Donald Trump is részt vesz az abortuszellenes felvonuláson
Donald Trump amerikai elnök részt vesz a Menet az életért nevű, pénteki abortuszellenes meneten Washingtonban - jelentette be csütörtökre virradóra a Fehér Ház.
Az elnöki hivatal Twitter-fiókján közzétett közlemény szerint "Donald Trump elnök lesz a történelemben az első elnök, aki részt vesz a Menet az életért rendezvényen".
Trump a saját Twitter-oldalán is reagált.
"Találkozunk pénteken" - írta. "Több százezer életbarát amerikai hallatta a hangját a hónapban. Mi vagyunk az a nemzedék, amelyik az élet barátja. Köszönet a menetért".
See you on Friday...Big Crowd! https://t.co/MFyWLG4HFZ
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 22, 2020
Az abortuszellenes megmozdulás szervezője, Jeanne Mancini közleményben köszönte meg az elnöki részvételt. "Mély megtiszteltetésnek érezzük, hogy fogadhatjuk Trump elnököt a 47-ik Menet az életért rendezvényünkön" - írta. A közleményben hangsúlyozta azt is, hogy eddigi intézkedéseivel a Trump-kormányzat "az élet állandó védelmezőjeként" lépett fel, utalva életbarát bírák jelölésére vagy az abortuszok állami finanszírozásának visszafogására.
A Menet az életért megmozdulást évente rendezik meg, január végén, emlékezve az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság 1973. január 22-én hozott, úgynevezett Roe/Wade döntésére, amely kimondta az abortuszhoz való jogot az Egyesült Államok valamennyi tagállamára érvényesen.
Tavaly több amerikai tagállamban az abortusz szigorítását előíró törvényt szavaztak meg. A Missouriban május 17-én megszavazott törvény értelmében a magzat első szívdobbanásától - a terhesség hatodik vagy nyolcadik hetétől - megtiltanak minden művi magzatelhajtást.
A törvény nem tesz kivételt a nemi erőszak és vérfertőzés miatt bekövetkező terhesség esetén sem. Az abortuszt végző orvosokat 15 év börtönre is ítélhetik.
Három éve, Mike Pence alelnök vett részt a meneten, 2018-ban pedig Donald Trump videoüzenetben köszöntötte a résztvevőket.