Életveszélyes lett a lébényi erdő, sorra pusztulnak a kőrisek - így próbálják megmenteni őket
A Fertő-Hansági Nemzeti Park megpróbálja megmenteni a pusztulástól a lébényi kőriserdőt, amire nemrég a település polgármestere, Kovács Gábor azt mondta: életveszélyes. A védett területen ugyanis gyökerestől dőlnek ki a többmázsás, beteg kőrisek, írja az Index.
A lébényi erdő problémája nem egyedi:
egy gombás fertőzés sorra pusztítja a kőriseket, emiatt akár pár éven belül teljesen el is tűnhet ez a fafajta Magyarországról, sőt, akár Európából, hasonlóan a szilfához.
A helyi önkormányzat évek óta próbálta megoldani a problémát, de mivel a városnak nincs jogosultsága erdőgazdálkodásra, nem tudtak sokat tenni. Kovács Gábor polgármester szerint az lenne a legjobb megoldás, ha a védett tanösvényt és a még egészséges egyedeket megmentenék azzal, hogy a szezonon kívüli időben kivágnák és elvinnék a fertőzött fákat.
A kőriseket pusztító gombás betegség legalább 8-10 éve tizedeli a fákat (legalábbis ekkor figyeltek fel rá a helyiek), azóta pedig több mint a felük teljesen elpusztult.
A Fertő-Hansági Nemzeti Park szakemberei azt mondják: a kőrist fenyegető hajtáspusztulás az egyik legújabb erdészeti probléma Magyarországon.
Az egyetlen megoldást az ellenálló egyedek védelmében, nemesítésében látják.
A hajtáspusztulást egy olyan gombafaj okozza, ami tápanyagszállítási zavarokat idéz elő a növényben. Először a levelek barnulnak meg és száradnak el, majd az ágak, a törzs és a gyökerek is, míg végül bekövetkezik a teljes száradás. A beteg fákban megjelennek a másodlagos károsítók, korhadéklakók, így azok rövid időn belül teljesen elpusztulnak és kidőlnek.
A Fertő-Hanság Nemzeti Park igazgatónője, Kulcsárné Roth Matthaea azt mondta:
a tervek szerint az erdő rehabilitációja ősszel elkezdődhet.