Elbocsátások jöhetnek a kisebb boltokban az árréskorlátozás miatt
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány március 17-től harminc alapvető élelmiszer árrését maximálja, hogy mérsékelje az árak emelkedését. Az új szabályozás szerint ezeknél a termékeknél az árrés nem lehet magasabb sem a boltok januári árrésénél, sem a 10 százaléknál. A kisebb üzletek közül azok mentesülnek az intézkedés alól, amelyek éves árbevétele nem haladja meg az egymilliárd forintot – ezt korábban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte.
A nagy áruházláncok számára az új előírások kevésbé jelentenek gondot, mivel a szabályozott termékkörből származó esetleges veszteséget más termékek árrésének növelésével ellensúlyozhatják. „Ezekben a boltokban szinte észrevétlenül lehet például a papírzsebkendő, wc-papír, konzervek, kávé, üdítő árát emelni” – mondta egy neve elhallgatását kérő szakértő a Népszavának.
A kisebb, vidéki boltok számára viszont komoly kihívást jelenthet az árréskorlátozás, mivel ezek az üzletek sok esetben a most szabályozott termékek magasabb árrésére támaszkodtak. A szakértő szerint, ha nem tudják más módon pótolni a kieső bevételt, akkor akár elbocsátásokra is sor kerülhet.
– mondta.
A jogszabály május 31-ig marad érvényben, de bármikor meghosszabbítható. Az intézkedés célja az infláció csökkentése, miután a KSH adatai szerint februárban az élelmiszerárak 7,1 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az online kasszák és az Árfigyelő rendszere alapján az élelmiszerárak növekedése március elején már elérte a 9-10 százalékot.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanakkor a csütörtöki kormányinfón már belengette a lehetőségét annak, hogy ha nem lesznek sikeresek az árak letörésére vonatkozó kísérletek, akár durvább beavatkozással is élhetnek.