A Rovatból

Együtt tüntetett az ellenzék: demokráciát és kiszámítható jövőt követelnek 12 pontjukban

Több politikus, civil aktivista és diák is felszólalt a Szabad sajtó útján.


Az ellenzék közös tüntetést szervezett március 15-ére a Szabad sajtó útján, ahol számos fellépő szólalt fel vagy adott elő valamit a színpadon.

Az esemény a Himnusszal indult, majd Petőfi Sándor Kutyák dala című verse is elhangzott Fodor Tamás színművész előadásában.

Az első felszólaló Deák Dániel egyetemi tanár és civil aktivista volt, aki "Elmúlt 30 év" címmel tartott kisebb előadást március 15-ről. Arra hívta fel a figyelmet, hogy szükség van egy új társadalmi szerződésre, amihez bátor polgárok civil politizása kell.

Utána Molnár Péter slammer lépett színpadra, aki egyébként amellett, hogy Európa-bajnok a slam poetryben, egykori Fidesz-alapító tag is. A műfajt inkább a fiatalok kedvelik, így a főként idősekből álló tömeg kevésbé tudott a gyors szavalással azonosulni.

A következő felszólaló Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének pécsi ügyvivője volt, aki szerint a túlóratörvény lendületet adott a szakszervezetek feléledéséhez.

„Sztrájkot, bérharcot, eredményesen jelen pillanatban Magyarországon csak a versenyszférában lehet tartani”

- jelentette ki, hozzátéve, hogy a PDSZ folytatja a küzdelmet és valódi sztrájkra készülnek, május elsején pedig tüntetni akarnak.

Ezután Káposznyák István, A Szolidaritás Mozgalom elnöke következett, aki beszédében emlékezetett arra, hogy több nemzet küzdött egyszerre a magyar szabadságért, ami jelenleg veszélyben van, mert „azok, akik keresztény Magyarországról beszélnek, vallásos köntösbe bújva lopnak és hazudnak”. Szerinte 1848 üzenete az, hogy csak összefogással lehet az elnyomókat legyőzni.

"A Szolidaritás sosem adja fel, "küzdeni fogok a magyar szabadságért, a tisztességes közéletért, a törvény előtti egyenlőségért"

- mondta.

Fehér Tibor, a Város Mindenkié (AVM) aktivistája azt emelte ki beszédében, hogy jelenleg is lakhatási krízis van az országban, ami nemcsak a hajléktalanokat érinti. Kevés a szociális szolgáltatás, magasak az albérleti árak és kisgyermekes családokat lakoltatnak ki a tartozásaik miatt. Szerinte az "a minimum minimuma", hogy utóbbit az elhelyezés megoldása nélkül le lehessen megtenni. Ennek érdekében a Város Mindenkié egy újabb törvénymodósítást kezdeményez, amire választ várnak.

Utána Sipos Ferenc Norbert egyetemista lépett színpadra, aki a fiatalabb generációkat képviselte az eseményen a műsorvezető szerint. Szerinte viszont a fiatalokat elengedték, ezért ők már egy "elveszett generáció". Mint mondta, a kormányok eddig nem foglalkoztak eléggé a fiatalokkal, ezért most "a jövőnk egy kiló krumplit vagy egy fél disznót ér".

„Elegünk van abból, hogy a fiatalokat használják fel arra, hogy az elmúlt 30 év hibás politikáját dicsőítsék. Mi nem az elmúlt 30 évet építjük tovább, hanem változást követelünk"

- mondta, majd hozzátette, hogy "az elmúlt 30 évet elsöpörjük".

Ezután a diákok beolvasták a fiatalok és az ellenzék 12 pontját.

Ezek a következők:

1. Demokráciát és jogállamot!

2. Pártatlan közmédiát, a propagandamédia állami finanszírozásának beszüntetését!

3. Független ügyészséget és bíróságokat!

4. A közvagyon gondos és jogszerű kezelését, a korrupt közszereplők felelősségre vonását!

5. Igazságos közteherviselést, a szélsőséges jövedelmi különbségek felszámolását!

6. A tudomány, a kultúra, az oktatás szabadságát és támogatását, minőségi oktatást az egész országban!

7. Méltányos bérezést és munkakörülményeket, a munkavállalói jogok kiszélesítését és érvényesítését!

8. Széleskörű társadalmi egyeztetést az érintettekkel, valamint a szakmai, érdekvédelmi és civil szervezetekkel!

9. Színvonalas egészségügyi ellátást mindenkinek!

10. Létbiztonságot, lakhatást mindenkinek, és kiszámítható jövőt!

11. A klímaválsággal szembeni hatékony fellépést, természeti értékeink megőrzését és a környezetünk védelmét!

12. Nemzetünk és az Európai Unió értékei melletti kiállást!

Ezután Lakatos Béla roma közéleti személyiség mondott beszédet, aki hangsúlyozta, hogy "mi, cigány emberek mindig vállvetve harcoltunk a magyarsággal", pedig szerinte a romák minden háborúban "vérükkel váltották meg magyarságukat". Ezután

felszólított mindenkit, hogy ne nevezzenek egy cigányt se migránsnak.

Az első politikai felszólaló Márki-Zay Péter volt, aki visszaemlékezett arra, hogy „egy évvel ezelőtt Hódmezővásárhelyen a szeretet hatalma legyőzte a hatalom szeretetét”, majd felidézte azt is, hogy már 1948-ban is számos szellemi, politikai irányzat feszült egymásnak, mégis képesek voltak együtt a közös ügyért harcolni. Szerinte

az ország a tavaly áprilisi választás után elveszett, azonban hozzátette, hogy "de mára létrejött valami, amitől a hatalom retteg, a mostani színpadon valamennyi ellenzéki párt képviselője megjelenik, létrejött a nemzeti egység".

Bár Márki-Zay örül, hogy több városban és budapesti kerületben megállapodtak egymással az ellenzéki képviselők, mégis sajnálja, hogy az európai parlamenti választáson nem lesz közös ellenzéki lista. A voksolással kapcsolatban hangsúlyozta: "Mindenkinek el kell menni szavazni!"

Utána Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége, a Demokratikus Koalíció EP-listavezetője szólalt fel a tüntetésen. Szerinte az ellenzéknek nem Orbán Viktor leváltása a célja, ez csak egy eszköz arra, hogy élhető Magyarországot hozzanak létre. Hangsúlyozta, hogy szerinte lázadni kell, "nem lehet alku az önkényuralommal": „Aki ma hazafi, az lázad a Fidesz kormánya ellen.”

A következő színpadra lépő Hadházy Ákos volt, aki arról beszélt, hogy "sok beszéd helyett sok munkára van szükség" ahhoz, hogy Magyarországon jólét és szabadság legyen. Szerinte

„szánalmas balf.szok vagyunk, ha hagyjuk, hogy igaztalanul gyalázzanak bennünket az adófizetők pénzéből.”

Utána Jakab Péter, a Jobbik szóvivője azzal kezdte beszédét, hogy március 15-e Orbán Viktor bukásának ünnepe". A politikus azt mondta, rossz híre van a miniszterelnöknek, mert

nemzeti egység születik, ugyanis most az ellenzéki pártok képviselő egy színpadra álltak. Szerinte bár nem mindenben ért egyet a többi felszólalóval, de a nemzetért össze kell fogniuk, mert "egy elmebeteg" foglyul ejtette.

Őt követte Turcsán Szabolcs, az LMP alapító tagja, aki beszédében azt emelte ki, hogy az ellenzéki pártoknak egymást erősítve kell növekedni, de a klímavédelem fontosságát is hangsúlyozta. Szerinte a kormány ellensége a zöld politikának, ezért

a Fideszt le kell váltatni, hogy fenntartható és élhető Magyarország születhessen.

Az LMP ennek érdekében döntött úgy, hogy szövetséget köt a többi ellenzéki párttal a Fidesz ellen.

Ezután Bősz Anett, a Liberálisok alapító tagja szólalt fel, aki szerint ma ugyanazokért ugyanazokért a célokért küzdünk, mint 1848-ban Petőfiék, mert nincs sajtószabadság, törvény előtti egyenlőség és felelős kormány.

"Követeljük a jogállamot, a jogegyenlőséget a demokráciát"

- mondta, majd hozzátette azt is, hogy az ünnepet és az országot is vissza kell venni a Fidesztől.

Az MSZP képviseletében Kálló Dániel mondott beszédet, aki először felsorolta a márciusi ifjakat, akik szerinte olyan "fiatalok, akik mertek politizálni, hiába volt veszélyes. Megtették magukért, a nemzetért és a jövőért". Szerinte a fiatalok ma nemcsak azért hagyják el Magyarországot, mert máshol jobb az oktatás vagy a munkalehetőséget, hanem mert "nem lelik honukat a hazában".

Bejelentette azt is, hogy 19 évesen, az MSZP színeiben, de párton kívüli tagként indul az európai parlamenti választáson - így ő lehet a valaha volt legfiatalabb EP-képviselőjelölt.

Utolsó előtti felszólalóként Donáth Anna, a Momentum alelnöke állt színpadra, aki azt emelte ki, hogy 1848-ban együtt mozdult Magyarország és Európa, és akkor mindenki együtt tudott cselekedni, mert voltak közös ügyeik és céljaik. Szerinte most is ezt kellene tennie a magyaroknak, akiket csak úgy lehet egységesen összekovácsolni, hogy meghatározzuk a közös értékeinket.

Végül Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője mondott beszédet. Hangsúlyozta, hogy amikor a márciusi ifjak a Nyugat felé tekintettek, nem lettek hazaárulók, mert tudták, hogy a magyarság megmaradását a friss, előremutató eszmék szolgálják, mint a szabadság és az egyenlőség.

Szerinte most is harcolni kell Magyarország függetlenségéért, hogy ne "egy Moszkvától függő, köpcös kis bábhelytartó" irányítása alatt éljünk.

A közös ellenzéki tüntetést élőben közvetítettük:

Szeretlek Magyarország

ÉLŐ: Közös ellenzéki tüntetés a Szabad sajtó útján

Szeretlek Magyarország

ÉLŐ: Közös ellenzéki tüntetés a Szabad sajtó útján


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
Gyárfás Tamás: Portik 30 milliót kapott, hogy engem tegyen meg bűnbaknak
Portik Tamás börtönből írt nyilatkozatában állította, hogy Princz Gábor kérte fel erre. Gyárfás új bizonyítékokat adott be a másodfokú eljárásban.


Gyárfás Tamás a Blikknek adott interjúban beszélt arról, hogy Portik Tamás írásos nyilatkozatot tett a börtönben. Ebben az áll, hogy Princz Gábor, a Postabank egykori vezetője 30 millió forintot adott neki azért, hogy a Fenyő-gyilkosság ügyében Gyárfásra terelje a gyanút. Gyárfás szerint Portik ezzel valójában segített neki, hiszen ő soha nem bízta meg semmivel.

A másodfokú bírósági tárgyalás előtt Gyárfás ügyvédje, Zamecsnik Péter két új bizonyítékot is benyújtott.

Egy önként jelentkező tanú közjegyző előtt mondta el, hogy tudomása szerint Portik pénzt kapott Princztől, hogy Gyárfást hozza nehéz helyzetbe.

Gyárfás megerősítette, hogy erről Portik is tudott, és ezért készítette el az írásos vallomását.

Gyárfás visszaemlékezett arra is, hogy 2017 szeptemberében egy férfi ötoldalas dokumentumot adott át neki, amely Portikkal folytatott beszélgetéseiből tartalmazott idézeteket. A férfi azt mondta, hogy „helyesen cselekedjen, mert különben katasztrófa lesz”. Gyárfás ezt követően nem fogadta el az anyagot, hanem a rendőrséghez fordult. A Nemzeti Nyomozó Iroda tanúként hallgatta ki, és fényképről felismerte a férfit, akit később K. Imrich néven azonosítottak. A férfit a felesége is felismerte, amikor üvegfal mögött sorakoztatták fel több más emberrel együtt.

A történetbe később Sz. József is bekerült, aki korábban egy másik gyilkossági ügy, a Gyüre-ügy egyik tanújaként szerepelt. Sz. József azt vallotta, hogy 1997 végén Portik általa üzent Gyárfásnak, valamint azt is, hogy ő adta át a később említett ötoldalas dokumentumot. A bíróságon azonban kiderült, hogy a dokumentum szerkesztője erről ott hallott először. Gyárfás megkérdezte Sz. Józsefet, hogy hány oldalt adott át neki, mire a tanú azt felelte, hogy egyet, miközben Gyárfás szerint ez az anyag ötoldalas volt. Sz. József három idézetet említett, miközben a dokumentumban valójában ötven szerepelt. A tárgyaláson Sz. József engedélyezte, hogy az arcát a monitoron megnézzék. Gyárfás szerint a férfi nem hasonlított K. Imrichre, akit ő és a felesége korábban azonosítottak.

Az ítélet viszont így fogalmazott: „Annak nem volt jelentősége, hogy a IV. számú tanút Gyárfás Tamás vádlott és a felesége sem azonosította azzal a személlyel, aki később 2017-ben az üzenetet vitte, hanem K. Imrichet választották ki a felismertetésre bemutatáson.”

Gyárfás úgy véli, Sz. József vádalkut kötött.

Az ügyével párhuzamosan zajló Gyüre-ügyben Sz. József bűntársa 12 év fegyházat kapott, ő viszont csak felfüggesztett börtönbüntetést. A zárt tárgyaláson csak a hangja hallatszott, arcát nem mutatták meg.

A Friderikusz Sándornak adott interjúban két hangfelvétel is elhangzott, ezekről is beszélt. Az egyik 2004. február 7-én készült, amelyben Portik azt mondja: „Én mutattam és kérdeztem tőled, hogy mi legyen az emberrel? Szétbasszuk? Erre te mondtad, hogy igen…” Gyárfás ezzel kapcsolatban azt mondta: „A lényeget emeltem ki. Tehát Portik kérdezi tőlem, hogy „Szétbasszuk?” és erre helyettem Portik válaszol „Igen”-nel.”

A második felvétel 2004. április 20-án készült, és egy 1996-os kaposvári áfaügyhöz kapcsolódik. Gyárfás szerint Portik akkor azt állította, hogy kapcsolatai révén segíteni tud. Később viszont jelezte, hogy Kaposvárott nincs ismerőse, majd az ujjai összedörzsölésével utalt arra, hogy pénzzel bármit el lehet intézni. A felvételen ez így hangzott: „Majdan eljöttél legközelebb, és azt mondtad, hogy ö, ha ezt úgy oldjuk meg, hogy. És így csináltál, az öö, az is megoldás? Erre én széttártam a kezem, én nem tiltakoztam, de nem erősítettem és nem cáfoltam…”

Gyárfás hangsúlyozta, hogy Portik soha nem kapott tőle pénzt, és tőle függetlenül szüntették meg az ellene szóló gyanúsítást. Az ítélet ezzel kapcsolatban így fogalmazott: „Az egyik találkozás során Portik Tamás vádlott azon a sértett megölését jelentő kérdését, hogy a sértettet „szétbasszuk-e” és egy ismeretlen, de ugyancsak a sértett megölését jelentő kézmozdulatát Gyárfás Tamás vádlott megértette, és a sértett megölésébe akként egyezett bele, hogy széttárta a kezét és rábólintott.”

Gyárfás szerint a két felvételrészletből a bíróság egy harmadik beszélgetést konstruált, holott szerinte ő nem a kérdés után tárta szét a kezét, hanem egy másik időpontban, más témáról beszélve.

Első fokon bűnsegédként 7 év fegyházbüntetést, másodfokon pedig felbujtóként 7 év börtönt kapott. Azt mondta, biztosak voltak abban, hogy legalább bizonyítottság hiányában felmentik. A védelem megvárja az ítélet írásos indoklását, hogy perújítást kérhessen. Arra a kérdésre, mire számít most, így válaszolt: „A legrosszabbra.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Francia felvarrós rendőr oszlatta a Momentumot – Egy társa letépte róla, mikor észrevette, hogy lefotózták
Gelencsér Ferenc készített képet a készenléti rendőrről. Az ORFK szerint nem a hatályos ruházati és öltözködési normának megfelelően viselte az egyenruháját a rendőr, ezért vizsgálat indult.


Gelencsér Ferenc, a Momentum országgyűlési képviselője szerdán egy fotót tett közzé a Facebook-oldalán. A képhez azt írta:

"2022-ben a vén kommancs, Kövér László nem engedélyezte, hogy a honvédelmi bizottság tagja legyek. Mikor megkérdeztük tőle, hogy mi ennek az oka, közölte hogy szerinte én egy francia kém vagyok. Ezt a messzemenő következtetést abból vonta le, hogy tanultam a Sciences Po-n.

Tegnap az egyik rendőr francia D.O.P.C. felvarróval az egyenruháján oszlatta a Momentum hídfoglalását. Amikor a társa észrevette, hogy fotózok, letépte róla."

A kép megjelenése után a Telex kérdéseket küldött az Országos Rendőr-főkapitányságnak. Válaszukban azt írták:

a felvételen szereplő készenléti rendőr nem a hatályos ruházati és öltözködési normának megfelelően viselte az egyenruháját, ezért az állományilletékes parancsnok belső vizsgálatot rendelt el.

A demonstrációt Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő és a Momentum szervezte kedd délutánra a budapesti Ferenciek terére. Az eredeti tervek szerint az Erzsébet hidat foglalták volna el, ám ezt a rendőrség és a Kúria megtiltotta. Indoklásuk szerint a forgalomra és mások jogaira, szabadságára aránytalan hatással lett volna a megmozdulás.

A tiltás után a demonstrálók egy rövid időre megpróbálták lezárni a Szabad sajtó utat, de a rendőrök visszaterelték őket a járdára. Ezt követően a tüntetők egy része, a Momentum vezetésével, elfoglalta a Szabadság hidat.

A rendőrség szerdán közölte: a keddi tüntetés során összesen 140 embert igazoltattak, 51 fő ellen pedig közlekedési szabálysértés miatt indítottak eljárást.

A Momentum frakcióvezetője, Bedő Dávid is megosztott egy képet:

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Azt hitte, hogy új autót vett, de véletlenül a saját ellopott Hondáját vásárolta vissza
Több apró jelből állt össze a kép a brit férfinak: karcolások, csomagolások, GPS-előzmények. A kulcs végül egyértelművé tette a helyzetet.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 23.



Néhány héttel azután, hogy ellopták Ewan Valentine autóját, egy különös véletlen folytán újra megvette ugyanazt a járművet – anélkül, hogy tudta volna, hogy a saját korábbi autóját vásárolja vissza, írja a LADbible.

A brit férfi egy este figyelmeztetést kapott az ajtókamerájától, hogy merül az akkumulátor, de úgy döntött, majd csak másnap foglalkozik vele. Reggel a párja ébresztette azzal, hogy eltűnt az autó. Ewan azonnal értesítette a rendőrséget és a biztosítóját is.

Pár héttel később keresni kezdett egy új autót, és talált is egy olyan példányt, amely szinte teljesen megegyezett az előzővel: ugyanaz a szín, évjárat és kipufogórendszer. „Mindkettő olyan 22 ezer font (kb. 10 millió forint - a szerk.) körül volt, ami furcsa, mert ennek sokkal kevesebb volt a kilométeróra-állása” – mondta.

Miközben az autóért utazott, gyanút fogott:

„Már útközben megfordult a fejemben, hogy ez pontosan ugyanaz az autó. Lehet, hogy ez az?”

Később több olyan részletet is talált, amelyek megerősítették a gyanúját. A csomagtartóban egy sátorcövek és néhány fenyőág volt – ezek korábban is benne voltak. A középkonzolban régi édességcsomagolásait is megtalálta, a navigációs rendszer pedig olyan helyeket listázott, ahol az elmúlt években járt. Telefonja automatikusan csatlakozott a kocsihoz Bluetooth-on.

„Azt gondoltam, le kell húzódnom. Ez őrület” – mondta. Később felismerte az autó karcolásait, és észrevette, hogy az egyik alvázszám hiányzik.

Egy rendőrrel együtt felkereste a Honda szervizét, ahol a technikus egyből kinyitotta az autót az eredeti kulccsal. „El is felejtettem, hogy az eredeti kulcsban volt egy hagyományos kulcs is. A Honda szerelője kivette a kulcsból, és egyből kinyitotta az ajtót. Rögtön mondta, hogy igen, ez a tiéd.”

„Olyan szürreális volt – ott álltunk egy rendőrrel és három Honda-szerelővel, és csak ráztuk a fejünket némán pár percig. Mert nyilvánvalóan még soha nem találkoztak hasonló esettel” – tette hozzá.

Bár Ewan saját ajtókamerája pont akkor nem működött, a szomszédja felvételein látszott, ahogy a tolvajok kevesebb mint két perc alatt bejutnak az autóba és elhajtanak vele. Úgy véli, ez a kulcs nélküli indítási rendszer miatt történhetett meg ilyen gyorsan.

Azt is elmondta, hogy a kereskedés, ahol a visszavásárolt autót megvette, szerinte megbízható, és nem tudtak arról, hogy lopott járművet adtak el. „A rendőrség és a Honda is azt mondta, hogy ez az egyik legprofibb munka, amit valaha láttak, ami egy kicsit meg is nyugtatott” – fogalmazott.

A biztosító egyelőre nem fizetett, de szerinte jó eséllyel visszakaphatja az autót. „Jogi szempontból valószínűleg elég jó helyzetben vagyok, mert ahhoz, hogy valamit eladj, birtokolnod kell – márpedig ők technikailag nem birtokolták.”

Instagram-bejegyzését ezzel a mondattal zárta: „Csak velem történhet ilyen, a francba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Rendszeresen driftelget egy luxusautó a városban, kiakadt a székesfehérvári polgármester
A közterület-felügyelet rögzítette az esetet. A tűzpiros Corvette korábban is feltűnt a városban hasonló manőverekkel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 23.



Székesfehérvár polgármestere Facebook-oldalán számolt be arról szerdán, hogy egy piros sportautó rendszeresen driftelget a városban, írja a Tények. Cser-Palkovics András szerint a nagy teljesítményű jármű lakott területen körözött hangosan, amit a közterület-felügyelők videón is rögzítettek.

„Közterület-felügyelő kollégáimnak tegnap este sikerült felvételeket készítenie egy nagy teljesítményű, nagy értékű és igen feltűnő sportautóról, amint lakott területen driftel”

– írta a polgármester.

A bejegyzés szerint nem ez volt az első alkalom, hogy a piros Corvette feltűnt a városban. „… ugyanezt az autót április 20-án, vasárnap éjjel a Gáz utcai körforgalomban is rögzítették a kamerák, szintén driftelés közben” – tette hozzá.

A városvezető kiemelte, hogy a közlekedés minden résztvevőjére figyelni kell, hiszen sokan élnek kis területen, különböző élethelyzetekből érkezve. „Kis helyen élünk sokan, gyerekekkel, idősekkel, kutyákkal, babakocsikkal, biciklisekkel, ezért viselkedésünkkel nem csak magunkért tartozunk felelősséggel. A biztonságra és a pihenés lehetőségére is oda kell figyelni” – hangsúlyozta.

A driftelő sportkocsiról több fotót is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk