HÍREK
A Rovatból

Csapatokat vezényel a NATO Ukrajna közelébe, Oroszország a „fenyegetettség növekedéséről” beszél

A feszültség fokozódik. Hamarosan újra tárgyalhat egymással Joe Biden és Vlagyimir Putyin


A NATO-tagországok készenlétbe helyezik erőiket, az elrettentés és a védelem fokozására több hajóval és vadászgéppel erősítik meg a NATO kelet-európai szárnyát – közölte Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn Brüsszelben.

Miután Oroszország folytatja katonai csapatmozgását Ukrajnával közös határának közelében, a NATO minden szükséges intézkedést megtesz szövetségeseinek védelmére, aminek része a szövetség keleti szárnyának megerősítése is - mondta a főtitkár. „Üdvözlöm azokat a szövetségeseket, amelyek további erőkkel járulnak hozzá a NATO erőfeszítéseihez” – mondta a főtitkár.

Az elmúlt napokban számos tagország jelentette be, hogy hozzájárul az európai biztonság megerősítéséhez.

- tette hozzá.

Dánia fregattot küld a Balti-tengerre, és négy F-16-os vadászgépet készül telepíteni Litvániába, a NATO légirendészeti támogatására. Spanyolország hajókat küld a NATO haditengerészeti erőinek támogatására, és fontolgatja vadászgépek telepítését Bulgáriába. Franciaország kifejezte készségét arra, hogy csapatokat vezényeljen Romániába a NATO parancsnoksága alatt. Hollandia áprilistól két F-35-ös vadászrepülőgépet irányít Bulgáriába, hogy támogassa a NATO légirendészeti tevékenységét a térségben, továbbá egy hajót ajánlott fel, illetve szárazföldi egységeket állít készenlétbe. Emellett az Egyesült Államok is egyértelművé tette, hogy fontolgatja katonai jelenlétének növelését a szövetség keleti részén - közölte Stoltenberg.

„Mindig reagálni fogunk biztonsági környezetünk bármilyen szintű romlására, és megerősítjük kollektív védelmünket”

– fogalmazott.

Kiemelte: a NATO a védekezésre berendezkedett szövetség. Amíg 2014 előtt nem voltak NATO-erők a szövetség keleti részén, addig a Krím 2014-es illegális orosz annektálása miatt megerősítette jelenlétét a térségben, egyebek között négy többnemzetiségű harccsoporttal Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban. A harckészültségben lévő egységeket az Egyesült Királyság, Kanada, Németország és az Egyesült Államok vezeti. „A harccsoportok jelenléte világossá teszi, hogy bármely szövetséges elleni támadás az egész szövetség elleni támadásnak minősül” – tette hozzá Stoltenberg.

A bejelentésre késlekedés nélkü reagált Oroszország is. „A NATO keleti szárnyának megerősítése fokozza a feszültséget a biztonság szférájában” – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak

„Látjuk az észak-atlanti szövetség által kiadott nyilatkozatokat a csapaterősítésről, valamint az erőknek és eszközöknek a keleti szárnyra való átcsoportosításáról. Mindez a feszültség növekedését okozza” – mondta a szóvivő. „Felhívom a figyelmet arra, hogy mindez nem amiatt történik, amit mi, Oroszország teszünk. Mindez amiatt történik, amit a NATO, az Egyesült Államok tesz, és az általuk terjesztett információk miatt” – tette hozzá.

„A NATO-val kapcsolatban jól mondta valaki: ha kalapács van a kezedben, az még nem jelenti azt, hogy minden probléma szög.

A NATO nyelve a fenyegetések és a katonai nyomásgyakorlás nyelve. Ebben nincs semmi újdonság”

– mondta Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes hétfőn az Interfax hírügynökségnek, a szövetség döntését kommentálva.

„A NATO legjobban úgy tudna hozzájárulni az Ukrajna körüli helyzet javításához, ha felszólítaná partnerét a minszki intézkedéscsomag teljes körű és haladéktalan végrehajtására, valamint ha radikálisan felülvizsgálná a Kijevnek szánt segélyprogramokat, amelyek csak megerősítik az ottani hatóságok bizonyosságát abban, hogy büntetlenül követhetnek el bűncselekmények a saját népük ellen, és olyan illúziót keltenek, mintha a konfliktus megoldásának lehetne egy katonai forgatókönyve” - tette hozzá a miniszterhelyettes.

Peszkov kérdésre válaszolva "nagyon magasnak" és "a korábbinál magasabbnak" nevezte a fenyegetettség szintjét azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna "provokációt" követhet el a Donyec-medencében.

Rámutatott, hogy az ukrán hadsereg jelentős erőket és eszközöket vont össze a délkelet-ukrajnai szakadár területek határán.

A Kreml szóvivője megerősítette, hogy Moszkva a héten várja az Egyesült Államok és a NATO írásbeli válaszát a biztonsági garanciákat sürgető javaslataira. Ugyanakkor kitért annak a kérdésnek a megválaszolása elől, hogy ezeket a válaszokat az orosz fél nyilvánosságra fogja-e hozni. Korábban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy a dokumentumokat helyes lenne publikálni.

Peszkov nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök szükség esetén ismét kapcsolatba lépjen egymással. Szavai szerint Oroszország "agresszív környezetben" él, és a NATO-országok részéről "barátságtalan" kijelentések hangzanak el irányában. Kay-Achim Schönbach, a német haditengerészet lemondott parancsnokának azt a kijelentését, miszerint az Oroszország által 2014-ben elcsatolt Krím sohasem fog visszatérni Ukrajnához, annak a jeleként értelmezte, hogy „nincs minden veszve, és vannak még képzett, komoly emberek, akik képesek a valóságról gondolkodni, és akik megpróbálják megérteni a dolgok valódi állását”.

"Fake newsnak" és "provokációnak" nevezte azokat a híradásokat, amelyek szerint Oroszország csökkentené az EU-ba irányuló gázexportját, ha újabb szankciókat vezetnének be ellene.

Mint mondta, Moszkva a kelet-nyugati szembenállás legnehezebb pillanataiban is megbízható partner volt. Ugyancsak hazugságnak minősítette azt a közlést, amely szerint Hszi Csin-ping kínai elnök arra kérte Putyint, hogy ne támadja meg Ukrajnát, amíg a pekingi olimpia tart.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orosz katonai helikoptert észleltek az ország légterében, azonnal léptek a lengyelek
A lengyel hadsereg szerint az oroszok a légvédelmi rendszert tesztelhették. Közben a britek is orosz hadihajók mozgását figyelték a La Manche csatornán.


A brit haditengerészet szóvivője szombaton arról tájékoztatott, hogy a héten két orosz hadihajót követtek, amelyek brit felségvizeken hajóztak – írja a BBC.

A közlés szerint a Golovko admirális nevű fregatt kelet felé haladt a La Manche csatornán, emellett egy másik, nyugat felé hajózó orosz korvettet is figyelemmel kísértek ugyanott.

A brit haditengerészet közlése szerint két héttel korábban egy harmadik orosz hadihajó mozgását is hasonló módon követték.

Lengyelországban közben egy orosz katonai helikopter megsértette az ország légterét a Balti-tenger felett. A PAP lengyel hírügynökség tájékoztatása szerint

az eset péntek este történt, amikor a lengyel hadsereg radarrendszere érzékelte az orosz helikoptert.

A lengyel hadsereg közölte, hogy a légvédelem folyamatosan készenlétben állt a légtér védelmére. Hozzátették, hogy a behatolással Oroszország feltehetően a lengyel légvédelmi rendszert tesztelte.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Lencsevégre kapták Orbán Viktort a római éjszakában
A miniszterelnök feleségével, Lévai Anikóval rótta Róma híres utcáit Ferenc pápa temetése után. Egy olasz oldal osztotta meg a róluk készült ritka pillanatokat megörökítő fotókat.


Orbán Viktor is részt vett Ferenc pápa szombati temetésén Rómában. A magyar miniszterelnököt felesége, Lévai Anikó is elkísérte az eseményre, amely után a belvárosban tettek egy sétát.

A Welcome to Favelas nevű olasz portál két fotót is megosztott róluk az Instagram-oldalán – írja az Index. A képeken az látszik, hogy Orbán Viktor és felesége a Via dei Condotti utcában sétálnak. Ez az utca a Piazza di Spagna térről indul, ahol a híres Spanyol lépcső is található.

A magyar kormányfő a temetést követően úgy nyilatkozott, hogy Ferenc pápa a barátja volt, és sokat köszönhet neki. Azt is elmondta:

„Fölbujtóm, bátorítóm, biztatóm minden békekezdeményezésben”, és hozzátette, hogy Ferenc pápa Magyarország barátja is volt.

A gyászszertartáson a magyar delegáció több tagja is jelen volt, köztük Sulyok Tamás köztársasági elnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, de jelen volt Magyar Péter európai parlamenti képviselő is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Mi történt? Magyar Péter még egy napig Rómában maradt
A Tisza Párt politikusa nem tért haza Ferenc pápa szombati temetését követően, hanem Rómában maradt, amiről Facebook-posztjában is írt.


Ahogyan lapunk is megírta, szombaton Magyar Péter saját költségén indult el Rómába, és részt vett Ferenc pápa szombati temetésén.

A szertartást követően azonban a Tisza Párt EP-képviselője nem tért haza Magyarországra, hanem még egy napig Rómában maradt, amiről vasárnap délután Facebook-oldalán képet is posztolt. A fotó mellé azt írta:

„Egy nap római vakáció és dolce far niente (édes semmittevés)”

Egy nap római vakáció és dolce far niente (édes semmittevés)

Közzétette: Péter Magyar – 2025. április 27., vasárnap

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ilyen még nem volt: 100 nap alatt hatalmasat csökkent Trump népszerűsége az amerikaiak körében
Már a független szavazók is többségében elutasítják az elnök politikáját. Trump fő szavazóbázisában történt a leglátványosabb csökkenés, és minden fontos témában elutasítók az emberek a politikájával szemben.


Donald Trump amerikai elnök népszerűsége jelentősen visszaesett a második elnöki ciklusa első száz napjában – derül ki a Washington Post, az ABC News és az Ipsos közös felméréséből.

Februárban még az amerikaiak 45 százaléka támogatta az elnököt, mostanra azonban ez az arány 39 százalékra csökkent, miközben 55 százalék elutasítja a politikáját.

A kutatás szerint Trump száz nappal a beiktatása után minden korábbi elnöknél alacsonyabb támogatottsággal rendelkezik.

Összehasonlításképpen: Joe Biden első száz napja végén 52 százalékos támogatottságot élvezett, míg Trump az első ciklusa idején 42 százalékon állt.

A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók kétharmada a Harvard egyetem mellett áll a Fehér Házzal kialakult konfliktusban, és hasonló arányban vélik úgy, hogy a szövetségi bíróknak joguk van korlátozni az elnök politikáját, ha az káros vagy törvénytelen.

Az eredmények szerint az amerikaiak többsége úgy látja, hogy a Trump-adminisztráció nem tartja tiszteletben a jogállamiságot, és nem védi kellőképpen az állampolgárok szabadságjogait. Többen is kifogásolják a végrehajtó hatalom kiterjesztését, a szövetségi dolgozók elbocsátását, a hivatalok bezárását és a politikai ellenfelek elleni fellépéseket.

A politikai intézkedések támogatottsága is gyenge: a szigorú bevándorláspolitikát is 53 százalék helyteleníti, a közel-keleti diákok deportálását pedig tízből hatan ellenzik.

A gazdasági mutatók megítélése szintén romlott:

jelenleg a választók 39 százaléka elégedett Trump gazdaságpolitikájával, míg 61 százalékuk kedvezőtlen véleményt fogalmazott meg.

A többség úgy látja, az amerikai gazdaság teljesítménye is visszaesett az elnök hivatalba lépése óta.

A jövőre nézve több mint 70 százalék gazdasági recessziót jósol Trump politikája következményeként.

A népszerűség csökkenése különösen erősen érintette Trump fő szavazóbázisát: az alacsonyabb iskolai végzettségű fehér szavazók körében 10, a 30 év alattiaknál 13, a tavaly nem szavazók között pedig 11 százalékpontos visszaesést mértek. Bár a republikánusok többsége továbbra is támogatja az elnököt, körükben is 15 százalék elégedetlenség mutatkozott. A független szavazók esetében pedig csak 33 százalék támogatja Trumpot, míg 58 százalék elutasítja.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET: