Éjfélkor leállhat az egyetlen szerb olajfinomító, emiatt Magyarországon is drágább lehet az üzemanyag
Szerbia péntektől elveszítheti az olajimportját, mert nem sikerült megállapodnia az Egyesült Államokkal az ország egyetlen olajfinomítóját érintő szankciók ügyében – erről Aleksandar Vučić szerb elnök beszélt a Financial Times-nak adott interjúban, amelyről a Reuters számolt be.
A szerbiai NIS olajfinomító többségi tulajdonosa az orosz Gazprom Neft és a Gazprom, az Egyesült Államok pedig szankciókat vezetett be az orosz olajipari vállalatok ellen. Az amerikai pénzügyminisztériumhoz tartozó OFAC január 10-én rendelte el ezeket az intézkedéseket, és 45 napot adott a Gazprom Neftnek arra, hogy kiszálljon a NIS tulajdonosi köréből. Ezt követően február 27-én még további 30 nap haladékot is adtak, de ez az időszak csütörtök éjfélkor lejár.
Vučić szerint nincs sok esély arra, hogy az utolsó pillanatban mégis sikerülne megállapodást kötni.
– mondta a szerb elnök Belgrádban.
A szerbiai NIS az ország egyetlen olajfinomítója, éves kapacitása 4,8 millió tonna. Ez a létesítmény látja el Szerbia jelentős részét üzemanyaggal, ezért stratégiai fontosságú.
Annak érdekében, hogy megfeleljenek az amerikai szankcióknak, február 26-án a Gazprom Neft átruházta mintegy 5,15%-os részesedését a Gazpromra. Ennek köszönhetően a Gazprom Neft már nem rendelkezik abszolút többséggel a NIS-ben: jelenleg 44,85%-os a részesedése, míg a Gazpromé 11,3%. A szerb állam továbbra is 29,87%-ot birtokol, a többi részvény kisebb befektetőké.
A NIS a szükséges nyersolaj 80%-át a horvát Janaf csővezetékén keresztül importálja, a maradékot Szerbián belüli kitermelésből fedezi. 2024 elején megállapodás született 10 millió tonna nyersolaj szállításáról 2026 végéig.
Ante Šušnjar, Horvátország gazdasági minisztere a hónap elején azt nyilatkozta, hogy a Janaf akár meg is vásárolhatja az orosz tulajdonrészt a szerbiai finomítóban.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban úgy fogalmazott, hogy a szerbiai olajfinomító kiesése az egész térségre hatással lenne, és áremelkedést okozhat.
„Ha a szerbiai finomítói kapacitást kizárják a teljes regionális kapacitásból, akkor problémák lesznek a regionális olajpiacon. Ha a szerbiai finomító nem tudja feldolgozni a nyersolajat, akkor a benzint máshonnan kell beszállítani, és ez
– mondta Szijjártó február közepén a szerb köztelevíziónak adott interjújában.
(via Portfolio)