Csodálatos látvány a felhőkben úszó Mátra
A téli Mátra a felhők felett is lenyűgöző. Nincs az évnek olyan időszaka, amikor ne lenne páratlan a látvány a hegy tetejéről. Ám mikor a levegő ilyen tiszta, az ég kék, a nap éppen aranylón, bíborban pompázva bukik alá, és mikor a felhők a lábunk alatt hömpölyögnek, nos ilyenkor az ember nem tud szabadulni a látványtól. Odaszögez és csak ámulunk, bámulunk és kattogtatjuk a fényképezőgépet, mert minden pillanat más és más, egyszóval gyönyörű.
Fotók és szöveg: Demecs Norbi
Sástó
december 13. 15:30: Csak a kilátó második szintjéig jutottam fel, ugyanis a hatalmas, izzó napkorong rohamosan merült bele a felhőtengerbe. A látvány azonban megfizethetetlen volt. Minden 400 m-nél alacsonyabban fekvő területet beborított a hatalmas felhőtenger. Mintha a Pannon-tenger tért volna vissza...
15:48: A Nap mar teljesen eltűnt a felhők között. Csak a vérvörös fellegek díszelegtek az égen, mint a Mátra bérceinek koronái.
Mátrafüred
december 14. 11:0: Azt hittem a tegnapi naplemente után már nem nem érhet nagy meglepetés. A Dobogó-hegy szikláiról azonban szinten páratlan látvány nyílt a ködbe merülő Mátraaljára. Hihetetlen volt, hogy fél órával ezelőtt még lent voltam a ködös, nyirkos, szürke Gyöngyösön, most pedig pár száz méterrel magasabban - télnek közel sem mondható - csodálatos napos idő uralkodik.
11:20: A felhőtenger egyre kapaszkodott fel a hegyoldalon. Gyöngyössolymos templomának már csak a tornya emelkedett ki a ködből, majd egy perccel később végleg elmerült, pont mint Mátrafüred.
Sástó
december 14. 13:40: Újra Sástón. A Napkorong még magasan jár. Az egyre emelkedő "tenger" Mátrafüred alsó részét már teljesen elhódította, holott reggel még az egész falu tisztán látható volt.
Eremény-tető
december 14. 14:45: Az egykori erődítmény helyén, az Eremény-tetőn ismét egy olyan csodálatos naplemente fogadott, amire nem is számítottam. Teljesen más volt, mint tegnap Sástón. Tegnap hömpölyögött a "tenger", ma teljesen nyugodt volt - alattomosan kebelezte be áldozatait, ahogy egyre csak kúszott felfelé a bércek oldalain. A lemenő Nap fénye rozsdabarnára és aranyló sárgára színezte a fellegeket. A fodrozott fehér felhőtenger most homok színű lett, mint egy hatalmas sivatag. Az Eremény-tető kiszáradt fái és a jelenség hatására teljesen olyan volt, mintha a Szavannákon jártam volna...
Még több képet a Mátra oldalon található albumban nézhettek meg.
Magyarország időjárását már harmadik hete magasnyomású légköri képződmény, szaknyelven mondva anticiklon alakítja. Hatására nyáron a leszálló légmozgás feloszlatja a felhőket, viszont télen ez másképpen van, mint ahogy ezt megtapasztaltuk most. Anticiklon helyezkedik Európa felett és a Kárpát-medencében tartósan borult, párás helyenként ködös az idő.
Kialakulásának oka:
Hideg légpárna hegységekkel körülvett medencékben alakul ki a téli félévben közepes és magas földrajzi szélességeken. A Kárpát-medencében ez a jelenség nagyon gyakori, szinte minden télen előfordul. Mivel a hidegebb levegő fajsúlyosabb, gyakran az alacsony légrétegekben összpontosul. Ezért a magasabb hegységeken nem, vagy csak nagyon nehezen tud átkelni, valamint az inverziós záró réteg feletti folyamatok sem keverik át. Ezért van az a jelenség, hogy síkvidéken ködös, párás az idő és fent például a Kékestetőn száz ágra süt a Nap.
A hidegpárnáknak kétféle kialakulási folyamata van. Most azt ismertetem, ami jelenleg felettünk tartózkodik. November végén a tél egy kicsit megmutatta nekünk az arcát a magasabb hegységekben (Mátra, Bükk, Mecsekben), ahol összefüggő hótakaró alakult ki. A magasban található hideg levegőre rövid időn belül (körülbelül november 30-án) melegebb levegő érkezett délnyugati irányból. Az advekció szintje alatt, az alsó hideg légtömeg tetején (jelen esetben a hideg „leszorul” síkvidékre) egy inverziós réteg jött létre, ezért a meleg levegő felszorul a hegységekbe. Így alakult ki a másodfajú hidegpárna. Ezért fordul elő az, hogy például Gyöngyösön napközben 2-3°C van, addig a Kékestetőn akár 6-7°C is lehet. Egyszóval a légtömegek „helyet cseréltek egymással”.
Az időjárásról a tudnivalókat Zsombok Imre írta meg nekünk, ő az I love Mátra meteorológusa is. Ő készíti a túrákra és az oldalra az előrejelzéseket, fent dolgozik Kékestetőn, az Állami Gyógyintézet előrejelzőjeként.
Ha tetszettek a képek, oszd meg másokkal is!