Fellázadtak a helyiek, megfutamodtak a döntéshozók: nem lesz dögtemető Jánossomorján a száj- és körömfájás járvány alatt
Több mint 250 ember demonstrált április 7-én este Jánossomorján, miután
A tüntetésen családok, idősek, fiatalok, magyar és osztrák lakosok is részt vettek, és sokan érkeztek a környező településekről, köztük Mosonmagyaróvárról, Újrónafőről, Várbalogról és Albertkázmérpusztáról is.
A résztvevők egy „Tiltakozunk” feliratú molinó mögé sorakoztak fel. Voltak, akik munkagéppel érkeztek, ezzel is jelezve, hogy akár az út lezárásától sem riadnának vissza. A demonstrációt Maglódi Zsolt, a Zöld Jánossomorja csoport tagja vezette fel. Ismertette a helyzetet és a célokat, valamint bejelentette: szerdán folytatják a tiltakozást, ha addig nem születik döntés, vagy ha a döntés kedvezőtlen lesz.
Lőrincz György polgármester arról beszélt, hogy az önkormányzat csak az előkészítés során, egy terepszemle idején értesült arról, hogy a település lerakója szóba került az elhullott állatok elhelyezésére. Emiatt az önkormányzat rendkívüli ülést is tartott vasárnap éjjel. A polgármester hangsúlyozta, hogy „mennyire megkerülték a várost és az önkormányzatot az előkészítés során, holott minimálisan is joguk van a tájékoztatáshoz”.
Április 8-án, délelőtt a Jánossomorja Televízió újabb bejegyzést tett közzé, amelyben az állt, hogy a leölt állatok elföldelése mégsem a településen történik meg. A poszt szerint Lőrincz György aznap reggel ismét telefonon egyeztetett Dr. Nagy István agrárminiszterrel, aki azt mondta: „nem Jánossomorján temetik el a Szigetközben leölendő szarvasmarha-állományt”. A Mosonmagyaróvár TV később azt írta, hogy
A jánossomorjai önkormányzat délután egy újabb posztban számolt be arról, hogy Dr. Nagy István személyesen is felkereste Lőrincz György polgármestert, hogy megnyugtassa őt és a lakosságot: nem Jánossomorjára kerül a fertőzött állatállomány, hanem Bábolnára ľ írta a Sokszínű Vidék.
A település hulladéklerakója körül kedden már csend volt, holott előző este még több száz tiltakozó hangjától visszhangzott a környék. A helyiek azért vonultak utcára, mert az állam ezt a depóniát szemelte ki annak a 3600 marhatetemnek az elhelyezésére, amelyeket a járvány miatt kell leölni.
A döntés azért is keltett nagy felháborodást, mert – ahogy a helyiek elmondták – az önkormányzatot nem tájékoztatták időben a tervekről, pedig a kijelölt terület részben az önkormányzat tulajdonában van. A tiltakozók egyértelmű üzenetet küldtek: ha nem veszik figyelembe az érdekeiket, politikai következményekkel is számolni kell - írta a Magyar Hang. "Akkor majd a választáson fogunk dönteni” – hangzott el a demonstrálók között, utalva arra, hogy Nagy István agrárminiszter annak a választókerületnek az országgyűlési képviselője, amelybe Jánossomorja is beletartozik.
A döntéshozók végül visszavonták azt a határozatot, amely Jánossomorját jelölte ki a tetemek végső nyughelyéül, annak ellenére, hogy a területet már előkészítették. Információk szerint kétféle vélemény feszült egymásnak: a Nébih és a vízügy szakmai szempontból a jánossomorjai depót tartotta legalkalmasabbnak, míg a politikai döntéshozók óvatosabb álláspontot képviseltek.
A demonstráció után a korábban jelen lévő biztonsági szolgálat emberei is eltűntek a hulladéklerakó környékéről. Kedden már semmi nem utalt arra, hogy oda naponta akár 120 tetemet szállítanának.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu, Mosonmagyaróvár TV Facebook-oldal, Magyar Hang