Ébredezik Putyin ellenzéke, a hatalom már meg is kezdte az üldözésüket Szentpéterváron
Az ukrajnai háború sikertelensége után lassan erősödik Putyin ellenzékének a hangja, írja a CNN. Egyre több ellenzéki politikus véli úgy, hogy az elmaradt gyors győzelem, Kijev ostromának csődje, az ukrán ellentámadások sikerei és a rengeteg elesett katona, valamint felhasznált hadifelszerelés haragot és elégedetlenséget váltott ki az emberekben.
Az orosz elnökhöz hasonlóan szentpétervári Dmitrij Paljuga követeli leghangosabban Putyin felelősségre vonását. A politikus a lapnak elmondta, hogy elsősorban azoknak a támogatását szeretnék elnyerni, akik korábban Putyin oldalán álltak, mostanra azonban úgy érzik, hogy elárulták őket. Azonban még úgy sem könnyű a Kreml kritizálása, hogy az elmúlt időszakban egyetlen sikert sem tudott felmutatni Moszkva az ukrajnai „különleges katonai művelet” során.
Korábban bérgyilkosok lőtték hátba Borisz Nyemcovot, akik elfogásuk után sem árulták el a megbízót. Ugyancsak börtönbe került az ukrajnai inváziót kritizáló író és politikus, Vlagyimir Kara-Murza.
Éppen ezért életbevágó, hogy az ellenzék új hangjai betartsák az összes törvényt. A megközelítést osztja Ksenia Thorstrom, szentpétervári képviselő is. A politikus szerint sok eszköz nincs a kezükben a hatalommal szemben még helyi szinten sem, ezért fordulnak a nyilvánossághoz. A Paljuga petícióját terjesztő Thorstrom már Finnországban tartózkodik, és azt mondja, hogy ha még a hazájában lenne, lényegesen jobban félne a következményektől, mint a NATO-tagságot kérelmező szomszédos országban.
Az ellenzéki politikusok pontosan tisztában vannak azzal, hogy Putyin a történtek ellenére is óriási támogatottságot élvez. Thorstrom példaként hozza fel saját édesanyját, aki mindent elhisz a Kreml ukrán nácikról szóló, nyugatellenes propagandájának, és egy olyan párhuzamos valóságban él, ahol „Putyin újra naggyá teszi Oroszországot”.
A szentpétervári politikus úgy véli, alig van esélye annak, hogy sikerrel járnak és Putyin távozik a hatalomból. Ennek ellenére fontosnak tartja, hogy hallassák a hangjukat. Véleménye szerint ő és társai is olyan kis porszemek csak a gépezetben, hogy hiába szólalnak fel az orosz elnök politikája ellen, jelentéktelenségük miatt kevés az esélye, hogy merénylet áldozatai legyenek.
Ennél valamivel nagyobb veszélyben Dmitrij Paljuga, aki egyelőre nem hagyta el az országot. A képviselőre már pénzbüntetést szabtak ki egy márciusban elfogadott törvény alapján, melynek értelmében a hatóságok lejáratásával vádolták meg. A Kreml véleménye szerint az elfogadható vita és az illegális kritika közötti határ „nagyon vékony”.
Thorstromhoz hasonlóan vélekedik akciójuk várható sikeréről Paljuga is. Ugyanakkor a szentpétervári politikus szerint már most elértek valamit, hiszen az állami Dumában is szóba került az ügyük. A képviselő ráadásul rengeteg támogató üzenetet kapott a nyilvánossághoz fordulása után, és csupán két gyűlölködő levél jutott el hozzá.