Ők azok a világsztárok, akiknek nem kellett a királynő kitüntetése
Először 2012-ben hozta nyilvánosságra a brit kormány kabinetirodája azoknak a nevét, akik 1951 és 1999 között nem fogadták el az uralkodó születésnapja és az újév alkalmából felajánlott kitüntetéseket. Azon a listán 277 név szerepelt. Azóta a hírességek között divat lett el is dicsekedni a királynői kegy elhárításával.

A jelölteket egyébként éppen az említett hivatal kérdezi meg előzetesen, hogy óhajtják-e a kitüntetést, és így lehetőségük nyílik arra is, hogy a nyilvánosság kizárásával mondjanak nemet. Ezzel együtt jó néhányan nem csináltak titkot döntésükből és meg is indokolták. Őket idézte a Mirror.
David Bowie például kerek-perec kijelentette: „Nem ezért dolgoztam egész életemben.” Ami pedig barátját, az immár Sir Mick Jaggert illeti, róla diplomatikusan úgy nyilatkozott: „Ez az ő döntése.”
A jamaikai származású Benjamin Zephaniah költő azon akadt ki, hogy a „Brit Birodalom Tisztje” (OBE) címet akarták neki adományozni. „Ha meghallom ezt a szót: birodalom, rögtön dühös leszek. Engem a rabszolgaságra, több ezer éves brutalitásra emlékeztet.”
Stephen Hawkingnak a 90-es évek végén kínálták fel a lovagi címet. Ő azonban arra hivatkozva nem kért belőle, hogy az ilyenek helyett a kormány inkább többet áldozzon a tudományos kutatásokra.
Mintha a Waczak szálló Basilje szólalt volna meg John Cleese-ből, amikor 1996-ban a birodalmi kitüntetés parancsnoki fokozatát lebegtették meg előtte. „Ezek hülyék” – mondta a Monty Python alapító tagja. Három évvel később a Liberális Demokrata Párt vezetője, Paddy Ashdown azt indítványozta, hogy Cleese „főrend” legyen, szintén nem ment a szomszédba egy sajátos válaszért: „Túl sokba kerülne nekem télen Angliában maradni, hogy bejárjak a Lordok Házába.”

Különleges a Beatles esete: 1965-ben valamennyien megkapták a birodalmi érdemrend alsó fokozatát (MBE), de John Lennon 1969-ben a fajgyűlölő Rhodesiának és az amerikaiak vietnami háborújában nyújtott brit támogatás miatt visszaküldte a magáét. 1996-ban Paul McCartney-t lovaggá ütötték (Sir), 2000-ben George Harrisonnak felajánlották az OBE-t, de állítólag megsértődött azon, hogy Macca munkásságát évekkel korábban és magasabb kitüntetéssel ismerték el. 2018 óta már Ringo Starr is „Sir”- nek nevezheti magát.
Danny Boyle filmrendező, akit a 2012-es londoni olimpia nyitóünnepségéért akartak kitüntetni, szerénységből mondott le a kitüntetésről, mert úgy vélte: nem az ő érdeme, hanem több ezer ember kemény munkája, hogy a százmilliók által látott sportünnepség felejthetetlen lett.

A régebbi időkben is akadtak hírességek, akik „kikosarazták” a királynői kegyeket. Graham Greene 1956-ban, Aldous Huxley, a Szép új világ írója 1959-ben nem fogadta el a lovagi címet, Roald Dahl, a Meghökkentő mesék szerzője 1986-ban nem lett OBE. Trevor Howardnak, a Lázadás a Bounty-n kapitányának 1982-ben a CBE sem kellett.
Akadtak olyanok is, akik először elutasították, aztán végül mégis beadták a derekukat. Ilyen volt Alfred Hitchcock, aki 1962-ben nem lett CBE, de halála előtt lovaggá ütötték. Ugyanezt a kitüntetést hárította el Lucian Freud festőművész, de azért ő legalább elkészítette a királynő portréját.