmi bizottság vizsgálhatja, de azt semmilyen hatóság nem ellenőrzi. Civil szervezetek és az Integritás Hatóság is javasolták, hogy szigorúbb ellenőrzést vezessenek be, de ez eddig nem történt meg. A kormány a Nemzeti Korrupcióellenes Stratégiában még tavaly áprilisra vállalta, hogy javaslatot tesz egy szigorúbb szankciórendszer bevezetésére, de ebből egyelőre csak az EP-képviselőkre vonatkozó módosítás született meg.

Az EP-képviselők vagyonnyilatkozatait a Nemzeti Választási Bizottság ellenőrzi majd. A testület tagjainak többségét a fideszes Országgyűlés választotta meg, de a parlamenti pártok is delegálhattak tagokat. Az NVB-nak hivatalból eljárást kell indítania, ha egy képviselő nem adja le időben a vagyonnyilatkozatát. Emellett bárki kezdeményezhet eljárást, ha pontosan megjelöli, hogy mi a probléma a vagyonnyilatkozattal.

A vagyonnyilatkozati eljárás során az EP-képviselők kijavíthatják a hibákat, és kötelesek minden szükséges adatot benyújtani. Az állami szervek is kötelesek átadni az NVB-nek a hiányzó adatokat. Ezekbe csak a bizottság tagjai tekinthetnek be, és az adatokat nem hozzák nyilvánosságra. A bizottság döntése ellen a Kúriánál lehet fellebbezni, és ha a folyamat végén is hibát találnak, az NVB megszüntetheti az EP-képviselő megbízatását.

A kormánypárti képviselők azzal indokolták a módosítást, hogy „a brüsszeli átláthatósági mechanizmusok nem nyújtanak megfelelő garanciát a közélet tisztaságának megteremtéséhez”. Hangsúlyozták, hogy „a közbizalom helyreállítása és megerősítése érdekében a tagállamoknak fokozott felelősségük van saját képviselőik elszámoltathatóságának biztosításában”, és kiemelték, hogy a magyar rendszer „a legszigorúbbak közé tartozik”.

Magyar Péter márciusban reagált a törvényjavaslatra. Azt írta:

„Bohócok vagytok, de a rosszabbik fajtából való. Nemcsak a saját vagyonnyilatkozatom lesz nyilvános, hanem a hozzátartozóimé is. Lehet követni! Toljuk le együtt a nadrágot miniszterelnök úr! Áll az alku?”

Emellett azt is elárulta, hogy egy kisebb és egy nagyobb lakása van, egy balatonhenyei üres telke, körülbelül 90 millió forint lakáshitele és ennél valamivel több megtakarítása. Tulajdonosa továbbá „egy minimális hasznot nyújtó” cégnek, egy 7 éves Volvónak, egy pianínónak és öt festménynek.

A Tisza Párt elnöke Orbán Viktornak is üzent:

„Máskor legyél már elég bátor, és ne ilyen bonyolult címet adj a törvényjavaslatnak! Elég lenne annyi, hogy »Szabaduljunk meg Magyar Pétertől, mert rettegünk« törvény. Vagy »itt már nem csak a lé, hanem a lét a tét« törvény”.

Korábban Vogel Evelin, Magyar Péter volt barátnője egy titokban készült hangfelvételen azt állította, hogy Magyar 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit olyan tőzsdei információk alapján szerzett, amelyekhez nem lett volna szabad hozzáférnie. Ezt követően az Index februárban arról írt, hogy Magyar 2023. július 21-én, pénteken, a tőzsdezárás előtti órákban eladta az összes részvényét, majd több tízmillió forint értékben vásárolt részvényeket Mészáros Lőrinc cégétől, az Opus Global Nyrt.-től. A tőzsdezárás után ezek értéke hirtelen megemelkedett, így hétfőn már magasabb áron adhatta el őket, és jelentős haszonra tett szert.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: