Egy kiállítás, ahol mindenki részeg – a Mámor világában jártunk
A HAB Művészeti Központ új ingyenes kiállítása a Mámor világába repít el. A kiállított alkotások mindegyikén a bor, az alkohol és a bulizás művészi ábrázolása áll a középpontban, a reneszánsztól napjainkig. Magyarországon még soha nem rendeztek ilyen témájú tárlatot. A szivárványlépcsőiről híres központ különleges tematikus egységeken keresztül mutatja be a mulatozás örömeit és a mértéktelen fogyasztás árnyoldalait is.
Ha kíváncsi vagy, hogy festett Picasso, Munkácsy, Szinyei a mámorról, ezt a kiállítást mindenképp látnod kell! Mi már megnéztük a tárlatot, mutatjuk, mi vár rád.

A kiállítás első egysége a bejárat szintjén kapott helyet. Ebben a teremben olyan alkotásokat nézhettünk meg, amik Dionüszosz-Bakkhoszt, a bor és mulatság görög-római istenét jelenítik meg.
Mint láthattuk, a Bacchanália témája az idős Picassót, Szinyei-Merse Pált és a kortárs magyar művészeket is megihlette.


A szivárvány lépcső tetején várt minket a kiállítás folytatása, ahol az alkoholfogyasztás helyszíneinek és módjainak bemutatásával is találkozhattunk.
Láttunk kocsmabelsőket, családi ivászatokat, magányos bódulatot, és a részegség különböző fokozataival is találkoztunk.


Nekem személy szerint Rékassy Csaba részletgazdag Pálinkafőzdéje tetszett a legjobban, amit a delírium okozta látomások szürreális lényei népesítenek be.
Minél tovább néztük a rézmetszetet, annál több furcsa alakot vettünk észre rajta.


A harmadik egységben az alkoholtól megittasult mulatozókban ölt testet a szenvedélyes magyar virtus Munkácsy Mihály és Lotz Károly alkotásain is.


A kiállítás utolsó részében olyan műveket láthatunk, amelyek a képek meggyőző erejét használják fel, főleg plakátok formájában. Néhány ezek közül üzleti céllal népszerűsíti az alkoholfogyasztást, míg mások az alkoholellenes mozgalmak keretében a túlzott fogyasztás ellen érvelnek.

Ennek korai példája William Hogarth felkavaró képpárja, a Gin-köz nem alkoholellenes propaganda, hanem kifejezetten az importból származó, különösen gyorsan függőséget okozó párolt szeszek pusztító hatását mutatja be – szemben a hazai sörfogyasztás jótékony hatásaival, amit a Sör utca című képen ábrázol.


Ide kapcsolódnak azon plakátok legjobbjai, amelyeket a HAB alkotói ösztöndíjának támogatásával a Száraz november témában a METU növendékei készítettek.

A tárlaton a festmények és grafikák mellett Borsos Róbert sörösdobozokból formált látványos szobrait is megcsodálhattuk Illetve Szolnoki József helyspecifikus söröskorsó-installációját is láthattuk, amit a 25 éve lejárt, 150 éves sörkoccintási tilalom emlékére készített.


Ha megnézitek a kiállítást, mindenképp próbáljátok ki a Csók Bisztró fantasztikus bor- és süteménykínálatát is.
A kiállításhoz számos alkohollal kapcsolatos program kapcsolódik, többek közt borkóstolókon, borvacsorákon, koccintós tárlatvezetéseken, szakmai előadásokon és beszélgetéseken is részt vehettek.

Ahogy azonban a plakátok, úgy mi is szeretnénk felhívni a figyelmeteket a túlzott alkoholfogyasztás elkerülésére!

A kiállításon szereplő kortárs magyar alkotók között szerepel Balogh Kristóf, Bánki Ákos, Bukta Imre, Gaál József, Jásdi Juli, Kecső Endre, Kovács Olívia, Nyári István, Orosz István, Szöllősi Dóra és Ujházi Péter. A kiállítás kurátora Révész Emese.
A tárlatotingyenesen nézheted meg az Andrássy úti HAB-ban november 24-ig. Részletek a HAB honlapján.

