„Elvárjuk a munkánkhoz méltó társadalmi elismerést” - Kásler Miklós lemondását követelték az egészségügyi dolgozók tüntetésén
Szombaton délelőtt gyűltek össze az egészségügyben dolgozók a Hősök terén. A tüntetésen részt vevők jó része fehér ruhában és fehér - környezetbarát - lufival érkezett. Számtalan szakmai szervezet is megjelent az ápolóktól a mentősökig, a gyógytornászoktól a szociális munkásokig képviselik a dolgozókat. Együttérzésük jeleként a pedagógusok szakszervezete is jelezte, hogy ott lesz a demonstráción.
VIDEÓ: A tüntetésről
Ma is forróság lesz, olyan, mint mikor szkafander alatt dolgoztak, ápoltak - mondta az első felszólaló, Balogh Zoltán a szakdolgozói kamara nevében. Elmondta, hogy
A kamara azonnal tiltakozott, mert súlyos méltánytalanságokat tapasztaltak. Hiába kérték, hogy ne írja alá a kormány a törvényt a járvány közepén, nem hallgatták meg őket. Akkor tüntetni nem tudtak, hiszen a covid-helyzet miatt több ezer embert kellett ellátni, miközben egészségügyi dolgozókat is elveszítettek a betegség miatt.


- hangsúlyozta a szakdolgozói kamara elnöke.
A problémákat eddig nem akarták nagy tömeg előtt elmondani, de nem hallgatták meg őket, sőt, amire válaszoltak, azt is elutasították. Ezért most nyilvánosságra hozzák a gondjaikat, hiszen sokan csak kényszerből írták alá a szerződéseket - mondta.




Az új szolgálati jogviszony az orvosoknak plusz pénzt jelentett, miközben az ápolóknak, szakdolgozóknak megnőtt a terhelése, ők nem kaptak hasonlóan jelentős béremelést. Ezzel pedig tovább nőtt a feszültség és a szakadék közöttük.
A demonstrációra meghívták Pintér Sándor belügyminisztert és Kásler Miklós emberi erőforrás minisztert is, de ők nem jelentek meg, csak egy levelet küldtek. Pintér üzenetében arról írt, hogy nem tartja indokoltnak a megjelenését a nagygyűlésen, "figyelemmel a Belügyminisztérium hatáskörére". Kásler pedig azt emelte ki, hogy továbbra is számít a kamara véleményére, ahogy a többi érdekvédelmi szervezetére is.
Balogh megköszönte az egészségügyben dolgozók áldozatos munkáját is.



Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke azt hangsúlyozta felszólalásakor, hogy az ápolókra ugyanolyan nagy szükség van az egészségügyben, mint az orvosokra, és csak együtt tudnak eredményesek lenni, gyógyítani.
- emelte ki.
Üveges Péterné, a Magyar Szakdolgozói Kamara fekvőbeteg ellátási alelnöke azt mondta, 8–11 ezer ápoló hiányzik a betegellátásból. Kijelentette, "Miniszterelnök úr, a munkát mi elvégeztük", utalva arra, hogy a járvány idején mindent megtettek a betegekért.
- mondta.
A demonstráción még számos egészségügyi dolgozó és tisztségviselő felszólalt. A beszédek után a résztvevők csendes főhajtással emlékeztek meg a járványban elhunyt kollégáikról.