Rogán Antal döntheti el, hogyan legyenek kiplakátolva az árrésstopos termékek a boltokban
Ahogy arról kedden beszámoltunk: Orbán Viktor bejelentette, hogy harminc termék esetében az árrés nem haladhatja meg a 10 százalékot, ezért árrésstopot vezetnek be. A döntésre azután került sor, hogy februárban is folytatódott az infláció, és az élelmiszerek ára tovább emelkedett.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a fogyasztói árak februárban 0,8 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, míg az élelmiszerek átlagosan 1,2 százalékkal drágultak. A legnagyobb áremelkedést az étolaj (5,4%), a kávé (5,2%), a margarin (4,4%), az idényáras élelmiszerek (3,8%) és a kenyér (3,3%) esetében mérték. A kormány szerint a kereskedők nem tettek megfelelő ajánlatokat, ezért léptek közbe.
A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a kereskedők kötelesek tájékoztatni a vásárlókat az új szabályokról.
A szabályok megsértése esetén egymillió forintos bírság is kiszabható.
A rendelet szigorú büntetéseket tartalmaz az előírások be nem tartása esetére. Ha egy termékkategóriában az árrés túllépi az előírt szintet, 5 millió forintos bírságot szabhatnak ki. A saját márkás termékek arányának eltérése esetén 500 ezer és 2 millió forint közötti büntetés is kiszabható attól függően, hogy mekkora az eltérés.
A kereskedőknek biztosítaniuk kell, hogy a szabályozott termékek folyamatosan elérhetőek legyenek. Amennyiben a készlethiány meghaladja a 10 százalékot, 500 ezer forintos bírság jár, 10 és 50 százalék közötti hiány esetén egymillió forintos bírság szabható ki, 50 százalék felett pedig kétmillió forintos büntetés lép életbe. A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzései alapján súlyos jogsértés esetén akár a bolt működését is felfüggeszthetik egy napra vagy legfeljebb fél évre.
(via Index)