Csányi Sándor keményen kritizálta a magyar bankrendszer szabályozását, nem hagyta szó nélkül a különadókat sem
Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatója az európai gazdaság nehézségeiről és a bankokra gyakorolt negatív hatásokról beszélt a Portfolio Budapest Economic Forumon. Nem kertelt: az USA és az EU közti különbségeket érzékeltetve kiemelte, hogy 2014 és 2023 között Amerikában négyszer gyorsabban nőtt a termelékenység, miközben Európában a népességnövekedés is csak harmada volt az amerikainak. Csányi szerint Európa technológiai fejlődésben és innovációban lemaradóban van, és egy induló vállalkozásnak Amerikában sokkal könnyebb befektetőket találni, mint itt – számol be a Telex.
Ráadásul, mondta Csányi, az európai szabályozók és államok nem igazán tanultak a 2008-as válságból: az EU-ban olyan szabályozói környezet alakult ki, ami visszafogja a kockázatvállalást. Ez az OTP számára is problémát jelent, ezért nem zárta ki annak lehetőségét, hogy egy Európán kívüli fizetési szolgáltatást hozzanak létre, ahol nem kell az itteni magas költségeket megfizetni. Ez az ügyfelek számára olcsóbb szolgáltatásokat is jelenthetne.
Közép-Kelet-Európában még ehhez is hozzáadódnak a súlyos adóterhek és különadók, amelyek a bankrendszert terhelik. Bár a régiós bankszektor növekedése meghaladta az eurózóna növekedését, ez leginkább annak köszönhető, hogy a régió gazdasági növekedése is erősebb volt. Csányi szerint azonban a bankszektor még mindig túlzottan tagolt, és szerinte további konszolidációra lenne szükség, hogy növeljék a hatékonyságot. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az európai bankfelvásárlásokat gyakran politikai akadályok nehezítik.
Külön kiemelte, hogy a magyar bankrendszer jövedelmezősége alacsonyabb az eurózónában tapasztaltnál, de ennek ellenére a magyar bankok jelentős részt vállaltak a gazdaság és az állam finanszírozásában. Csányi kritikája szerint Európában egyedülálló, hogy a magyar kormány ennyire beleszól a bankrendszer működésébe, miközben a bankokra kivetett terhek nemcsak magasak, de teljesen kiszámíthatatlanok is.
Azt is nehezményezte, hogy 2010 óta kilenc olyan kormányzati intézkedés született, amelyek jelentős veszteséget okoztak a bankoknak.