El kéne venni a gyerekek telefonját, de hogyan? – Egy héttel az új tanév előtt még mindig tanácstalanok az iskolák
Egy héttel az új tanév indulása előtt sok iskolában még mindig nem tudják, hogyan tudnának megfelelni a mobil- és okostelefonok használatát korlátozó friss kormányrendeletnek – derül ki a Népszava cikkéből. Egy budapesti általános iskola igazgatója például azt nyilatkozta, eddig semmilyen tájékoztatást nem kaptak a tankerületi központtól:
– fogalmazott az iskolaigazgató. Úgy látja, „minden rájuk van hagyva”, vagyis a tantestületnek kell majd kitalálnia a tanévkezdő értekezleten, hogyan fogják elvenni, őrizni és visszaadni a gyerekek telefonjait.
Egy másik iskolát is elért a lap, a vezetés ott a tankerületi központhoz fordult válaszokért – mint írják, hiába. Arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan őrizhetnék biztonságosan a telefonokat, vagy ha baj történik, hogyan adminisztrálják azt, kié a felelősség.
Van olyan iskola is, ahol azt tervezik, az aulában állítanak fel zárható szekrényeket, az alsós tagozatokon pedig az osztályok saját tantermeiben. Az első tanórákat tartó pedagógusokra bíznák azt, hogy vegyék el a telefonokat, amiket az utolsó órák tanárai adnának vissza. Csakhogy a megvalósításhoz az is kell, hogy az elképzeléseket véleményezzék a diákönkormányzatok – amire szeptember előtt aligha kerül sor, noha a kormány rendelete már érvényes.
Az kormány augusztus elején döntött arról, hogy szeptembertől „használatukban korlátozott tárgyaknak” minősülnek az iskolákban a telefonok is: ezeket minden tanítási nap elején le kell adniuk a diákoknak, és csak a nap végén kaphatják őket vissza. Használni csak oktatási célokra lehet az eszközöket, de ezt külön kell engedélyezniük a pedagógusoknak vagy az igazgatóknak, a használat célját és időtartamát pedig adminisztrálni kell.
A tankerületi központok felügyeletét ellátó Klebelsberg Központ nem válaszolt a Népszava megkeresésére.